$
בארץ

כיבוס וילונות ומארזי פירות יבשים: על מה שילמו משרדי הממשלה לספקים חיצוניים?

משרד האוצר שילם 14 אלף שקל לאימון קבוצת הכדורעף שלו, כך עולה מהרשימה שפורסמה על ידי התנועה לחופש המידע; ומיהו סגן השר ששילמתם 3,500 שקל עבור התקנת מקרר במכוניתו?

שאול אמסטרדמסקי, תומר גנון, ענת רואה וליאור גוטמן 19:5731.10.14

משרדי הממשלה השונים שילמו ביחד כ-26.5 מיליון שקל למשרדי רואי חשבון ועורכי דין על ייעוץ חיצוני במהלך 2013. כך עולה מבדיקת רשימת הספקים ופרטי ההתקשרות עימם שמפרסמים חלק מהמשרדים שנענו לפניית התנועה לחופש המידע בעניין. בין המשרדי שמפרסמים את המידע נמצאים משרדי האוצר, המשפטים, החינוך, הבריאות, התשתיות, החקלאות, הספורט, הקליטה ופיתוח הנגב והגליל. מי שסירב לפרסם את הנתונים באופן גורף הוא דווקא משרד ראש הממשלה. מהבדיקה עולים פרטים נוספים בשלל נושאים, ובהם: כמה עלתה הזמנת סופגניות לעובדי האוצר? או כמה עלה אימון קבוצת הכדורעף של עובדיו?

 

לרשימה המלאה ליחצו כאן

 

מניתוח החשבוניות שהוצאו לרואי חשבון ועורכי דין, עולה שהמשרד הממשלתי שעשה שימוש נרחב ביותר ברואי חשבון חיצוניים הוא משרד החינוך - עם התקשרויות בהיקף של כ-10 מיליון שקל. אחריו נמצא משרד האוצר עם התקשרויות בהיקף של 5.2 מיליון שקל, ומשרד התשתיות עם 1.6 מיליון שקל.

 

נתניהו. משרדו לא הגיב נתניהו. משרדו לא הגיב צילום: חיים צח לע"מ

 

 

את ההתקשרויות עם יועצים משפטיים חיצוניים גדולים מוביל משרד החקלאות עם שכר טרחה בהיקף של 2.55 מיליון שקל שאושר ב-2013 לתשלום לשני משרדים חיצוניים. אחריו נמצא משרד האוצר עם שכר טירחה בהיקף של 1.4 מיליון שקל ששילם לשלושה משרדי עורכי דין גדולים ושני מגשרים.

 

בין עורכי הדין ששכר האוצר ניתן למצוא את משרד אגמון ושות' שקיבל 29.5 אלף שקל על ייצוגו של שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, במסגרת תגובתו למבקר המדינה לדו"ח שהכין על אסון הכרמל. כן שכר שר האוצר כיועץ משפטי את פרופ' אריאל בנדור תמורת סכום זהה. דמות ידועה נוספת היא השופטת בדימוס טובה שטרסברג כהן שקיבלה כ-49 אלף שקל על תפקידה כבוררת בסכסוך התמלוגים עם כיל. המשרד שילם גם 700 אלף שקל למשרד עורכי הדין הירושלמי יגאל ארנון עבור שירותי ייעוץ ללשכה המשפטית, ועוד סכום של 1.4 מיליון שקל לחברת מתודיקה למידה אפקטיבית עבור "ייעוץ דידקטי". פירמת ראיית החשבון סומך חייקין קיבלה סכום של 375 אלף שקל עבור ייעוץ לעדכון נוסחת סוארי, הנוסחה שבאמצעותה משרד האוצר מפקח על מחירי מוצרים שונים (נוסחה שלא התעדכנה שנים רבות, עד כדי כך שמבקר המדינה העיר שהיא כבר אינה עומדת עוד במבחן המציאות ומאפשרת לחברות שונות, דוגמת תנובה, ליהנות מרווח חריג).

