$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הזכיין הסיני לבניית נמל אשדוד ביקש להעסיק 700 עובדים זרים

חברת צ'יינה הארבור תעביר למשרד הפנים בקשה להעסיק מאות עובדים זרים, שיגיעו לארץ ב־2015; במקביל חברת נמלי ישראל קיימה סבב שיחות מול המתמודדות על בניית נמל חיפה - על פי הערכות קבוצת שפיר אשטרום מובילה בהתמודדות

ליאור גוטמן 07:3828.10.14

חברת צ'יינה הארבור הסינית, זכיינית הנמל החדש באשדוד, תעביר למשרדי הממשלה בקשה להעסיק 700 עובדים לבנייתו. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בעובדי החברה הסינית שיגיעו לארץ ב־2015: ימאים, ספנים ומהנדסים שיפעילו 13 כלי שיט אשר ישמשו לבניית הנמל. מי שאמור לתת את אישורי ההעסקה הוא משרד הפנים, בטענה שמדובר בבעלי מומחיות בבניית נמל - פעולה שלא בוצעה בארץ עשרות שנים.

 

בצ'יינה הארבור אישרו את התוכנית ומסרו שהם גם אמורים להעסיק כ־1,600 עובדים ישראלים. חלק מחברות הבנייה וההנדסה הישראליות כגון מנרב, סולל בונה ואפקון כבר הציעו את שירותיהן כקבלני משנה. במקביל, חברות שונות כבר החלו ללחוץ על הזכיינית לרכוש שירותים דוגמת לינה והסעדה.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: אריאל שרוסטר

 

בניית הנמל אמורה להתחיל בסוף השנה ולהסתיים בתחילת העשור הבא בעלות של כ־3.2 מיליארד שקל.

 

היום אמור להתקיים טקס הנחת אבן הפינה בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ. הנמל צפוי לכלול שני רציפים באורך 1,100 מטר ו־500 מטר, שיאפשרו עגינה של אוניות שנושאות עד 18 אלף מכולות. קיבולת הנמל תהיה כמיליון מכולות. יו"ר ועד הנמל אבינועם שושן הודיע אתמול שאנשיו לא יפריעו לבניית הנמל, אבל הם מצפים שממשלת ישראל תעמוד במילה שלה ותשדרג את הנמל הקיים.

 

ישראל כץ. יגיע היום לטקס הנחת אבן הפינה ישראל כץ. יגיע היום לטקס הנחת אבן הפינה צילום: אוראל כהן

 

כמו כן חברת נמלי ישראל, שמנהלת את המכרזים להקמת הנמלים, קיימה בשבוע האחרון סבב שיחות מול המתמודדות על בניית נמל חיפה, שתי הקבוצות שהפסידו במכרז לנמל אשדוד. מטרת הסבב היא להוריד את ההצעות מתחת לרף 4 מיליארד השקלים. כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההערכות בענף הן שקבוצת שפיר אשטרום הגישה הצעה נמוכה יותר שנעה סביב 4.2 מיליארד שקל ומובילה בהתמודדות. לעומתה, קבוצת שיכון ובינוי ויאן דה נול הגישה הצעה שנעה סביב 4.5 מיליארד שקל.

 

מנמלי ישראל נמסר כי אין בכוונת החברה להתייחס למכרז שטרם הסתיים.

 

lior.gutman@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x