$
בארץ

משרד האנרגיה: יישום מסקנות ששינסקי 2 יפגע בתעסוקה ובהשקעות בדרום

המשרד יגיש חוות דעת מיעוט למסקנות הוועדה הכוללת בין השאר המלצה לקיבוע תקרת המס על רף עליון של 48%, ללא תלות ברווחי כיל בשנה. בנוסף, להחריג את מפעל המגנזיום ממסקנות הוועדה, כך שרמת התעסוקה בנגב לא תיפגע

ליאור גוטמן ותומר גנון 14:4220.10.14

משרד התשתיות והאנרגיה הודיע היום (ב') שהוא יגיש חוות דעת מיעוט למסקנות ועדת ששינסקי 2. בכך מצטרף משרד האנרגיה לחוות דעת המיעוט שהוגשו על ידי משרד הכלכלה וכן על ידי נציגי האוצר שהיו שותפים בוועדה. כל צד מעלה את ההסתייגויות שלו מהמסקנות הסופיות ששר האוצר לפיד אמור לאשר. 

 

 

בפתיח חוות דעת המיעוט, עליהם חתומים יחד מנכ"לית משרד האנרגיה אורנה הוזמן בכור, מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג ומנהל מינהל רישוי אוצרות טבע במשרד האנרגיה יוסי וירצבורגר, מצהירים השלושה שהם אינם מתנגדים להטלת מס חדש על כיל ולהגדלת חלקו של הציבור ברווחי החברות שמנצלות את משאבי הטבע השונים. "אין ספק שיש מקום להגדיל את חלקו של הציבור ברווחים שנוצרים ממשאבי הטבע השייכים לו", מדגישים במשרד האנרגיה.

 

למרות התמיכה העקרונית, החשש העיקרי הוא ש"ההמלצות המיועדות לתקן עיוות ולאפשר צדק חלוקתי נכון יותר עדיין עלולות לפגוע במקומות אליהם לא כיוונה הוועדה כגון פעילות מו"פ והשקעות נוספות ולפיכך מכוונות גבוה מדי ועשויות לגרום להקטנת האטרקטיביות של ההשקעה בפיתוח המשכי של המשאבים בישראל ובמקביל אף לצמצום פעילויות אחרות תוך אובדן מקומות עבודה ותוצר".

 

משרדי האנרגיה והכלכלה מזכירים לשר האוצר לפיד שמפעל כיל מעסיק באופן ישיר ועקיף כ-25 אלף איש, כאשר אלו משלמים לקופת המדינה מס שנתי של כ-490 מיליון שקל. פגיעה במקורות התעסוקה בדרום תגדיל את האבטלה וגם תצמצם את הכנסות המדינה.

 

מפעל המגנזיום של כיל בים המלח (ארכיון) מפעל המגנזיום של כיל בים המלח (ארכיון)

 

לפיכך, משרדי האנרגיה והכלכלה ממליצים על נקיטת מספר צעדים לריכוך המכה התעסוקתית שעלולה ליפול על אזור

הדרום. הראשון הוא קיבוע תקרת המס על רף עליון של 48%, ללא תלות ברווחי כיל בשנה. במידה והמלצה זו תאומץ, כיל תוכל להשאיר בכל מקרה ובכל תנאי את עיקר רווחיה בקופתה.

  

ההמלצה השנייה היא להחריג את מפעל המגנזיום ממסקנות הוועדה, כך שרמת התעסוקה בנגב לא תיפגע. לעניין זה מדגישים משרדי האנרגיה והכלכלה כי מפעל המגנזיום מעסיק כאלף עובדים, רובם תושבי הדרום.

 

ההמלצה השלישית היא לא להטיל מס על שכילול בחישובים שלו גם את נכסי החברה, כיוון שאלו כבר "הופחתו" בספרי כיל לאורך השנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x