$
בארץ

אמיר לוי: תקציב הביטחון מוביל להעלאת מיסים ומשפיע על יוקר המחיה

הממונה על התקציבים באוצר דיבר על מגבלות תקציב 2015 והבהיר כי יש לחתור לצמצום הוצאות שאינן מיועדות לצרכי התעצמות: "אני יכול לומר בצורה מפוכחת כי התובנה שהמשק לא יכול לעמוד בכך לאורך זמן היא חדה ובהירה"

עמרי מילמן 12:0522.10.14

"המגבלות המשפיעות על יוקר המחייה הן תקציב הביטחון, גודל המשק והיצע הקרקע המוגבל", כך אמר היום (ד') אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר ביום העיון השנתי של אגף תקציבים. בנאומו אמר לוי כי "לישראל יש שלוש מגבלות אובייקטיביות המשפיעות על יוקר המחייה: תקציב הביטחון שגורר צורך במסים גבוהים יותר, מה שמוביל לשני דברים: המיסוי הישיר מפחית את ההכנסה הפנויה, והמיסוי העקיף מעלה את המחירים באופן ישיר. הנקודה השניה היא היותו של המשק קטן ומבודד שלא מאפשר יתרונות לגודל והשלישית היא היצע הקרקע במדינה קטן ומוגבל, שמשפיע באופן ישיר על מחירי הדיור".

 

פרט לכך, ציין לוי כי לצד המגבלות הללו ראוי לזכור גורמים חיוביים במשק הישראלי שאמנם משפיעים על יוקר המחייה אך טוב שקיימים, כמו חינוך חינם, והשכלה גבוהה במחירים מסובסדים. בנוסף, לדבריו, שירותי הרפואה הציבורית בישראל יחסית מוזלים לעומת ארה"ב "שם קטסטרופה רפואית יכולה להיות גם קטסטרופה כלכלית".

 

לוי. "המגבלות המשפיעות על יוקר המחייה הן תקציב הביטחון, גודל המשק והיצע הקרקע המוגבל" לוי. "המגבלות המשפיעות על יוקר המחייה הן תקציב הביטחון, גודל המשק והיצע הקרקע המוגבל" צילום: נמרוד גליקמן

 

על תקציב 2015 אמר לוי כי הוא "טומן גידול משמעותי בתקציב הביטחון וחריגה מיעד הגרעון המקורי. "צוק איתן" גבה מחיר כלכלי גבוה מאוד: 7 מיליארד שקל לכיסוי עלויות לחימה ורוח גבית לתוספת של 6 מיליארד שקל לתקציב 2015. 13 מיליארד שקל זה סכום שמשקף מחיר כלכלי כבד. זה סכום גבוה מאד שמגדיל את רמת ההוצאה הביטחונית ומגדיל את הגירעון ביחס לזה המתוכנן".

 

"למרות זאת אני יכול לומר בצורה די מפוכחת כי התובנה שהמשק לא יכול לעמוד בכך לאורך זמן היא תובנה חדה חדה ובהירה, גם למשרד הביטחון", אמר לוי והתייחס לוועדת לוקר שדנה בתקציב הביטחון לשנים הבאות. "בחודשים האחרונים אנחנו עובדים רבות עם ועדת לוקר במטרה לגבש צעדים שיגמישו את תקציב הביטחון והפרדת ההוצאות שאינן הוצאות התעצמות וכשירות. הדוגמאות הבולטות הן תשלום גמלאות בהיקף של 6.5 מיליארד שקל למי שטרם יצאו לגמלאות, קרי אנשים שפרשו אך טרם מלאו להם 67, ותקציב השיקום ל"לא לוחמים".

 

לוי קישר את יוקר המחייה לתקציב הביטחון ואמר: "בקיץ 2011 הייתה מחאה. אחד מסמליה היה הקוטג', אך היו לה גם זרמים תת קרקעיים נוספים. אחד מהם הוא הפער הבלתי נתפס בין תקציב הביטחון לשירותים האזרחיים אותם מקבלים התושבים".

 

עוד אמר לוי כי התקציב עוסק בנושאים משמעותיים לחברה הישראלית שהראשון בהם הוא נושא החרדים והערבים כמפתח לצמיחה, וכן נושאי התקצוב הדיפרנציאלי בחינוך, חיזוק הרפואה הציבורית, נושא משאבי הציבור ובמרכזם קק"ל והמלצות שישינסקי 2, נושא החדשנות דרך חוק האנג'לים והמדען הראשי וכן נושאי התחבורה הציבורית, תשתיות התקשורת והדיור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x