$
בארץ

קרנית פלוג: לא יהיה מנוס מהעלאת מסים

לדברי נגידת בנק ישראל ההוצאה הציבורית, ללא תשלומי ריבית, נמוכה כיום ב-10% בהשוואה לממוצע בקרב מדינות ה-OECD. במונחים כספיים, פער זה מסתכם בכ-120 מיליארד שקל, ומקשה על הממשלה לתת מענה לצרכים של האוכלוסייה

אמנון אטד 18:1704.11.14
נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג שבה והתעמתה היום (ג') עם עמדת שר האוצר יאיר לפיד, לפיה אין צורך בהעלאת מסים בשנה הקרובה. בדברים שהשמיעה בפאנל שעסק בנושא הפריון במשק במסגרת כנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הזהירה פלוג כי "לא יהיה מנוס מהעלאת מיסים".

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: נמרוד גליקמן

 

לדברי פלוג, "הדימוי על השמן והרזה עדיין חי ובועט, אבל האיש השמן עבר דיאטה די חריפה במהלך השנים האחרונות" (המשפט הידוע שטבע בנימין נתניהו כשהיה שר אוצר בשנת 2003, שבו השווה את המגזר העסקי לאיש רזה שנאלץ לשאת על גבו איש שמן, שהוא המגזר הציבורי - א"א). כתוצאה מכך, הסבירה נגידת בנק ישראל, ההוצאה הציבורית האזרחית בישראל, ללא תשלומי ריבית, נמוכה כיום ב-10% בהשוואה לממוצע בקרב מדינות ה-OECD. במונחים כספיים, פער זה מסתכם בכ-120 מיליארד שקל, והוא מקשה על הממשלה לתת מענה לצרכים השונים והמוצדקים של האוכלוסייה.

 

"קיים קונצנזוס די רחב בשאלת הצרכים האזרחיים, וגם על כך שהממשלה אינה נותנת כעת מענה לכל הצרכים האלה", הוסיפה פלוג, "לכן, כדי לתת מענה סביר לחלק מנושאים אלה, לא יהיה מנוס מהעלאת מסים - בין אם באמצעות ביטול פטורי מס קיימים, או בדרך של העלאת שיעורי המס". הנגידה לא הרחיבה את הדיבור בנושא תוספת המסים הנדרשת, אבל עמדתו הידועה של בנק ישראל היא שרצוי לבחור בתמהיל הגיוני בין העלאת שיעור המע"מ, שהוא מס שגבייתו מהירה ויעילה אבל כרוכה בו הגדלת אי השוויון, לבין העלאת שיעורי מס הכנסה שהוא מס שוויוני הרבה יותר, אבל גלומה בו פגיעה אפשרית בצמיחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x