 

האוצר שילם 447 מיליון שקל לספקים שונים

 

משרד האוצר שילם בסך הכל בשנת 2013 לספקים שונים סכום של 447 מיליון שקל. את הסכומים הגדולים ביותר שילם משרד האוצר לחברות IT שונות (טלדור, נס, מטריקס וודורקום הן הגדולות שבהן) בעיקר עבור שירותי תחזוקת ותפעול מערכות מחשוב ממשלתיות, המשותפות למשרדי הממשלה כולם ונמצאים באחריות משרד האוצר.

 

מלבד אלה, ניתן למצוא ברשימה תשלומים רבים נוספים ששופכים אור על הנעשה מאחורי הקלעים במשרד. כך, למשל, ניתן ללמוד שהמשרד רכש מחברת פמי פרמיום סדנאות לניהול משא ומתן בעלות של 34 אלף שקל. המשרד גם שילם כ-50 אלף שקל למוסד יד ושם בירושלים עבור ארבע סדנאות שואה לעובדי המשרד.

 

 

 צילום: עומר מסינגר

 

עוד מתברר במסגרת הנתונים כי המשרד משלם סכום שנתי של 8.4 מיליון שקל במשכורות לעובדי מלון שבע הקשתות. מדובר במלון הנמצא על רכס הר הזיתים, משקיף על העיר העתיקה בירושלים, ובעבר היה בבעלות ירדנית (אש"ף הוקם במלון זה, למשל). כיום המלון נמצא תחת אחריותו של האפוטרופוס הכללי, הואיל ובעליו נפקדים, ועל כן המדינה, באמצעות משרד האוצר, משלמת את המשכורות לעובדים.

 

עוד הוציא המשרד 12.5 אלף שקל לטובת דמי רישום של עובדים למחוזיאדה ו-14 אלף עבור אימון קבוצת הכדורעף שלו, מיליון שקל עבור תדלוק בפזומט לעובדי המשרד, ועוד 3,000 שקל עבור אירוח משלח מארמניה.

 

בנוסף, משלם המסים שילם 3,534 שקלים לחברת גלים שיווק מאיר בע"מ עבור התקנת מקרר ברכבו של סגן שר האוצר, מיקי לוי. יום עיון לעובדי היחידה לשיפור השירות הממשלתי במלון מצפה ירושלים עלה למשלם המסים 7,363 שקל. כיבוס וילונות המשרד עלה כ-50 אלף שקל, עבור השתתפות בכנס קיסריה שילם משרד האוצר 25 אלף שקל למכון הישראלי לדמוקרטיה המארגן את הכנס. עבודות נגרות לבניית פודיום בחדר הישיבות של לשכת השר עלו למשלם המסים עוד 3,186 שקל. פינוי השלג מהחניון של משרד האוצר בימי הסופה הגדולה בירושלים עלה 9,000 שקל, סבסוד פעילות חנוכה לילדי העובדים במוזיאון המדע בירושלים עלה 43 אלף שקל, ותיקון הצ׳יפסר במטבח עלה 696 שקל. בניית עמדת האבטחה בביתו של שר האוצר לפיד ברמת אביב עלתה למשלם המסים 137 אלף שקל.

 

ועוד ממשרד האוצר: סכום של 148 אלף שקל שולם עבור חוטי תפירה, הזמנת סופגניות - 4,153 שקל; סבסוד סופ"ש לעובדים 10,000 שקל; סבסוד מנויים לעובדים לגן החיות בירושלים - 13 אלף שקל; שתי סדנאות פרזנטציה לעובדי המשרד 61.7 אלף שקל; עבודות גינון 166 אלף שקל; תשלום קנסות משטרה - 4,000 שקל.

 

ובנוגע למקרר ברכב - מיקי לוי אינו לבד: משרד החקלאות הוציא בשנת 2013 סכום של 3,787 שקל ו-80 אגורות עבור מקרר לרכב המנכ"ל.

  

טיסה לניו יורק ב-54 אלף שקל

 

הרשימה חושפת גם כמה עולות הנסיעות של שרי האוצר וסגניו וכן של צמרת המשרד לחו"ל. כך, למשל, הנסיעה של שר האוצר יאיר לפיד לארה"ב באוקטובר 2013, שכללה שירות אח"מים, עלתה למשלם המסים 54 אלף שקל. נסיעתו של לפיד להונגריה חודש קודם לכן עלתה למשלם המסים 16 אלף שקל. סכומים אלה כוללים את עלויות הטסת מאבטחיו של לפיד.

