$
בארץ

פלוג בהשקת שטר ה-50 החדש: "אני מקווה שהתקציב יעבור בזמן אבל אם לא - נסתדר"

נגידת בנק ישראל אמרה את הדברים בהשקת השטר החדש שנושא את דיוקנו של שאול טשרניחובסקי; ראש הממשלה לפלוג: "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה"

אמנון אטד 13:1110.09.14

"אחת ממשימותיו המרכזיות של הבנק המרכזי היא להנפיק מטבע. העובדה שמידי יום מוחלפים מיליוני שטרות בין תושבי ישראל ללא חשש לאמינותם אינה מובנת מאליה", כך אמרה היום (ד') נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג בהשקת השטר החדש של 50 שקל, שייכנס למחזור לקראת ראש השנה.

 

בסוף טקס ההשקה של השטר החדש אמרה פלוג לגבי התקציב: "מטבע הדברים, ההחלטות שצריך לקבל הן לא פשוטות, ולכן זה ברור שזה הולך קצת יותר לאט ממה שאנחנו רוצים. אני מקווה שהתקציב יעבור ולא נצטרך לפעול לפי משטר של תקציב מעבר (הקצבה חודשית של 1/12 מתקציב השנה שעברה, א"א). יחד עם זאת יש לנו לא מעט ניסיון ודי הרבה פעמים פעלנו במשטר כזה, וגם עם זה אפשר לעבוד. גם ראש הממשלה וגם שר האוצר מקשיבים לעצות שלי, ונצטרך לחכות".

 

 

פלוג אמרה קודם לכן: "מוטלת עלינו האחריות להמשיך ולשמר את הביטחון שיש לתושבי ישראל בכך שהשטרות שבידיהם אמינים. במסגרת זו יש צורך לתכנן, לעצב ולהנפיק שטרי כסף שימושיים, עמידים ובטוחים שקשה לזייפם. ההתפתחויות בתחום השטרות, העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפגישה עם הנגידה הבוקר: "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה. אנחנו נצטרך להעלות את תקציב הביטחון בגלל צוק העתים, ומנגד אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה והדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".

 

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר לפלוג: "תתחדשי, השטר החדש שאתם משיקים משקף את קידמת הטכנולוגיה בעולם בתחום סימני הביטחון ומניעת הזיופים".

 

השטר החדש הוא הראשון בסדרה של ארבעה שטרות חדשים, שיחליפו את הסדרה הנוכחית שנמצאת במחזור משנת 1999. השטר החדש הוא בצבע ירוק, אורכו 136 מילימטר ורוחבו 71 מילימטר, והוא נושא דיוקן אופקי של המשורר שאול טשרניחובסקי על רקע עץ הדרים.

 

השטר החדש של 50 השקלים. דיוקנו של שאול טשרניחובסקי השטר החדש של 50 השקלים. דיוקנו של שאול טשרניחובסקי

 

השטרות הקיימים בעריך 50 שקל יהיו חוקיים לשימוש במשך מספר שנים, ולציבור יינתן פרק זמן של מספר שנים נוספות, שבמהלכו תתאפשר החלפת השטרות הקיימים בשטרות החדשים. במהלך החודשים האחרונים קיים בנק ישראל הדרכה מיוחדת ליצרנים, ספקים ומפעילים של מכונות ממכר, ושל מכונות לספירה ומיון של שטרות כסף, שנדרשו לכייל את המכונות שברשותם לצורך קליטת השטר החדש.

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל. "העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות" קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל. "העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות" צילום: עומר מסינגר

 

שטרות הסדרה החדשה נועדו להתמודד עם העלייה הבלתי פוסקת ברמת הזיופים בעולם ועם האמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום לרשות הזייפנים, והם יציגו סטנדרטים מתקדמים של ביטחון וחדשנות. השטרות נבדלים זה מזה באורכם ובצבעם לטובת אוכלוסיית העיוורים ובעלי לקויות הראייה, ומשולבים בהם סימני ביטחון מתקדמים ביותר נגד זיופים.

 

פלוג אמרה כי אחד מהדגשים שהושמו בפיתוח הסדרה החדשה הוא התאמתה לשימוש על ידי אוכלוסיית העיוורים ולקויי ראייה: "אני גאה לומר שסדרת השטרות החדשה אכן תוכננה ובוצעה תוך שימת לב מיוחדת גם לאוכלוסייה זאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x