$
בארץ

הפתרון יוצר בעיה חדשה: המלצות ששינסקי 2 יוצרות פרצת מס בתחום הברום

ההמלצה שנועדה למנוע תכנון מס בענף הברום מאפשרת להעמיס עלויות על מגזר הכרייה ולהגדיל רווחים במגזר התעשייה שמשלם מס נמוך

תומר גנון 08:3227.10.14

נוסחת מחירי ההעברה של הברום בתוך קבוצת כיל, שעליה ממליצה ועדת ששינסקי 2, היא פתח לתכנוני מס אגרסיביים מצד החברה, שעשויים להקטין משמעותית את חלקה של המדינה ברווחיה. כיום מפעל הברום מקבוצת כיל "מוכר" את הברום הבסיסי, שנכרה בים המלח, לחברות־בנות בקבוצה. על פעילות זו מוטל מס חברות מלא של 26.5%, כי היא מוגדרת כפעילות כרייה. לברום הבסיסי אין שוק עולמי, ולכן לא ניתן לקבוע אם המחירים שהמפעל מוכר בהם את המחצב לחברות־הבנות נמוכים או גבוהים. בהמשך החברות־הבנות מפיקות מהברום הבסיסי תרכובות ברום המשמשות למאות מוצרים. על פעילות זו מוטל מס חברות מופחת של 9%, כי הפקת המוצר מוגדרת כפעילות תעשייה.

החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו. הכסף יגיע מהתמלוגים החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו. הכסף יגיע מהתמלוגים צילום: אוראל כהן

 

ועדת ששינסקי 2 ניסתה לפתור את בעיית מחירי ההעברה באמצעות קביעת נוסחה פיננסית שמסתמכת על רווחיות העבר של כיל במגזר הברום, שלפיה הרווחיות הנורמטיבית במגזר היא 12%.

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 0% 100%

החשש הזה הוא מה שהסתתר מאחורי עמדת המיעוט שהגישה החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנגו למסקנות הועדה. למעשה החשש של החשכ"לית הוא שכיל תעשה תרגיל חשבונאי: תעמיס עלויות על מגזר הכרייה וכך תגרום בפועל למס רווחי יתר אפסי או שלילי במגזר הברום. על הרווח האמיתי שנוצר מהברום שהיא כורה, מוצרי ההמשך, היא תשלם את המס המופחת - 9%.

 

הפתרון, לפי החשכ"לית, הוא לוותר מראש על הניסיון לגבות מס ממכירת הברום הפנימית בחברה ולכסות את הפסד ההכנסות הזה באמצעות מס רווחי היתר על האשלג, שהוא משאב רווחי הרבה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x