$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שווי הטבות המס שקק"ל מקבלת: 200–300 מיליון שקל בשנה

האוצר ורשות המסים ביצעו הערכה להטבות על רקע הצעת החוק שמקדם האוצר, שבמסגרתה קק"ל תחויב להעביר למדינה מיליוני שקלים בכל שנה כתנאי לפטור מלא ממס הכנסה, מס רכישה ומס שבח. קק"ל: "ההצעה רק תפגע בהכנסות המדינה"

שאול אמסטרדמסקי 07:0604.11.14

קק"ל מקבלת מהמדינה הטבות מס שמוערכות בכ־200–300 מיליון שקל בשנה. כך נודע ל"כלכליסט". הערכה זו בוצעה לאחרונה בידי משרד האוצר בשיתוף רשות המסים.

 

בתחילת השבוע אישרה ועדת שרים לחקיקה את הצעת החוק של האוצר, שלפיה קק"ל תעביר למדינה מיליארד שקל ב־2015, ובשנים שלאחר מכן כ־65% מהסכום שהיא מקבלת מהמדינה עבור קרקעות שהיא משווקת, אחרת היא לא תיהנה מהטבות המס באותה שנה. הטבות המס כוללות פטור מלא ממס הכנסה, מס רכישה ומס שבח.

 

על פי הצעת החוק, הסכום השנתי שקק"ל תעביר למדינה יוקצה לפרויקטים בתחום התשתיות והדיור, בכפוף להמלצותיה של ועדה מקצועית (שתורכב ככל הנראה ממנכ"לי המשרדים הרלבנטיים ונציגי האוצר וכן נציגי קק"לֹ). לאחר שהממשלה תאשר את ההצעה, האוצר יכלול את הכסף בספר תקציב המדינה. באופן זה, תיווצר מעין קרן חוץ־תקציבית של הכנסות מקק"ל, בדומה לקרן תמלוגי הגז שתחל לפעול בשנים הקרובות.

 

מימין: יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ורה"מ בנימין נתניהו מימין: יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ורה"מ בנימין נתניהו צילום: עמית שאבי

 

מטרת הצעת החוק אינה רק הגדלת הכנסות המדינה אלא גם הסדרה של העברת הכספים מקק"ל למדינה, כך שתהיה נקייה מאינטרסים ולחצים פוליטיים. עם זאת, הצעת החוק לא תנטרל אותם לחלוטין, משום שגורמי המקצוע שיישבו בוועדה המשותפת מטעם המדינה עדיין יהיו חשופים ללחצי השרים שהם מייצגים.

 

לפי שעה קק"ל מתנגדת להצעת החוק. בסוף השבוע האחרון אישר דירקטוריון קק"ל את ההחלטה שלא להאריך את האמנה בינה לבין המדינה, שבמסגרתה המדינה משווקת עבור קק"ל את אדמותיה (בעיקר באזורי הביקוש במרכז), ומעבירה לה מדי שנה את ההכנסות מהשיווקים.

 

לפי האוצר, בשנים האחרונות המדינה העבירה לקק"ל לפחות מיליארד שקל בכל שנה, והסכומים צפויים לגדול בשנים הקרובות, ככל שישווקו יותר קרקעות במרכז המדינה. אם דירקטוריון קק"ל לא ישנה את החלטתו, בתוך תשעה חודשים (בסוף יולי 2015) האמנה תפוג, וללא שיתוף פעולה של קק"ל רשות מקרקעי ישראל לא תוכל לשווק את רוב הקרקעות באיזורי הביקוש.

 

בחודשיים הקרובים תדון ועדת הכספים בהצעת החוק של האוצר במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים. בממשלה מקווים כי על אף הלחצים הפוליטיים מצד קק"ל, הח"כים יאשרו את הצעת החוק כלשונה. בקק"ל מתארים את המאבק של האוצר כמאבק נגד הציונות, שיפגע בקרקעות העם היהודי וביכולת לגייס תרומות בחו"ל. עם זאת, חברי הכנסת יתקשו להתנגד להצעה, משום שדחייתה עלולה להביא לקיצוץ בתקציבי המשרדים השונים.

 

מקק"ל נמסר אתמול: "האוצר הונה את הממשלה, משום שבסופו של דבר מהלכי ההלאמה שיביאו לביטול האמנה לא רק שלא יביאו כסף לבסיס התקציב, אלא יביאו לאובדן הכנסות בהיקף של 0.5–1 מיליארד שקל, שמושקעות כיום בהנחות על הקרקע שקק"ל נותנת ובדברים נוספים. צריך לזכור שוועדת הכספים של הקרן הקיימת החליטה לפני חצי שנה כי היא מוכנה לתת למדינה 2.5 מיליארד שקל לפרויקטים בפריסה רב־שנתית, וכי המדינה דחתה הצעה זו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x