$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל: לוותר על חלק מחריגות השכר

הנהלת החברה הגישה לאוצר מתווה פשרה, ולפיו חלק מהחריגות ימחקו ואחרות יקוזזו משכר העובדים במשך כמה שנים. הוועד מתנגד לפשרה

ליאור גוטמן 08:3122.09.14

הנהלת חברת החשמל הגישה בשבוע שעבר הצעת פשרה לממונה על השכר במשרד האוצר קובי אמסלם, שאמורה לטפל בחלק מחריגות השכר בחברה. ההצעה מתייחסת לחריגות השכר שהתגלו באוקטובר 2013, אז טען אמסלם שהחברה שילמה לעובדיה תוספת תשלום עבור ארבעה סעיפים שונים בסכום של כ־150 עד 200 מיליון שקל בשנה.

קובי אמסלם הממונה על השכר במשרד האוצר קובי אמסלם הממונה על השכר במשרד האוצר צילום: אלכס קולומויסקי

 

בחברת החשמל טוענים כי יש למחול לעובדים על החריגה: "מדובר בפנסיונרים, חלקם לא עובדים כבר 30 שנה. עכשיו תדרוש מהם כסף?", אומרים בחברה. לפיכך, חברת החשמל מציעה שבהסכם הקיבוצי הבא שייחתם במשק יקבלו עובדיה בין 0.5% ל־1% פחות משאר העובדים כדי להתקזז עם חריגות השכר. עוד מסכימה החברה להפסיק מיד את התשלום העודף עבור אש"ל ודרגה פיקודית ולהחיל שעון נוכחות. לגבי שאר הסעיפים החברה מבקשת "התחשבות".

 

אולם הבעיה העיקרית של ההנהלה עלולה להגיע לא מאמסלם אלא מוועד העובדים, שלא נתן את הסכמתו למתווה, ועלול לטרפד את התוכנית גם אם הנהלת חברת החשמל והממונה על השכר יגיעו לפשרה. במקרה כזה לאמסלם לא תהיה ברירה אלא לפנות לבית הדין לעבודה.

 

הסעיפים שעליהם התריע אמסלם בשימוע לעובדים באוקטובר 2013 היו תוספת אש"ל (מזון) שלא על פי הכללים, הימנעות מהפעלת שעון נוכחות, תוספות פיקודיות עבור משרה ניהולית והתקדמות בדרגות שלא על פי הכללים. כך לדוגמה, בעניין הוצאות אש"ל נטען שעובדי חברת החשמל זכו לתקצוב של כ־52 שקל לארוחת לילה לעומת כ־21 שקל במגזר הציבורי. בנושא התוספת הפיקודית אמסלם טען שחלק ממנהלי החברה זכו לתוספת שכר של כ־21% ולא 12% שאושרו בהסכם הקיבוצי.

 

החריגות מתייחסות לתקופה שבין אוקטובר 2010 ועד למועד השימוע והן תקפות לכ־9,000 עובדי החברה בעלי קביעות וכ־4,200 גמלאים, מכולם דרש אמסלם להחזיר את החריגות באמצעות קיזוז עתידי מתלושי השכר שלהם.

 

בסביבת אמסלם אומרים שאין בידיו הסכמה על המתווה, אולם על פי הערכות ראשוניות, החברה עשויה להשיב לקופתה עד חצי מהחריגות לכאורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x