שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הדסה תאפשר לחשב מטעם המדינה גישה ישירה למחשבי מערך הכספים

המדינה תעביר לביה"ח כ־167 מיליון שקל שעוכבו עד כה, לאחר שקיבלה גישה ישירה למחשבי הדסה. המהלך יספק לה מידע על משכורות הרופאים ומצב תוכנית ההבראה

מיקי פלד 06:5212.11.14

תוכנית ההבראה של בית החולים הדסה קיבלה אתמול חבל הצלה, לאחר שבית החולים נכנע ללחצי המדינה והסכים לאפשר לחשב המלווה מטעמה להתחבר למחשבי מערך הכספים ולקבל נתונים נוספים שדרש, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

בהנחה שהחשב המלווה, רו"ח רז זונטג ממשרד רו"ח ארנסט אנד יאנג, אכן ידווח כי הקלו על צעדיו בבית החולים, הדבר יאפשר למדינה להעביר כ־167 מיליון שקל שהתחייבה להעביר לבית החולים כחלק מתוכנית ההבראה. כאשר המדינה תעשה זאת אז גם ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים, צפויות להעביר 12.5 מיליון דולר שעד כה התעכבו גם כן.

 

הסיכום נעשה אתמול בין החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, הסגן שלה יאיר טל, מנכ"ל הדסה פרופ' תמר פרץ ובתיאום עם נשיאת נשות הדסה, מרסי נתן. עד כה טענו בהדסה כי אין סיבה לתת למדינה גישה ישירה ורחבה כל כך לנתונים הכספיים כי הדבר לא מופיע בפירוש בתכנית ההבראה עליה חתומים גם משרדי האוצר והבריאות.

 

בית חולים הדסה (ארכיון) בית חולים הדסה (ארכיון) צילום: אוהד צויגנברג

 

עתה, המדינה תוכל לדעת ממקור ראשון האם הדסה עומד בתכנית ההבראה ומה בדיוק מצבה הפיננסי, אך זה עוד החלק הקטן. למדינה תהיה גישה למערך המשכורות וכך תוכל לראות כמה בדיוק משתכרים רופאי הדסה, כולל הכנסות מהפעלת השר"פ והאם הם אכן מעבירים לקופת בית החולים 30% מהכנסותיהם כפי שסוכם בתוכנית ההבראה, שיעור כפול מאשר קודם לכן. כך למעשה למדינה תהיה שליטה מוחלטת על כל הנעשה בבית החולים, וסטייה ממה שהמדינה רואה כניהול

נכון שלו, גם ללא קשר לתוכנית ההבראה, עשויה להסתיים בעיכוב נוסף של כספי המדינה, שמסתכמים בכמיליארד שקל עד 2020.

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", תכנית ההבראה בבית החולים עמדה בפני משבר, שכן העיכוב בהעברת הכספים אף הגיע עד כדי כך שלבית החולים לא היה כסף לעמוד בתשלום חוב לספקים, בסכום של 93 מיליון שקל. לעיכוב בהעברת הכספים מצד המדינה היו סיבות נוספות, כגון אי הסכמה על זהות הנאמן לכספי קרן הרשלנות הרפואית ועיכוב באישור תכנית חיזוק מערך הכספים של בית החולים. הסיכום בנוגע לחשב יאפשר להגיע בקרוב גם להסכמות בשתי הסוגיות הללו.

 

ממשרד האוצר נמסר כי "דירקטוריון בית החולים הדסה אישר לשתף פעולה באופן מלא עם החשב המלווה, בתיאום והסכמת נשות הדסה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x