$
בארץ

כלכליסט TV

פיתוח ישראלי: איתור סרטן השד באמצעות בדיקת דם

הבדיקות המקובלות כיום לאבחון סרטן השד לא תמיד מספקות תשובה מדויקת וחד משמעית; איוונטוס דיאגנוסטיקה הישראלית פיתחה תהליך מהיר לזיהוי סרטן זה

עוזי בלומר 08:1413.09.14

על פי הנתונים המוכרים היום, אחת מכל שבע נשים בעולם המערבי צפויה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. הבדיקות המקובלות כיום לאבחון סרטן מסוג זה הן בדיקה ידנית, ממוגרפיה, אולטרסאונד ו-MRI. בדיקות אלה אינן מספקות תמיד תשובה מדויקת וחד משמעית השוללת או מאשרת נוכחות גידול סרטני בשד.

 

חברה "איוונטוס דיאגנוסטיקה" שממוקמת במושב אורה ליד ירושלים, פיתחה תהליך לזיהוי סרטן שד, על ידי שימוש בבדיקת דם. החברה הוקמה לפני שמונה שנים, וכיום מועסקים בה כ-15 עובדים ועובדות.

 


 

לדברי ד"ר גלית יהלם, סמנכ"לית הפיתוח של החברה, הבדיקה, ששמה המסחרי הוא "אוקטבה פינק", מבוססת על תגובת המערכת החיסונית של הגוף לגידול הסרטני. כאשר דגימת דם בה יש נוגדנים לסרטן באה במגע עם חלבון מסוים על מצע הבדיקה, נוצרת תוך מספר שעות תגובה שניתן לזהות בסריקה מיקרוסקופית. האינדיקציה הזאת יכולה לכוון את הרופא המטפל לחפש את הגידול באמצעות בדיקות כגון אולטרסאונד או MRI.

 

ד"ר יהלם מדגישה שלא מדובר בתחליף לבדיקות הקיימות כיום, אלא בכלי משלים. הבדיקה מתאימה לשימוש במקרים בהם יש חשש שבדיקת הדמיה נתנה תשובה "שלילית שגויה" (False Negative) או במקרה שבו הבדיקות המקובלות אינן ברורות. למשל, אצל נשים צעירות רקמת השד צפופה יחסית, והיא מקשה על איתור גידולים באמצעות ממוגרפיה. בדיקת הדם יכולה לכוון את הרופא המטפל להעמקת הבדיקות לאיתור הגידול באמצעים נוספים.

 

לדברי ד"ר יהלם, הבדיקה פותחה על בסיס מחקר שנערך בקרב 1,000 נשים, ויש לה שיעור גילוי של 97% של נשים בריאות, ו-70% גילוי של נשים שחלו בסרטן שד. הבדיקה קיבלה אישור לשיווק בישראל ובאיחוד האירופי, ונמצאת כעת בתהליך ניסוי לקבלת אישור FDA.

 

במבט קדימה, אומרת ד"ר יהלם, ניתן יהיה לאבחן בבת אחת עשרות סוגי סרטן, על בסיס דגימת דם אחת. תהליך פענוח הבדיקות יוכל להתבצע ע"י רובוטים שיעבדו מספר גדול של בדיקות בתוך זמן קצר מאוד.

 

 

פיתוח ישראלי - בדיקת דם לגילוי סרטן שד פיתוח ישראלי - בדיקת דם לגילוי סרטן שד

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x