 

גם הפקידים הבכירים של המשרד טסים לחו"ל. כך, למשל, הממונה הקודם על שוק ההון פרופ׳ עודד שריג טס לארה"ב באפריל 2013 בעלות של 19 אלף שקל. בספטמבר טסה החשבת הכללית מיכל עבאדי לארה"ב לכינוס קרן המטבע העולמית בעלות של 16 אלף שקל. טיסתו של הכלכלן הראשי של המשרד לשעבר מיכאל שראל למשלחת ה-OECD בפריז עלתה למשלם המסים 9,155 שקל.

 

כמה עלה המיגון בביתו של פירון?

 

הציבור יכול להיחשף לראשונה לעלויות השוטפות של לשכת שר החינוך, שי פירון. כך, למשל, באוגוסט 2013 קיימו שר החינוך פירון ולפיד מסיבת עיתונאים להודעה על קיצור החופש הגדול. מסיבת העיתונאים ההיא עלתה למשלם המסים 3,540 שקל. התקנת מערכת מיגון בביתו של פירון עלתה 31.5 אלף שקל, ועלות מערך האבטחה הכולל בביתו של השר, כולל המאבטחים שלו, עומדת על כ-1.1 מיליון שקל בשנה.

 

שי פירון שי פירון צילום: צביקה טישלר

 

 

בסוף קיץ 2013, לפני חגי תשרי, קיימו השר פירון, יחד עם מנכ"לית המשרד וסגן שר החינוך, טקס הרמת כוסית לעובדי המשרד, שעלה למשלם המסים כ-10,000 שקל. בנוסף, עלות המסגרת התקציבית עבור לינה של השר פירון, מנכ"לית המשרד וסגן שר החינוך במלונות (כפר המכביה, מלון דן ירושלים, מלונות הירדן ומלונות צרפת ירושלים), הסתכמה ב-70 אלף שקל.

 

במשרד התשתיות והאנרגיה החליטו להשקיע בעובדים, ולקראת ט"ו בשבט הוציאו כ-26 אלף שקל עבור מארזים של פירות יבשים. ולא פחות מ-28 אלף שקל לקראת חנוכה, סכום שהקנה לעובדים תלושי חג ברשת סטימצקי. בצד המקצועי משרד התשתיות שילם לברליץ לא פחות מ-32 אלף שקל עבור סמינר לכתיבת מיילים בשפה האנגלית ועוד 7,000 שקל לקורס עמידה מול מצלמה. עוד שילם המשרד 12 אלף שקל לשנה עבור שירותי טלוויזיה בלווין, לא לפני שרכש ליחידת הגז הטבעי טלויזיות בכ-6,500 שקל.

 

ומה לגבי הרפורמה במשק החשמל? חברת עמרב, בה שותף מנכ"ל חברת החשמל לשעבר עמוס לסקר, שימשה כיועץ מקצועי של משרד האנרגיה לענייני הרפורמה בעלות של כ-371 אלף שקל. לצערו של משרד האנרגיה, לפיד כבר "קבר" את הרפורמה בטענה שהיא יקרה מדי לקופת המדינה.

 

מודיעין אזרחי ומרוויח

 

לחברת מודיעין אזרחי, חברת שמירה ואבטחה הפועלת גם בתחום הבילוש הפרטי ונמצאת בבעלותם של בני הדודים יחיאל ומוטי דהאן, אושרו ב-2013 התקשרויות עם משרדי ממשלה בהיקף של כ-19 מיליון שקל. ממשרד החוץ למשל קיבלה החברה 8.2 מיליון שקל כדי לאבטח את בית של שר החוץ אביגדור ליברמן, ביישוב נוקדים, את המשרד בירושלים, וכן ללוות שרים וטקסים.

 

משרד המשפטים אישר לשלם לחברה כ-9 מיליון שקל נוספים על שירותים שנתנה לו, ומשרד התשתיות הוסיף 2.6 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x