$
בארץ

המסקנות הסופיות של ששינסקי 2: כיל תשלם מס מופחת בשנים קשות

הוועדה לבחינת חלקו של הציבור במשאבי הטבע תגיש מחר את מסקנותיה; מס רווחי היתר שיוטל על כיל יהיה נמוך מ-42% בשנים שבהן רווחיות החברה תהיה נמוכה

תומר גנון וליאור גוטמן 21:1219.10.14

הוועדה לבחינת חלקו של הציבור במשאבי הטבע, בראשות איתן ששינסקי, צפויה להגיש מחר (ב) בצהריים את מסקנותיה הסופיות לשר האוצר, יאיר לפיד. הוועדה, שמכונה ששינסקי 2, בחנה את משטר המיסוי של חברות המחצבים, המים והכרייה שפועלות בשטח ישראל, כאשר מסקנותיה צפויות להשפיע בעיקר על חברה אחת - כיל מקבוצת החברה לישראל שכורה משאבים בים המלח ובנגב מתוקף זיכיון. 

 

מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי 2 שפורסמו במאי האחרון אימצו את מודל המס המיוחד, קבעו כי יוטל מס רווחי יתר של עד 42% על משאבי הטבע כאשר התמלוגים יעמדו על 5%. מאז התקיימו כמה שימועים לחברות מה שהוביל לביצוע שורת שינויים בהמלצות הסופיות.

  

מפעל של כיל בים המלח. המס יירד בשנים קשות מפעל של כיל בים המלח. המס יירד בשנים קשות
שינוי אחד שהוכנס בדו"ח הסופי שצפוי להתפרסם מחר, הוא גבייה דיפרנציאלית של מס רווחי היתר. המנגנון שעליו תמליץ הוועדה יקבע שחלקה הכולל של המדינה ברווחי כיל (תמלוגים + מס חברות + מס רווחי יתר) יקטן בשנים שבהן הרווחיות שלה תהיה נמוכה, ויגדל בשנים שהיא תהיה גבוהה. הסיבה לשינוי היא התנודתיות העולמית במחירי האשלג, מקור הרווח העיקרי של כיל. המשמעות בפועל היא שמס רווחי יתר צפוי לרדת מתחת ל-42% בשנים פחות רווחיות.  

 

לפיכך, סך גביית המס מכיל צפויה לנוע סביב רף ה-47%, כאשר ההכנסות החדשות לקופת המדינה יהיו 400-500 מיליון שקל בשנה. על פי הערכות באוצר, לפיד אמור לאמץ את מסקנות הוועדה ולהוביל לאישורן באמצעות חקיקה ראשית. מהלך זה יגרור לחצי לוביסטים ומקורבים אחרים, שינסו למתן את רוע הגזרה באמצעות "גרירת" אישור החוק בוועדות הכנסת. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x