$
בארץ

כבאי נהרג ו-16 נפגעו בדליפת גז אמוניה במפעל בעמק חפר

פגיעה במיכל גז במפעל "הוד חפר" הובילה לדליפה של לפחות 8 טונות אמוניה. אלפי בני אדם ביישובים באזור התבקשו להסתגר בבתיהם

רענן בן צור, ynet 23:4706.11.14
אסון בגלל דליפת גז: כבאי אחד נהרג, גבר בן 58 נפגע באורח בינוני ו-15 בני אדם נוספים נפגעו קל בעקבות דליפה גדולה של חומר מסוכן מסוג אמוניה במפעל "הוד חפר" שבעמק חפר. הנפגעים, ובכללם תשעה כבאים, פונו לבתי החולים הלל יפה בחדרה ולניאדו בנתניה. טרם הושגה שליטה על הדליפה.

 

למקום הוזעקו צוותים לטיפול בחומרים מסוכנים, יותר מ-15 צוותי כיבוי אש, אמבולנסים וניידות משטרה. בשל הדליפה חסמה המשטרה את כביש 4 מצומת כפר הרא"ה לכיוון צפון ומצומת כביש 9 לכיוון דרום.

 

במהלך העבודות במפעל פגע אחד העובדים בצינור במכל של 60 טון שמוביל את החומר המסוכן. ההערכה של צוותי הכיבוי היא שמדובר בדליפה של כשמונה טון של אמוניה. הצוותים פועלים להפסקת הדליפה וניתוב החומר המסוכן. במקביל, הוזעקו למקום צוותים רבים של מד"א שרון וכן של שוטרים מתחנת שדות. בשל הסכנה ניתנה הוראה לפנות אנשים ברדיוס של 2.5 קילומטרים ממקום הדליפה.

 

בעקבות דליפת האמוניה, במשטרה ביקשו מתושבי גאולי תימן, חיבת ציון, כפר הרא"ה, בית חזון, חרב לאת, מבואות ים ומכמורת להסתגר בבתיהם, לסגור דלתות ולכבות מזגנים. באזור הוקם חפ"ק מרכזי של כל כוחות ההצלה. השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הגיע למקום וקיים הערכת מצב. כוחות המשטרה, בפיקודו של מפקד מרחב שרון תת-ניצב קובי שבתאי, חוששים שהסדק במכל שנבקע יגדל. 

 

אזור הדליפה
אזור הדליפה צילום: עידו ארז, ynet
 
בכיבוי מוסיפים ואומרים כי מכיוון שמדובר באזור תעשייה שיש לו רק כניסה אחת והמפעל נמצא יחסית סמוך לכניסה מכביש 4, הוחלט כדי לא לסכן את אלה שנמצאים כבר באזור תעשייה ובמקום לפנותם לבקש מהם להסתגר במקום שבו הם נמצאים. למקום הוזעקו גם כאמור כוחות משטרה גדולים אשר החליטו לעבור בין העסקים הסופרמרקטים וגני האירועים בעיר.

 

ביום חמישי אזור התעשייה הומה אדם באזרחים שבאים לבצע קניות ואזרחים שמגיעים לחגוג באולמות האירועים באזור. במשטרה מדגישים שלפי שעה הוחלט על פינוי או הסתגרות רק בתחום אזור התעשייה ולא במושבים הנמצאים בסמוך.

 

באחד מאולמות האירועים, אמורה להתקיים חתונה של זוג צעירים מאחד המושבים בשרון. יוחנן אברהם, אחד המוזמנים לחתונה: "הגענו לחתונה מוקדם, כבר ב-19:00 היינו בכניסה לאזור התעשייה. הכניסה הייתה סגורה וחסומה על ידי המשטרה. רק אמבולנסים וכוחות משטרה יכלו להיכנס.

 

"עמדנו בכניסה שעה בפקק, לא נתנו לנו להיכנס וששאלנו אם יש סיכוי שהכניסה תתאפשר בקרוב השיבו לנו בשלילה. אחרי שעה של עמידה במקום החלטנו להסתובב ולחזור הביתה. כמונו היו עוד אורחים רבים של החתונה שהתייאשו מלחכות במקום ועזבו את המקום.

 

"דיברנו עם החתן, הוא אמר לנו שהוא נמצא עם הכלה באולם והוא לא מבין למה האורחים לא מגיעים עד שהזכירו לו. בשעה הזאת כבר הייתה אמורה להתקיים החופה ורוב האורחים לא הגיעו. החתן והכלה מבואסים שיום חשוב להם כל כך נהרס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x