שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בעלי העסקים בת"א מבולבלים: "משחקים איתנו כשבינתיים שר הפנים עזב"

שופט בית המשפט לעניינים מקומיים יקבע בימים הקרובים אם לאשר את צווי הסגירה שהוציאה עיריית ת"א ל-21 בתי עסק שפעלו בשבת. בא כוחה של דור אלון: "סוגרים לאנשים עסקים שלא יוכלו לעבוד בשבת, לגבי חלקם המשמעות היא כמעט גזר דין מוות"

זוהר שחר לוי 14:2106.11.14
שופט בית המשפט לעניינים מקומיים, אביים ברקאי, הודיע היום (ה') כי יקבע בימים הקרובים אם לאשר את צווי הסגירה שהוציאה עיריית תל אביב ל-21 בתי עסק שפעלו בשבת. בתום דיון שנערך בנוכחות נציגי העירייה, המרכולים הגדולים וכן בעלי העסקים הקטנים עלתה בעיקר תחושת בלבול נוכח מצבו הלא ברור של חוק העזר העירוני ופרישתו של שר הפנים גדעון סער מתפקידו.

 

"מבלי להיכנס בהחלטתי לכל התהפוכות שעבר חוק העזר אשר עוסק בפתיחת בתי עסק בשבת, הרי יצויין כי בשלב הנוכחי שבו נמצא בית המשפט יש להכריע האם חוק העזר מכוחו עותרת העירייה הוא חוק שקיים, או שמא מדובר בחוק שתוקן, או שמא מדובר במצב ביניים לא ברור", סיכם השופט ברקאי.

 

רחבו אבן גבירול בת"א רחבו אבן גבירול בת"א צילום: דוד הכהן

 

זו הפעם השנייה שבה מכנס שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב את הצדדים הנוגעים בדבר לאחר שעיריית תל אביב הוציאה ל-21 בתי עסק שפעלו בשבת צווי סגירה בניסיון להכריע אם לאשר את הצווים או לאו.

 

בדיון הקודם, באוגוסט האחרון, החליט השופט ברקאי לדחות את הדיון בסוגייה בתקווה שעד שיגיע מועד הדיון יכריע שר הפנים סער אם לקבל את הצעת עיריית תל אביב לתיקון חוק העזר, הצעה שהתקבלה ברוב קולות במועצת העיר ומאשרת ל-165 בתי עסק לפעול בשבת.

 

אולם, בזמן שחלף, הודיע השר כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים ומתפקידו כשר ולאחרונה העביר את ההחלטה בסוגייה לפתחו של השר שיחליפו, השר גלעד ארדן. הדחייה הזו "טרפה את הקלפים" לשופט ברקאי שמנסה, כך נראה, לדחות את הכרעתו כדי שלא לקבוע מסמרות במדיניות החדשה שתתקבל בעיריית תל אביב.

 

משכך, הדיון בסוגיית השבת וצווי הסגירה נראה היום בעיקר מבולבל. פסיקת בית המשפט העליון שניתנה בעבר (וקבעה שעל העירייה לשנות את מדיניות האכיפה שלה בנושא השבת, זש"ל), הצעות תיקון החוק שהגיעו מכיוונה של העירייה וההמתנה הארוכה להכרעתו של שר הפנים הותירו את הנוכחים במצב של חוסר ודאות משפטית. באין מדיניות אכיפה – מה היא המדיניות הקובעת?

 

במהלך הדיון אמרה נציגת העירייה, עו"ד גילת משאלי, כי הם ממתינים להחלטת השר וכי הם נמצאים "על המדוכה" ומקווים כי כניסתו של השר החדש תאיץ את ההתנהלות. לטענת העירייה, העיכוב מכיוונו של השר הוא לא חוקי.

 

"מוגשת כאן בקשה להפעלת אלימות שלטונית מהסוג האגרסיבי ביותר שיש בקונטקסט הזה של צווי סגירה", טען בדיון עו"ד גיורא ארדינסט, בא כוחה של דור אלון. "סוגרים לאנשים עסקים שלא יוכלו לעבוד בשבת, לגבי חלק מהעסקים המשמעות היא כמעט גזר דין מוות". לדבריו, בסופו של דבר הסמכות של איך תראה העיר תל אביב היא בידי השלטון המקומי וכי הסמכות של שר הפנים הינה מוגבלת. "אם העירייה לא מפחדת מהליכי ביזיון היא צריכה למשוך את הבקשות, אני משוכנע שהיום הבקשות לא היו מוגשות", אמר עו"ד ארדינסט.

 

"לא יכולתי שלא להיכנס לתחושה שיש כאן משחק כוחות ומשחקים איתנו בזמן שעיריית תל אביב רבה עם שר הפנים וזו תחושה מאוד לא נעימה", ציין עו"ד עידו ואראס המייצג בעל עסק. "מגלגלים פה את תפוח אדמה הלוהט הזה לפתחו של בית המשפט, כשבינתיים שר הפנים עזב, 60 יום חלפו, טכנית אנו סבורים שהתיקון בתוקף".

 

השופט ברקאי, כך לפי החלטתו היום, יכריע בסוגיה ביום שלישי הקרוב. "כאשר מגישים בקשה לבית המשפט", כך לפי ההחלטה, "הרי המטרה היא שבית המשפט יכריע ולא ימתין. כך זה ברגיל וכך זה במיוחד בענייננו. לא ייתכן להשאיר במצב של אי בהירות גם את הציבור וגם את עשרות בעלי העסקים המופיעים היום בבית המשפט וכן עשרות בעלי עסק נוספים אשר עניינם ממתין לדיון. תהא אשר תהא ההחלטה, הרי ברור שחייבת להיות החלטה".

 

צווי הסגירה שעמדו במרכזו של הדיון ניתנו לפני כחודשיים על ידי העירייה ל-21 בתי עסק שנותרו פתוחים בשבת. זאת, על רקע בקשה לביזיון בית משפט שהוגשה נגד העירייה מטעם העסקים הקטנים בעיר, המובילים את המאבק נגד פתיחת המרכולים בשבת, וזאת בטענה כי היא אינה פועלת לפי החוק ולפי פסק הדין שניתנו בעבר.

 

הצווים ניתנו במקביל לתיקון הצעת חוק העזר שעברה במועצת העיר וקבע כי 165 מרכולים וקיוסקים יוכלו לפעול בשבת, בניגוד לכ-300 הפועלים כיום. המקומות שייפתחו, כך לפי ההצעה, יחולקו לפי אזורי העיר ולפי פרמטרים דמוגרפיים.

 

תיקון החוק הוגש כבר באוגוסט לידיו של שר הפנים גדעון סער, כדי שיכריע אם לקבלה והיה אמור לעשות זאת בתוך חודשיים.אך בינתיים, סער פרש מתפקידו ובשבועות האחרונים הודיע כי לא יכריע בסוגייה וגלגל אותה לפתחו של שר הפנים הבא. בימים האחרונים נודע כי מי שיתפוס את מקומו בתפקיד הוא השר גלעד ארדן.

 

ממטה בעלי העסקים הקטנים והמכולות נמסר: "אנו מצפים מהשופט להימנע מגרירת רגליים ולכבד את החוק ואת פסיקת בג"ץ בנושא. בכל יום שבו ממשיכות הרשתות והטיייקונים לפתוח את עסקיהם בשבת , עוד ועוד בעלי עסקים קטנים ניזוקים ונפגעים כלכלית״

בטל שלח
    לכל התגובות
    x