$
אורי טל טנא

ההתרסקות של כת"ב

יום שחור לתעשיית הביומד

אורי טל טנא 08:5209.09.14

חברת אנדרומדה היתה אחד המרכיבים החשובים בערך של כלל ביוטכנולגיה, אשר מבחינת המשקיעים היתה רחוקה מרחק נגיעה מחלום של אישור לשיווק תרופה פורצת דרך להאטת התקדמות מחלת סוכרת נעורים.

 

כעת, לאחר התפוצצות הפרשה, ערך זה נמחק והסיכוי לאישור התרופה לאחר האשמות כה קשות הולך ופוחת, וקיימת שאלה האם החברה תצליח לסיים את ניסוי שלב 3 השני שהיא עורכת. בנוסף, כת"ב תימצא כעת בעימות משפטי עם רוכשת הזכויות באנדרומדה, הייפריון, וסביר שכתוצאה ממנו היא תיאלץ להשיב לרוכשת את 12.5 מיליון הדולרים ואת מניות הייפריון בשווי של כ־7.5 מיליון דולר שקיבלה עם השלמת עסקת אנדרומדה.

 

מה דעתך על מניית כלל ביוטכנו:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מה נשאר בכת"ב לאחר התפוצצות הפרשה? נכון לתום הרבעון השני, לכת"ב היו מזומנים ואחזקות פיננסיות סחירות בהיקף 156 מיליון שקל. לאחר הדו"ח השקיעה החברה 25.5 מיליון שקל בהנפקת הזכויות של ביוקנסל. בהנחה שכת"ב תחזיר את התמורה שהתקבלה מהייפריון, היקף המזומנים צפוי לרדת לכ־55 מיליון שקל בלבד. האחזקות המהותיות שייוותרו לכת"ב הן האחזקות במדיוונד (46%), בגמידה סל (19%), בקיורטק (53%) ובביוקנסל (80%).

 

למדיוונד יש קופת מזומנים גדולה לאחר ההנפקה, שצפויה להספיק למאמצי השיווק של החברה באירופה ולתהליך קבלת אישור התרופה לטיפול בכוויות בארה"ב. ערך השוק הנוכחי של האחזקה של כת"ב במדיוונד הוא 250 מיליון שקל — והיא מהווה את הנכס המהותי ביותר של כת"ב. גם לגמידה סל קופת מזומנים גדולה לאחר השקעת נוברטיס בחברה. לנוברטיס אופציה לרכישת יתר מניות גמידה סל כאשר התמורה לכת"ב תהיה כ־36 מיליון דולר ועוד הכנסות עתידיות בהיקף של עד 95 מיליון דולר כתלות באבני דרך ומכירות. לכן כת"ב לא תצטרך להשקיע יותר בגמידה סל. אם הניסוי המתוכנן של גמידה סל יצליח, כת"ב תקבל ערך שהיקפו מוגבל. אם הניסוי ייכשל, הערך של האחזקה של כת"ב בגמידה סל יהפוך ללא מהותי.

 

שלמה דגן מנכ"ל אנדרומדה שלמה דגן מנכ"ל אנדרומדה צילום: צפריר אביוב

בניגוד לכך, לכת"ב צפויות השקעות גדולות בשתי החברות־הבנות המפתחות טיפולים לסרטן - קיורטק וביוקנסל. כת"ב מנסה להשיג הסכם מסחור לקיורטק שימנע ממנה את הצורך להמשיך ולבצע השקעות גדולות בחברה. האתגר של כת"ב במציאת שותף עסקי לקיורטק הופך להיות כעת חיוני עוד יותר, כאשר אם לא ימצא שותף כזה בקרוב החברה תאלץ לגייס הון נוסף. לאחר מחיקת הערך של אנדרומדה תנאי הגיוס יהיו קשים בהרבה מאלו שגייסה החברה בשנה הקודמת. ערך השוק של האחזקה של כת"ב בביוקנסל הוא כ־52 מיליון שקל, כאשר לביוקנסל מזומנים בהיקף של כ־35 מיליון שקל הנובעים ברובם מהנפקת הזכויות האחרונה בחברה.

 

בנוסף, כת"ב מחזיקה בחברות פורטפוליו נוספות שהן פחות מהותיות מבחינת החברה כעת. המסחר במניית כת"ב הופסק אתמול כאשר שער המניה עמד על 8 שקל למניה, המשקף לחברה ערך של 1.075 מיליארד שקל. כעת, לאחר ההערכה שהערך הנובע מאנדרומדה אבד, המניה צפויה לפתוח את המסחר בירדות שערים חדות, וערך המזומן הצפוי להישאר בחברה פלוס ערך האחזקות הסחירות במדיוונד ובביוקנסל עומד על כ־360 מיליון שקל. נוסיף לכך את הערך של האחזקה בגמידה סל, קיורטק ובחברות המהותיות פחות, ונקבל ערך צפוי של כ־700-600 מיליון שקל למניית כת"ב. ולכן לא נופתע אם המניה תפתח את הבוקר בקריסה של 30%-40%.

 

האשמות הקשות כנגד אנדרומדה מהוות יום שחור לתעשיית הביומד הישראלית ויום שחור לא פחות למשקיעי מניית כת"ב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x