שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דודו זקן: "בלי הון התחלתי של 75 מיליון שקל – ספק אם בנק קואופרטיבי ישרוד"

המפקח על הבנקים ענה למכתבה של ח"כ זהבה גלאון שביקשה להוריד "את החסם הכספי הבלתי סביר"; במצב הנתון, אגודת אופק שפועלת בימים אלה להקמת הבנק תצטרך לגייס למעלה מ-30 אלף חברים

תומר ורון 08:3414.09.14

המפקח על הבנקים, דודו זקן, אינו מתכוון להוריד את דרישת ההון ההתחלתי הנדרשת מאגודה בנקאית ועומדת על 75 מיליון שקל. במכתב ששיגר זקן כתשובה לבקשתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) להוריד את הרף כתב כי "ללא כרית התחלתית מסוג זה, ספק רב אם אגודה בנקאית תשרוד את תקופת ההקמה והחדירה לשוק".

 

מדובר בתשובה דרמטית של זקן שכן באגודת אופק שידרו בתקופה אחרונה אופטימיות גדולה באפשרות שרף ההון ההתחלתי אכן יירד. אופק גייסה עד כה כ-2,700 חברים כאשר מחיר מניה עומד על 3,000 שקל. במצב הנתון, אופק תצטרך לגייס למעלה מ-30 אלף חברים, דבר שיקשה מאוד על הקמתה.

 

זקן. "בישראל קיימים תנאים ייחודים המחייבים התאמה של דרישות הפיקוח בנוגע להקמת בנק" זקן. "בישראל קיימים תנאים ייחודים המחייבים התאמה של דרישות הפיקוח בנוגע להקמת בנק" צילום: מיקי אלון

 

"ככל שהון האגודה הבנקאית יהיה נמוך, כך גם האשראי שתוכל לייצר וכפועל יוצא השפעתה על התחרות בענף", כתב זקן. "לדעתנו, מדובר בדרישה סבירה שמתאימה לסיכונים הניצבים בפני מוסד פיננסי חדש שבין היתר אינו נהנה בלשון המעטה מיתרונות לגודל".

 

מייקל אדוארדס, סמנכ"ל בארגון הגג העולמי של אגודות האשראי שיגר גם הוא מכתב למפקח על הבנקים בו הוא כותב כי דרישה של 75 מיליון שקל מונעת הקמת בנק קואופרטיבי ומבקש מזקן לבחון את עקרון ההדרגתיות – עקרון האומר שהון הבנק ייגדל ככל שמספר החברים בו ייגדל. אדוארדס ואופק השוו את דרישות בנק ישראל לזו של מדינות באירופה וארה"ב, שם דרישת ההון ההתחלתי נמוכה יותר.

 

גלאון. דרשה מהמפקח על הבנקים לשלוח מסר לפיו בכירי המערכת הכלכלית אינם כפופים לאינטרסים של בעלי הון ופועלים כדי לשרת את הציבור הרחב גלאון. דרשה מהמפקח על הבנקים לשלוח מסר לפיו בכירי המערכת הכלכלית אינם כפופים לאינטרסים של בעלי הון ופועלים כדי לשרת את הציבור הרחב צילום: חיים צח

 

בפיקוח על הבנקים לא השתכנעו מטיעונים אלה וזקן כותב במכתבו כי "נערכה עבודת מטה בפיקוח על הבנקים ובה נבחנו מודלים של אגודות אשראי ברחבי העולם. בחינה זו העלתה כי בישראל קיימים תנאים ייחודים המחייבים התאמה של דרישות הפיקוח בנוגע להקמת בנק. כך למשל בארה"ב כושלים בנקאים ואגודות אשראי כחלק מהתנהלות שוק רגילה ומבלי לייצר נזק למפקידים או סיכון מערכתי".

 

התשובה של זקן מגיעה כאמור לאחר שח"כ זהבה גלאון שלחה מכתב אליו ואל שר האוצר יאיר לפיד בדרישה להוריד את ההון ההתחלתי. "סכום זה מונע מהבנק לקבל רישיון ומהווה חסם כניסה למערכת הבנקאות הריכוזית", כתבה גלאון. "תמיכתכם בהקמת הבנק, באמצעות הסרת החסם הכספי הבלתי סביר לקבלת רישיון, תשלח מסר ראוי לפיו בכירי המערכת הכלכלית אינם כפופים לאינטרסים של בעלי הון ופועלים כדי לשרת את הציבור הרחב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x