שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האוצר סירב לבקשת קק"ל להוצאת סעיף העברת הכספים בחוק ההסדרים

בקק"ל טענו כי במהלך דיון שהתקיים היום הושגה פשרה עם האוצר והמשפטים לפיה היא תעביר מיליארד שקל לקופת המדינה במהלך השנה הקרובה, אך הדבר לא ייעשה במסגרת חוק ההסדרים; באוצר מכחישים את הדברים וטוענים כי החוק יוגש לממשלה עם סעיף קק"ל והיא תחויב בהעברת הכספים מדי שנה

רוני זינגר 16:2905.10.14

נציגי משרד האוצר ומשרד המשפטים נפגשו הבוקר (א') עם נציגי קק"ל לדיון בסעיף מחוק ההסדרים המחייב את קק"ל להעביר כמיליארד שקלים במהלך שנת 2015 עבור תכניות פיתוח שונות וכן עבור תוכניות דיור. מטרת הפגישה היתה, כך לדברי גורמים המעורבים בדבר, ניסיון לגבש הסכמה סביב הצעד הדרמטי שביצע משרד האוצר בתקציב 2015. ואולם, בניגוד לטענות קק"ל כאילו הושגה במהלך הדיון פשרה שתוביל לוויתור על חקיקה נגדה או שתוביל להסרת הסעיף המחייב אותה להעברת הכסף בחוק ההסדרים - הרי שבמשרד האוצר טוענים כי לא היה ולא נברא, וכי חוק ההסדרים יוגש לממשלה כפי שהוא, כולל חיובה של קק"ל להעביר מיליארד שקלים למדינה.

 

בדיון השתתפו מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, מנכ״ל קק״ל מאיר שפיגלר, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, ואנשיהם.

 

בדיון שהתקיים הבוקר (א') בלשכת ראש הממשלה, נכחו הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, ומנכ"ל קק"ל מאיר שפגילר וצוותיהם. מטרת הפגישה כאמור, היתה רצונם של משרד רה"מ ומשרד האוצר ללבן עם אנשי קק"ל את הנושא וכן לדון איתם באשר לפרויקטים אשר אליהם יופנה הכסף - בכדי שעניין זה יעשה בהסכמה.  

 

שרת המשפטים, ציפי לבני ושר האוצר, יאיר לפיד. מיליארד השקלים שקק"ל אמורה לעביר כבר נמצאים בקופת המדינה שרת המשפטים, ציפי לבני ושר האוצר, יאיר לפיד. מיליארד השקלים שקק"ל אמורה לעביר כבר נמצאים בקופת המדינה צילום: עמית שעל, מיקי נועם אלון

 

הלאמה או מהלך תקף משפטית?

 

בישיבה חזרו נציגי קק"ל והודיעו כי קק"ל לא תיתן להכלילה בחוק ההסדרים ולא בחוק יסודות התקציב ויועציה המשפטיים טענו כי אין לכך כל עיגון משפטי וכי מדובר למעשה ב"הלאמה" של נכסיהם. ואולם בעניין זה בדק הייעוץ המשפטי של משרד האוצר וכן היועץ המשפטי לממשלה עוד בטרם נכתב חוק ההסדרים ומצא כי סעיף החוק אכן תקף משפטית.

 

כיוון שלמעשה אותם מיליארד שקלים השייכים לקק"ל מצויים כבר בידיי המדינה הרי שטכנית פעולת ה'גבייה' כבר נעשתה, וגם בקק"ל מבינים זאת. זאת ככל הנראה הסיבה שעומדת מאחוריה הסכמת קק"ל בנושא העברת מיליארד השקלים בשנה הקרובה. ואולם בפגישה נאמר כי אין הם מסכימים שהדבר ייעשה באופן קבוע.

 

נציגי משרד האוצר טענו כי מדובר בסעיף חוק וכי הדבר יחזור על עצמו מדי שנה, ולא - יקדם משרד האוצר חקיקה שתחייב את קק"ל במס של 65%. על כך הגיבו אנשי קק"ל כי הם יאבקו בחקיקה כזו.

 

בקק"ל הסבירו כי אין להם עניין "ללכת נגד" הממשלה וכי הם היו אלה שהציעו מלכתחילה להעביר כסף למדינה עבור שורה של פרויקטים.

 

עוד סוכם כי תוקם ועדה בין משרדית בראשותם של חמישה מנכ"לי משרדי ממשלה אשר תחליט במשותף עם קק"ל לאילו פרויקטים של פיתוח ודיור יועבר הכסף. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x