$
בארץ

לפיד: "צריך להוסיף לתקציב הביטחון, אך לא להחזיר את הכלכלה 20 שנה אחורה"

כך אמר שר האוצר בראיון לחדשות ערוץ 2; לדבריו, "אסור בשום פנים ואופן להעלות מסים. אין סיבה לבחירות, אבל יש לי קווים אדומים"; מוקדם יותר אמר רה"מ כי יש להוסיף מיליארדים רבים לביטחון

כלכליסט 20:1014.09.14

"אני מסכים עם דבריו של ראש הממשלה, צריך להוסיף לביטחון, בוודאי שאחרי מבצע צוק איתן, אבל זה לא אומר שלא צריך לייעל את מערכת הביטחון. אסור להחזיר את הכלכלה הישראלית 20 שנה אחורה", כך אמר הערב (א') שר האוצר, יאיר לפיד, בראיון לחדשות ערוץ 2, "אין שום סיבה שלא יהיה תקציב".

 

לפיד אמר את הדברים לאחר שמוקדם יותר אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי יש להוסיף מיליארדים רבים לתקציב ביטחון. עוד נודע הערב כי מסתמן שלפיד יסכים לתוספת של 6-5 מיליארד שקל לביטחון, במקום 11 מיליארד כפי שדרשה מערכת הביטחון. לדבריו, "אסור בשום פנים ואופן להעלות מסים". הוא הוסיף כי "אין סיבה לבחירות, אבל יש לי קווים אדומים. אי אפשר שוב ושוב ללכת לכיסו של האזרח הישראלי, לא מעלים מסים כל פעם שיש בעיה".

 

 

בתשובה לשאלה על הצהרותיו לפני הבחירות נגד העלאת הגירעון אמר לפיד כי "כאשר נכנסתי למשרד האוצר תחזית הגרעון עמדה על 5.3%, ועשיתי סדרה של צעדים קשים שפגעו באזרחי ישראל ובפופולריות שלי. הורדנו את הגירעון ל2.6%, הצלנו את הכלכלכה הישראלית. אם צריך שאני ו'יש עתיד' נשלם מחיר פוליטי, נעשה את זה". 

 

יאיר לפיד ובנימין נתניהו (ארכיון) יאיר לפיד ובנימין נתניהו (ארכיון) צילום: אלכס קומולויסקי

 

לפיד התראיין גם לערוץ 10 והתייחס בין היתר לחוק מע"מ 0%. הוא הביע ביטחון שהחוק יעבור: "אנחנו כבר בסוף התהליך והחוק יעבור בסופו של דבר", אמר לפיד, "הממשלה העבירה את החוק הזה, כל שרי הממשלה הצביעו בעדו. על זה אנחנו הלכנו לבחירות - אנשים צריכים להיות מסוגלים לקנות דירה במדינת ישראל".

 

אי הסכמה בדיוני התקציב

 

מוקדם יותר היום התקיימו דיוני תקציב בין ראש הממשלה ונציגיו יחד עם שר האוצר ואנשי משרדו, זאת לאחר שהדיון נדחה פעמיים בשבוע שעבר, לאור אי ההסכמות בין הצדדים. גם הדיונים היום הסתיימו ללא החלטות, אך נקבע כי הצדדים ייפגשו שוב בימים הקרובים.

 

הפגישה היום נועדה לקבוע את המסגרת התקציבית לשנה הבאה: מה יהיה גובה ההוצאות, מהי תחזית הההכנסות, ומה יהיה יעד הגירעון. ראש הממשלה ושר האוצר ייאלצו להכריע מה יהיה גובה תקציב הביטחון וממנו לקבוע מה יהיה יעד הגירעון, וכן אם להקטין את הוצאות הממשלה, להעלות מסים, או פשוט להישאר עם גירעון גבוה.

 

בתוכנית התקציב שהגיש היום האוצר לראש הממשלה עמד יעד הגרעון על 3.18%, כאשר התוספת לתקציב הביטחון עמדה על 2.5 מיליארד מתוך 8 מיליארד השקלים בהם יגדל סך כל תקציב המדינה. בנוסף, על פי התוכנית שהציג האוצר, לא יעלו כל מסים ולא יבוטלו כל פטורים.

 

עם זאת, בסופם של הדיונים,לפי גורמים שנכחו בהם, נראה כי לפיד שואף לסכם על יעד גירעון של 3.4%, לאחר שבכירי האוצר חזרו בימים האחרונים על עמדתם המקצועית כי על יעד הגרעון להיות בסביבת ה-3%. הגידול בגירעון נועד לכסות את התוספת לתקציב הביטחון, שבשלב זה נראה כי לפיד יסכים שתעלה כאמור ל-6-5 מיליארד שקל, זאת לעומת 11 מיליארד שקל שדרשו במשרד הביטחון עבור תקציב 2015. ראש הממשלה לעומת זאת, הביע חשש בנוגע לגידול מוגזם ביעד הגירעון, ומעוניין לממן את הגידול בתקציב הביטחון דרך קיצוץ במשרדים האזרחיים, העלאת מסים או ביטול פטורים, ובהם ביטול תוכנית מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה - כך על פי ח"כ משה גפני שטען כי ראש הממשלה הביע באוזנו התנגדות לתוכנית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x