$
בארץ

מנכ"ל חיפה כימיקלים: "מפעלי ים המלח מנצלת כוחה כמונופול לשנות תנאי סחר לאשלג"

בתצהיר שהוגש לבית המשפט המחוזי בת"א טוענת חברת הדשנים הצפונית כי מפעלי ים המלח שינתה את תנאי הסחר כתגובה להפסדה בהליך הבוררות בין החברות

תומר גנון 15:2514.09.14
"מפעלי ים המלח (מי"ה) מנצלת את כוחה כמונופול וכספק האשלג היחיד בישראל וכופה על חיפה כימיקלים (חי"כ) באופן חד צדדי תנאי סחר אשר כמותם לא ניתן למצוא בשוק". כך טוען מנכ"ל חי"כ, נדב שחר, בתצהיר שהגיש היום לבית המשפט המחוזי בת"א במסגרת בקשה למתן צו שיאסור על מי"ה מקבוצת כיל לשנות את תנאי התשלום והאספקה לחי"כ שנקבעו בהסכם ביניהן מהעבר.

 

לטענת שחר השינוי החד צדדי לכאורה בתנאים, נובע מכך שבבוררות בין הצדדים שהסתיימה בחודש ינואר השנה נקבע כי מי"ה גבתה מחי"כ מחיר על האשלג הגבוה מזה שנקבע בהסכם ביניהן שנחתם ב-2005. כעת, כך טוענת חי"כ, מפעלי ים המלח משנה את תנאי הסחר כיון שהיא מנסה "לפצות" על כספים שהיא אמורה להחזיר לה. על פי תביעה שהגישה לאחרונה חיפה כימיקלים כי"ל אמורה להחזיר לה כספים בהיקף של 28 מיליון שקלים.

 

הסכסוך בין חי"כ למי"ה, מונופול בתחום האשלג מתוקף היותה הזכיין הבלעדי לכרייתו מים המלח, פרץ לאחר שהיא החליטה לעלות את מחיר האשלג לחי"כ, שהיא יצרנית דשנים שאחראית לרכישה של כשני שלישים מהאשלג בישראל. מי"ה הודיעה שהיא תגבה 100 דולר נוספים לכל טון אשלג שחי"כ תבקש לרכוש מעל כמות של 25 טון לחודש.

 

מפעלי ים המלח מפעלי ים המלח צילום: עמית שעל

 

הבורר בסכסוך, בועז אוקון, קבע בחודש ינואר שמי"ה ניצלה את כוחה כמונופול בשוק האשלג בישראל וכספקית הבלעדית שלו לחי"כ, כדי לעלות מחירים. יותר מכך, הוא קבע גם שהמחיר שהיא גבתה היה לכאורה מופרז, משום שאינו עומד בקריטריונים החדשים שקבע הממונה על ההגבלים. חי"כ הגישה תביעת פיצויים של 28 מיליון שקלים נגד מי"ה בעקבות פסק הבורר.

 

לטענת שחר בתצהיר שהוגש היום, מי"ה דורשת כעת "תשלום במזומן עובר לאספקה, אשר מעמיד את חי"כ בעמדת נחיתות מול לקוחות אחרים של מי"ה וביניהן חברות בנות של כיל, ואשר חלקן אף מתחרות באופן ישיר בחי"כ". כן טוען שחר כי מי"ה מפרה הוראות "ברורות ומפורשות" בהסכם המסדירות את יחסי הסחר בין החברות שבהן נקבע מקום מסירת האשלג (מסוע צפע או שער המפעל של מי"ה), מחיר ההובלה במסוע, תנאי התשלום והבטוחות לכיסוי יתרת החוב של חי"כ והאחריות שתיתן מי"ה לגבי איכות האשלג המסופק לחי"כ".

 

מכיל נמסר: "כיל ממלאת את החלטות הבורר ככתבם וכלשונם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x