$
בארץ

הלמ"ס מעדכנת: המשק צמח ברבעון השני של השנה רק ב-1.5%

במקביל, עדכנה הלמ"ס כלפי מטה גם את אומדן הצמיחה לרבעון הראשון של השנה, מ- 2.8% בשיעור שנתי ל- 2.7%. כתוצאה מעדכונים אלה, המשק הישראלי צמח בכל המחצית הראשונה של השנה רק בשיעור שנתי של 2.3%, ולא ב- 2.5% כפי שדווחה בחודש שעבר

אמנון אטד 13:1516.09.14

ברבעון השני של השנה צמח המשק רק בשיעור שנתי של 1.5%, ולא ב-1.7% כפי שדווח לפני חודש. כך מתברר מהאומדן השני של החשבונות הלאומיים לרבעון השני של שנת 2014, שמפרסמת היום (ג') הלמ"ס.

 

 

במקביל, עדכנה הלמ"ס כלפי מטה גם את אומדן הצמיחה לרבעון הראשון של השנה, מ- 2.8% בשיעור שנתי ל- 2.7%. ברבעון המקביל בשנה שעברה צמח המשק בשיעור שנתי גדול פי שלושה, של 5.4%. לעומת זאת, בתוצר של הסקטור העסקי נרשמה ברבעון השני דווקא עלייה והוא הסתכם ב- 2.3%, לעומת 1.8% ברבעון הראשון.

 

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

כתוצאה מעדכונים אלה, מדווחת כעת הלמ"ס כי המשק הישראלי צמח בכל המחצית הראשונה של השנה רק בשיעור שנתי של 2.3%, ולא ב- 2.5% כפי שדווחה בחודש שעבר. זאת לעומת צמיחה של 3.1% במחצית השנה הקודמת, ושל 3% במחצית הראשונה של שנת 2013. לדברי הלמ"ס, העלייה שנרשמה בתוצר ברבעון השני של השנה משקפת בעיקר עליות בצריכה הפרטית ובצריכה הציבורית (המשקפת למעשה את הוצאות הממשלה), וירידות בהשקעות בנכסים קבועים (4.6%-) ובסך יצוא הסחורות והשירותים למעט חברות סטארטאפ ויהלומים.

 

ההוצאה לצריכה פרטית לנפש עלתה

 

העלייה בצריכה הפרטית ברבעון השני עודכנה הפעם כלפי מעלה, מ- 3.1% ל- 4.3%. במקביל, העלייה בהוצאה לצריכה פרטית לנפש, הנחשבת מדד אמין למדידת השינויים ברמת החיים, עודכנה גם היא כלפי מעלה, מ- 3.1% בשיעור שנתי בדיווח לפני חודש ל- 2.4% בדיווח הנוכחי.

 

מפירוט אומדני החשבונות הלאומיים המעודכנים של הלמ"ס מתברר עוד, כי כלל יצוא הסחורות והשירותים של המשק הישראלי צנח ברבעון השני של השנה בשיעור שנתי חד במיוחד של 19.8%, בהמשך לירידה קלה של 0.5% שנרשמה ברבעון הראשון. בכל המחצית הראשונה של השנה נותר היצוא הישראלי ללא שינוי, לאחר עלייה קלה של 0.8% שנרשמה בו במחצית השנייה של השנה שעברה. היצוא ללא יהלומים וללא חברות סטארטאפ ירד ברבעון השני של השנה בשיעור שנתי של 12.2%.

 

כלל יבוא הסחורות והשירותים ירד ברבעון השני של השנה בשיעור שנתי של 7.3%, בהמשך לירידה סמלית של 0.1% ברבעון הראשון. ההוצאה לצריכה ציבורית, המשקפת כאמור בעיקר את הוצאות הממשלה, גדלה ברבעון השני ב- 3.2%, בהמשך לעלייה של 1.7% ברבעון הראשון. ההשקעה בנכסים קבועים ירדה ברבעון השני ב- 4.6%, בהמשך לירידה גדולה יותר 7.8% שנרשמה ברבעון הראשון.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x