$
בארץ

חברת החשמל תרכוש מדור כימיקלים מתנול ב-20 מיליון שקל עבור תחנת הכוח באילת

מדובר ברכישה של 10 עד 12 אלף טון לתקופה של שנתיים, ובמחיר שינוע על פי ההערכות בשוק בין 400 ל-500 דולר לטון מתנול

ליאור גוטמן 21:4830.09.14

חברת החשמל תרכוש מדור כימיקלים מתנול שישמש כדלק להפעלת תחנת הכוח באילת בעלות של כ-20 מיליון שקל. מדובר ברכישה של 10 עד 12 אלף טון לתקופה של שנתיים, ובמחיר שינוע על פי ההערכות בשוק בין 400 ל-500 דולר לטון מתנול.

 

מתנול הוא דלק אלכוהולי נוזלי המופק גם מגז טבעי, וניתן לערבבו עם בנזין בשיעור של עד 15% לשימוש בכלי רכב, או להשתמש בו כדלק תחליפי להנעת תחנות הכוח של חברת החשמל.

 

תחנת הכוח באילת היא יחידת ייצור ותיקה יחסית (שלוש טורבינות סילוניות) שמפיקה כ-100 מגה וואט. מכיוון שצנרת הגז הטבעי לא הגיעה לדרום ישראל, חברת החשמל מפעילה את תחנת הכוח באילת באמצעות סולר, דלק יקר יחסית (800 עד 900 דולר לטון) ומזהם לשימוש. בחברת החשמל מתכוונים להסב את אחת מהטורבינות לשימוש במתנול.

 

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל צילום: אוראל כהן

 

השימוש במתנול בתחנות הכוח של חברת החשמל הוא נדיר, ולמעשה הכניסה שלו לתחנת הכוח באילת היא צעד חלוצי בתחום איכות הסביבה. בשלושת החודשים האחרונים נערכו בדיקות על השפעת השימוש במתנול בתחנת הכוח באילת, זאת טרם הכנסת הדלק לשימוש שוטף. הניסוי הסתכם בצניחה של 80% בפליטת תחמוצות חנקן והעלמה כמעט מוחלטת של שיעור החלקיקים ותחמוצות הגפרית. לפי חברת החשמל הפיילוט הוביל לא רק לשימוש קבוע בתחנת הכוח במתנול אלא גם לרעיון עתידי לשווק את המוצר (מתנול לתחנות כוח) למקומות שונים בעולם.

 

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל מסביר ש"מדובר בפרויקט חדשני ופורץ דרך ברמה עולמית, במסגרת המאמצים למציאת תחליפים לסולר. חברת החשמל נמצאת בתהליך מתמיד לחיפוש מקורות אנרגיה נקיים וזולים".

 

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום אמר ש"הסבת טורבינות הגז באילת להפעלה על ידי מתנול מהווה בשורה של ממש למשק האנרגיה הישראלי ולמשק האנרגיה העולמי. בשל יתרונותיו הרבים אני צופה כי בעתיד הלא רחוק יהפוך המתנול לדלק משמעותי כתחליף לסולר במדינת ישראל ובעולם. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הוסיף שאוויר נקי באילת הוא אחד ההישגים של המאבק שניהלנו להגדלת כמות הגז הטבעי לשימוש מקומי. חומר גלם זול וירוק לענף האנרגיה התחבורה והתעשייה בישראל שיחליף את הנפט המזהם ויפחית את רמת הסיכונים לבריאות האזרחים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x