$
בארץ

עובדי מפעל הגלידות של אסם בקרית מלאכי מבקשים להכריז סכסוך עבודה

העובדים הפגינו הבוקר בכניסה למפעל במחאה על הכוונה להעביר את המפעל לערד; יו"ר הוועד: "זה לא פתרון – לוקחים מכיס אחד ומעבירים לכיס אחר. דמם של תושבי ערד לא יותר סמוק משלנו"

דוד רפאלי 11:2002.11.14

ועד עובדי מפעל הגלידות של אסם בקרית מלאכי שאמור לעבור לערד מבקשת מההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה. 

 

 

עובדי המפעל הפגינו הבוקר (א') בכניסה למפעל במחאה על הכוונה להעביר את מפעל הגלידות של נסטלה לערד, כפי שהכריזו שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר החברה דן פרופר ביום חמישי האחרון. המפעל הוותיק מעסיק כ-250 עובדים, רובם מאזור קרית מלאכי.

 

בסוף השבוע הודיע לפיד כי בערד יוקם בעוד כשנתיים מפעל של אסם וכי 200 מפוטרי מפעל מגבות-ערד שנסגר לפני כשבועיים יוכלו להיקלט בו. כמו כן מסר לפיד, כי סוכם כי החברה תקלוט כבר בתהליך ההקמה כ-100 עובדים מערד.

 

"ידענו שאסם רוצה להקים מפעל גלידות חדש", אמר הבוקר משה מכלוף, יו"ר ועד עובדי המפעל במהלך ההפגנה. "בערב ראש השנה, בהרמת כוסית, הנהלת אסם בראשות דן פרופר והמנכ"ל איציק צאיג הבטיחו לנו שהם יקימו את המפעל באזור קרית מלאכי. פתאום בחמישי בערב אנחנו מתבשרים שעומדים לסגור את המפעל להעביר אותו לערד. יש פה כ-250 משפחות. קרית מלאכי סובלת מאבטלה קשה, לא יותר טוב פה מערד. גם המשכורות של המפעל נמוכות – ואת זה רוצים לקחת? למה? דמם של הערדים יותר סמוק משלנו?! זו החלטה פופוליסטית. שר האוצר מדבר על ציונות – איפה הציונות? שולחים 250 עובדים הבייתה?.

 

ארטיקים של נסטלה ארטיקים של נסטלה צילום: סטודיו אסם

 

"זו בושה וחרפה שככה מתקבלות החלטות במדינת ישראל. אנחנו יוצאים למאבק, להילחם על הבית שלנו, להילחם על מפעל שישאר באזור. אם הם רוצים להקים את המפעל שיקימו אותו פה באזור. אבל לא ערד. אני מאד מקווה ששר האוצר

יתעשת – ויקח לערד מפעלים חדשים, ולא לקחת ממקום אחד למקום אחר."

 

אברהם אזולאי ממרחב אשדוד בהסתדרות: "העובדים פשוט בהלם. הם עוד לא מעכלים את מה שקרה להם. הצעד הזה שרוצים לעשות – הוא צעד פזיז ולא חכם. האוצר שמע את המצוקה של מגבות ערד – לקח מהכיס הזה והעביר לכיס הזה. אזור קרית מלאכי זה אזור מוכה אבטלה. ברגע שלוקחים מפעל כזה – אנשים נזרקים לרחוב".

 

בחבסרת אסם טוענים כי העובדים לא יפגעו, אלא יקלטו במפעלים הסמוכים של החברה בקרית גת ושדרות. לטענתם קצב הפרישה של עובדי המפעלים האחרים יאפשר קליטת העובדים מקרית מלאכי.

 

ח"כ אראל מרגלית פנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בנושא. לדבריו, "העתקת המפעל אינה יוצרת מקומות עבודה חדשים, אלא מחליפה את מובטלי העיר ערד במובטלי העיקר קרית מלאכי".  

 

לדברי אראל, ישנם כמה קשיים נוספים לגבי ההחלטה להעתיק את המפעל לערד: ההחלטה התקבלה בלא מעורבות של הגורמים המקצועיים – אגף התקציבים במשרד האוצר ומרכז ההשקעות במשרד הכלכלה; אי-עמידה בקריטריונים לקבלת מענק ממשלתי – המפעל לא יעמוד בדרישת היצוא בחוק, משום שגלידות אינן ניתנות ליצוא; וכן פגיעה בתחרות משום שגלידות אסם-נסטלה מחזיק בכ-40% משוק הגלידות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x