$
אורי טל טנא

המשבר במגה: המפסידים מהנפקת הזכויות - בעלי המניות

אלון רבוע כחול מקדמת הנפקת זכויות של עד 150 מיליון שקל, כאשר בעלת השליטה בה, חברת אלון, תשקיע בהנפקה את חלקה היחסי. מחזיקי המניות של אלון רבוע כחול צפויים לדילול מהותי. מי ירוויח?

אורי טל טנא 08:2507.07.15

כדי לתמרץ את הספקים להסכים להסדר, אלון רבוע כחול מקדמת הנפקת זכויות של עד 150 מיליון שקל, כאשר בעלת השליטה בה, חברת אלון, תשקיע בהנפקה את חלקה היחסי. החברה לא אומרת זאת במפורש אבל סביר שהתמורה תסייע בהתחייבות של אלון רבוע כחול לבצע הזרמה נוספת למגה. בנוסף, היא מציעה לספקים להמיר את החוב שלהם (או את חלקו) למגה תמורת מניות של אלון רבוע כחול. יחס ההמרה ייקבע לפי המחיר הנפקת הזכויות. אם הספקים הגדולים ייענו להצעה, חובות הספקים של מגה יקטנו מהותית והספקים יהיו שותפים מהותיים בשליטה באלון רבוע כחול. לשותפות זו יכול להיות ערך גם מבחינת הגדלת האינטרס של הספקים בשיפור מצבה של מגה.

 

המפסידים הגדולים של מהלך זה הם מחזיקי המניות של אלון רבוע כחול הצפויים לדילול מהותי. בעלת השליטה בחברה, אלון, הגיעה בעצמה להסכם פריסת חובות עם מחזיקי האג"ח שלה. כעת מחזיקי האג"ח של אלון יראו את החברה מוציאה יותר מ־100 מיליון שקל שהסיכוי שיתקבלו חזרה בעתיד הקרוב נמוכים (אלא אם החברה תמכור את השליטה באלון רבוע כחול), ובכך מצבם של מחזיקי האג"ח של בעלת השליטה נפגעים.

 

אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול צילום: אלכס קולומויסקי

 

המרוויחים הגדולים של המהלך הם מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול שמקבלים אוויר לנשימה בזכות הנפקת הזכויות שתקטין את המינוף בחברה, ובאמצעות הסיכוי שחלק מהחובות של מגה יומרו למניות. המהלך הנוכחי טוב מאוד גם לעובדי מגה, בכך שהוא מגדיל את הסיכויים להשלמת הסכם פריסת החובות של מגה ואת הסיכויים להמשך הפעילות התקין של רשת המזון. תוצאה אפשרית נוספת היא שהספקים יהפכו לבעלי מניות מהותיים במגה, וייתכן שאחד מהם יבחר להמשיך ולהגדיל את אחזקתו ואולי אף להשתלט על החברה. אם תנובה תהיה זו שתבחר להמיר את החוב למניות ובעתיד להגדיל את אחזקתה במניות, ייתכן שלענקית המזון שבשליטה סינית תהיה גם רשת שיווק בשליטתה, וגם חברת דלק ואחזקה מהותית בחברת כרטיסי אשראי. אך זו כבר ספקולציה שקשה להעריך את סיכויי התגשמותה והדרך לשם עוד ארוכה. בשלב הנוכחי אלון רבוע כחול מנסה בעיקר להיחלץ מהמצוקה הפיננסית שהיא נכנסה אליה בגלל הבור העצום שמגה פערה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x