$
בארץ

פרסום ראשון

מפעל מגבות ערד נסגר; 100 פוטרו לפני חודשיים, 170 היום

חברת ערד תעשיות טקסטיל סגרה את קו הייצור המרכזי בערד, לאחר שכבר סגרה את קו הייצור במגדל העמק לפני חודשיים. עד לפני כ-5 שנים העסיקה החברה כ-1,000 עובדים, 700 מתוכם בעיר ערד. בחברה ציינו כי הסיבה לסגירת המפעלים היא עלויות הייצור הגבוהות והבלתי תחרותיות בישראל ביחס למדינות כמו הודו, סין, פקיסטן, ואפילו ארה״ב

דוד רפאלי 16:4519.10.14

חברת ערד תעשיות טקסטיל סגרה היום (א') את קו הייצור שלה בערד ו-170 עובדים פוטרו.

 

 

 

צעד זה של החברה בא בהמשך לסגירת קו הייצור שהחזיקה החברה במגדל העמק, אשר נסגר לפני כחודשיים ואז פוטרו 100 עובדים. חברת מגבות ערד נמצאת בבעלות איש העסקים היהודי-אמריקאי גרי היימן, אשר רכש אותה בשנת 1976.

 

החברה היא חברת בת של סטנדרט טקסטיל – אחת מיצרני הטקסטיל הגדולות בעולם. עיקר פעילות החברה הייתה בייצוא ללקוחות בחו"ל. עד לפני כ-5 שנים העסיקה החברה כ-1,000 עובדים, כ-700 מתוכם רק בעיר ערד – מה שהפך אותה לאחת המעסיקות הגדולות בעיר. עם השנים הצטמצם המספר משמעותית וירד כאמור ל-200, 170 פוטור היום. רק 30 עובדים ימשיכו את עבודתם במטה הלוגיסטי של החברה.

 

 מצעים של חברת מגבות ערד מצעים של חברת מגבות ערד צילום: חגית גורן

 

מהנהלת החברה והבעלים נמסר כי בכוונתם לפצות את העובדים באופן מלא, ומעבר למתחייב בחוק, והם יעשו כל שביכולתם על מנת לתמוך בעובדים ולסייע להם במציאת מקור פרנסה חלופי. "מדובר ביום קשה ועצוב לבעלי החברה שהקימו את קו הייצור בערד, תמכו בו והשקיעו בפיתוחו לאורך ארבעה עשורים, מתוך רצון לפתח את יישובי הפריפריה בישראל ולתרום להגדלת היצע מקומות התעסוקה בהם".

 

עוד נמסר כי למרות סגירת קו הייצור, "החברה תמשיך להעסיק עשרות מעובדיה, שיספקו שירותי פיתוח, שיווק ולוגיסטיקה לקבוצת סטנדרט טקסטיל בעולם. המרכז הלוגיסטי שיישאר בערד, ימשיך לתמוך בלקוחות החברה לספק להם את כל ההזמנות, הקיימות והעתידיות, באמצעות מפעליה האחרים של החברה בעולם". 

 

בחברה ציינו כי הסיבה לסגירת המפעלים היא עלויות הייצור הגבוהות והבלתי תחרותיות בישראל ביחס למדינות כמו הודו, סין, פקיסטן, ואפילו ארה״ב, בה נהנים יצרני הטקסטיל מסיוע ממשלתי. בין היתר צוין כי מחירי הארנונה הגבוהים לתעשייה, וכן היעדר העברת צינור הגז בערד השפיעו על חוסר הכדאיות הכלכלית. למרות זאת, ההערכות בענף הטקסטיל הם כי הייצור במפעלי מגבות ערד עבר לירדן דווקא.

 

 

 

 

"זו שערורייה." אמר גורם בכיר בתעשיית הטקסטיל. "הבעלים, גרי היימן הוא אדם שקיבל כל-כך הרבה כבוד ועיטורים בישראל – ולאט לאט הוא העביר את המפעל לירדן, כמו גנבים בלילה. חבל, מאות אנשים פוטרו לאט-לאט – עשו את זה חכם ובלי רעש. בסופו של דבר מדובר בחברה רב לאומית, אחת הגדולות בעולם. הוא מייצר גם בסין וגם באירופה. הוא יכל להשאיר את הנתח הזה בישראל. אז בשקט לסגור את המפעל – זה לא מכובד. כואב הלב."

 

עם סגירת מפעלי מגבות ערד אשר עסקו בתחום הנולים, נותרו בישראל רק 5 חברות משמעותיות בתחום הטקסטיל: חוטי טיב ואסיב בתחום הסריגה, אופיס טקסטיל בתחום האשפרה, תפרון בתחום האופנה ודלתא אף היא בתחום האופנה (אשר השאירה את פעילות המטה שלה בישראל). 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x