$
בארץ

יוג'ין קנדל: "היו חישובים שגויים בדו"ח הראשוני של ששינסקי"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אמר בראיון לסוכנות "בלומברג" כי הטעויות היו מרתיעות חברות מלהשקיע: "לא הבנו את ההשלכות של חלק מהדברים על הרווחיות של תעשיות מסויימות"

שירות כלכליסט 10:1720.10.14

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל טוען בראיון לסוכנות "בלומברג" כי ההמלצות הסופיות של ועדת ששניסקי שונו בהשוואה להמלצות הביניים שהוגשו במאי לאחר שהתברר כי היו "כמה חישובים שגויים" שהיו מרתיעים חברות מלהשקיע. כיל, החברה הנסחרת השנייה בגודלה בישראל, הקפיאה מיליארד דולר בהוצאות מקומיות לנוכח ההצעה להעלות את המס. הוועדה צפויה להגיש היום (ב') את ההמלצות הסופיות לשר האוצר יאיר לפיד. 

"לא הבנו את ההשלכות של חלק מהדברים שהצענו על הרווחיות של תעשיות מסויימות, לא בהכרח כימיקלים, אלא גם תעשיות אחרות", טען קנדל בראיון, שנערך עימו בסוף השבוע..

 

מכיל מסרו בתגובה כי הם ממתינים לפרסום המלצת הוועדה לפני שיקבלו החלטות חדשות בנושא. "כל העלאת מס חדשה תגרום להידרדרות בתנאים העסקיים של כיל בישראל ביחס למדינות אחרות, ולפיכך תיאלץ אותנו להתאים את האסטרטגיה העסקית שלנו בישראל", נכתב בהצהרה שהעבירו בכיל לבלומברג. "המשך השינויים הרגולטורים התכופים ממשיך להעלות את אווירת חוסר הביטחון של התעשייה הישראלית".

 

פרופ' יוג'ין קנדל פרופ' יוג'ין קנדל צילום: גיא אסיאג

 

החברה ביטלה כבר השקעות בארץ בגובה 750 מיליון דולר, והקפיאה מיליארד דולר בהוצאות נוספות, זאת בשל המחלוקת עם הממשלה. סטפן בורגס, מנכ"ל החברה, הזהיר כי "רגולציה דחופה ולא מתוכננת מהווה רעל לחברה".

 

בהמלצות שהגישה ועדת ששינסקי במאי היא הציעה להטיל מס של 42% על משאבים טבעיים, בטענה כי מס זה יכניס למדינה 500 מיליון שקל בשנה. "המס בהחלט עולה, אך הוא עולה בדרך חכמה יותר מאשר הצענו בדו"ח הביניים", הוסיף קנדל. "הפחתנו את חוסר הוועדות לרמה כזו שמטיבה עם התעשייה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x