שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד השיכון: מחירי הדירות התייקרו ברבעון השני בעוד 4.4%

המחיר הממוצע לדירה חדשה בתקופה זו עלה ל-1.6 מיליון שקל, ומחיר דירת יד שנייה עלה ל-1.18 מיליון שקל. עלייה במשקל העסקאות במחוזות ירושלים ומרכז עלה מ-34% ל-44%

עינת פז-פרנקל 11:5601.10.14

שרי השיכון והאוצר קוראים לציבור להמתין לירידת מחירים ולא לרכוש דירה כעת, אך בינתיים מחירי הדיור מאמירים. מנתונים שמפרסם היום (ד') משרד השיכון עולה כי מחירי הדירות (החדשות ומיד שנייה) עלו ברבעון השני בשיעור ריאלי של 4.4% לרמה של 1.31 מיליון שקל בממוצע, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בהשוואה לרבעון הראשון השנה מדובר בגידול ריאלי של 0.1% במחיר.

 

לרשימת מחירי הדירות לפי יישובים לחץ כאן

 

 

יצוין כי, משרד השיכון מפרסם את הנתונים לרבעון השני, דהיינו לחודשים אפריל עד יוני, יום לאחר שהסתיים הרבעון השלישי.

 

פרויקט בנייה (ארכיון) פרויקט בנייה (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

עוד עולה מהנתונים כי, המחיר לדירה מיד שנייה עמד ברבעון השני על 1.18 מיליון שקל, ירידה בשיעור ריאלי של 0.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. ברבעון השני של 2014 הגיע המחיר הממוצע לדירה חדשה ל-1.6 מיליון שקל, עלייה ריאלית חדשה בשיעור של כ-13% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

במשרד השיכון מסבירים כי בפלח הדירות החדשות חל שינוי בתמהיל העסקאות וצמצום ברכישת דירות זולות,"והוא זה שהוביל לעלייה במחיר הממוצע".

 

הסיבות לעלייה במחיר הדירות החדשות כוללות, גם שינוי במאפייני רוכשים, אזור וגודל הדירה: ברבעון השני נרשמה ירידה חדה במשקל העסקות בדירות חדשות במחיר של עד מיליון שקל. משקלן ברבעון השני היה 19%, לעומת 32% ברבעון המקביל אשתקד; במקביל, חלה ירידה במשקל העסקות שבוצעו על ידי רוכשי דירה ראשונה (מ-38% ל-27%), אך מנגד, נרשמה עלייה במשקל משפרי הדיור (מ-39% ל-46%) ובמשקל הרוכשים תושבי חו"ל (מ-2.7% ל-5.2%).

 

נוסף לכך, נרשמה עלייה במשקל העסקאות במחוזות ירושלים ומרכז מ-34% ל-44% מסך כל העסקאות בדירות חדשות ברבעון השני של 2014. גידול של כ-2% נרשם במשקל העסקות בדירות גדולות של 6 חדרים ומעלה והן כעת מהוות עשירית מפלח הדירות החדשות. במשרד השיכון מציינים אף כי נרשמה עלייה במחיר העסקאות במחוזות חיפה, הצפון והדרום.

 

"ציפיות רוכשים פוטנציאליים להפעלת תכניות הממשלה לפטור ממע"מ ומחיר מטרה תרמו לירידה במשקל העסקות בדירות זולות ובאזורי הפריפריה וכן ירידה במשקל רוכשי דירה ראשונה. זאת, משום שהסבירות שעסקות אלו יכללו בהטבות הממשלה גבוה ביחס לעסקות אחרות", נמסר ממשרד השיכון.

 

האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד השיכון, בראשות יוסי שבת, מספק את הסקירה הרחבה ביותר בישראל על מחירי הדירות בכל רבעון, הכוללת חתכים של מחירי דירות בגדלים 3-5 חדרים, מיד שנייה וחדשות, ב-110 ערים וישובים. בפילוח גיאוגרפי, העיר היקרה ביותר בישראל ברבעון השני היתה רמת השרון, בה מחירי הדירות (החדשות ומיד שנייה) עמדו בממוצע על 2.6 מיליון שקל ברבעון השני, זינוק של 10% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד; בתל אביב מחירה הממוצע של דירה עמד על 2.4 מיליון שקל, זינוק של 12% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בירושלים טיפס המחיר ב-2.2% בשנה החולפת, לרמה של 1.8 מיליון שקל; חיפה השלימה עלייה חדה של 12% ל-1.03 מיליון שקל.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x