$
בארץ

ניסנקורן ללפיד: שב למו"מ על העלאת שכר המינימום

יו"ר ההסתדרות במכתב לשר האוצר: "שכר המינימום לא מאפשר קיום בכבוד והיחלצות מעוני". ניסנקורן לא כותב באילו צעדים ינקוט אם לפיד יסרב לבקשתו

מיקי פלד 09:4003.11.14
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, פנה הבוקר במכתב לשר האוצר יאיר לפיד בדרישה לפתוח במשא ומתן להעלאת שכר המינימום העומד כיום על 4,300 שקל בחודש למשרה מלאה או 23.12 שקל לשעה. ניסנקורן לא כותב אילו צעדים ינקוט במידה ולפיד יסרב לבקשתו, אך בהסתדרות אומרים כי העלאת שכר המינימום הוא אחד הדגלים הראשיים שיניף ניסנקורן בתקופה הקרובה.

אבי ניסנקורן ויאיר לפיד אבי ניסנקורן ויאיר לפיד צילום: אוראל כהן

 

זאת, לאחר שבשבוע שעבר פורסם כי לפיד שוקל העלאה של שכר המינימום ב-200 שקל לחודש אך סבור כי העלאה גבוהה יותר תפגע בצמיחה ותעלה את שיעורי האבטלה, בין השאר כי תקטין את התמריץ של מעסיקים לגייס עובדים חדשים. ניסנקורן, לעומת זאת, מעוניין בהעלאה של שכר המינימום בסכומים גבוהים יותר, שככל הנראה נעים בין 400 ל-1,000 שקל בחודש.

 

במכתבו הדגיש ניסנקורן כי השחיקה המתמשכת של שכר המינימום הקיים, הגיעה לרמה שבה השכר אינו מאפשר עוד קיום בכבוד והיחלצות ממעגל העוני. יו"ר ההסתדרות מדגיש בפנייתו את התופעה המתרחבת של עובדים עניים ואומר כי "שכר המינימום לא מאפשר קיום בכבוד והיחלצות מעוני". בנוסף, ניסנקורן קורא לשר האוצר להיכנס למשא ומתן בשיתוף פעולה למיגור מה שהוא מכנה "תבניות העסקה פוגעניות" כמו תופעת עובדי הקבלן, עובדי כתף אל כתף, עובדים בחוזים אישיים במגזר הציבורי ועוד, שלדבריו "עוקפות את ההסכמים הקיבוציים, לא רק פוגעות בעבודה המאורגנת, אלא אחראיות ליצירת מעמדות ולהעמקת חוסר השוויון".

 

בימים אלו מנהל ניסנקורן משא ומתן גם עם ראש נשיאות ארגוני המעסיקים, צבי אורן, בנושא העלאת שכר המינימום. אורן בתמורה עשוי לדרוש מניסנקורן הסכמה לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה כך שתתאפשר העסקה בשעות נוספות גמישות, כלומר שהשעות הנוספות ייספרו על בסיס חודשי ולא יומי או שבועי כמו היום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x