$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014

הוועידה הלאומית

יעלון: "גם אם אשלש את תקציב אמ"ן - לא בזבזתי שקל אחד"

שר הביטחון בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט: "ההוצאה הישירה על צוק איתן היא למעלה מ-9 מיליארד שקל. תקפנו למעלה מ-6,000 מטרות בצוק איתן, כדי לתקוף את המטרות הללו יש צורך במודיעין מדויק ומודיעין עולה כסף"

ליאור גוטמן 15:3502.09.14

"הנהגה מפוצלת של החמאס הקשתה מאוד על היכולת לדבר עם מישהו. הנהגת פנים והנהגת חוץ שלא לדבר על העובדה שרצועת עזה היא חמסטאן שמושפע מציר אחים מוסלמים שהוא קטאר טורקיה, ויש שם זרוע איראנית שיש שם אותם ארגוני קטנים שיש שם גיהאד עולמי כל אחד עם אידאולוגיה אחרת שפועלים מתוך הרצועה וכלפינו וחלקם כלפי מצריים והמורכבות היא להביא מערכה מסוג צוק איתן להביא להפסקת אש בתנאינו ולא בתנאיהם. המבצע מורכב וימים יגידו כמה השגנו הרתעה מול המחיר הכבד ששילמנו ושהם שילמו עבור חזרה 20 שנה אחורה" - כך אמר היום (ג) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. הדברים נאמרו במסגרת הוועידה הכלכלית הלאומית 2014 של "כלכליסט".

 

שר הביטחון, משה בוגי יעלון שר הביטחון, משה בוגי יעלון צילום: נמרוד גליקמן

 

לדבריו, מערכת הביטחון עברה 74 ימים אינטנסיביים מאז רציחת שלושת הנערים ועד מבצע צוק איתן. "מערכת הביטחון תצטרך לעבור כמה אתגרים כולל מלחמה בטרור בלי כללי מוסר בסיסיים שמשתמש באזרחיו כמגן אנושי כולל בתי חולים ואמבולנסים ותוקף את אזרחינו בניגוד לכל כללי המלחמה. כל יוזמה מדינית חייבת בחינה מה צמח באיו"ש ובעזה מאז שיצאנו וצריך להביא בחשבון שאם לצה"ל לא יהיה חופש פעולה יירו מהשומרון רקטות ומרגמות על נתב"ג ועמק ישראל ואת זה צריך לקחת בחשבון".

 

לתפיסת יעלון ידינו צריכה להיות מושטת לשלום אבל יש שינויים במזה"ת שחייבים להתכונן אליהם. "בלי להכנס לפרטים אני רוצה לאפיין את החלוקה הגיאופוליטית החדשה. יש את הציר הישן השיעי שכולל את חיזבאללה וסוריה. זה הגורם העיקרי לחוסר היציבות וטביעות האצבעות שלו נראים בכל מקום כולל בסוריה או ברמה"ג להפעיל נגדנו חוליות טרור שכשלו".

 

בהתחייסו לאיראן אמר יעלון שאסור לנו להתבלבל - "אם יש מצוקה כלכלית באיראן בגלל הפיקוח על הגרעין זה לא אומר שהוא לא מנסה לחתור ליכולת כלכלית שלו. הציר השני הוא ציר האחים המוסלמים. מדובר בטורקיה וקטאר כמדינות תומכות. לא מכריזים עלינו מלחמה אבל העיכוב בהשגת הפסקת אז בצוק איתן נבע משם כולל משעל שיושב בקטאר וניסה לטרפד את הפסקת האז", אמר.

 


 

יעלון הוסיף, "כשאני מסתכל על רמת הגולן עם ההתפתחויות של השנים האחרונות בוודאי של השבוע האחרון, מלחמת האזרחים נמשכת. כשמסתכלים על הטווח הקרוב - רמת הגולן נשלטת על ידי המורדים. המשטר בסוריה שולט בהרבה פחות מ-40% מהשטח. זה מצביע על מגמה של התפרקות שמתרחשת בסוריה, בעיראק ומתפתחת בלבנון. ללא ספק זו תופעה שסופסוף מביאה לאיזושהי התפוררות. דווקא על רקע ההתפחויות הללו היו אמורים להבין במערב שאי היציבות במזה"ת איננה בגלל הסכסוך הישראלי-פלסטינאי".

 

"ההוצאה הישירה על צוק איתן היא למעלה מ-9 מיליארד שקל. בדיוני התקציב האמירות ששמעתי בממשלה ובקבינט. אין כבר איום של צבאות מסביבנו, וזה נכון. הסורים עסוקים במלחמה פנימית, אין מה לדבר על הגיס העיראקי כל זה נכון. אבל דווקא הצורך להתמודד מול אירגוני טרור כמו חמאסטן בעזה והחיזבאללה בלבנון יש להם יכולות מדינתיות שמישהו נתן להם - וזה איראן. לחיזבאללה בצפון יש כמאה אלף חימושים. כשצבא צריך להתמודד עם אתגר מהסוג הזה, וזה עלול לקרות זה התמודדות יקרה. תקפנו למעלה מ-6,000 מטרות בצוק איתן, כדי לתקוף את המטרות הללו יש צורך במודיעין מדויק ומודיעין עולה כסף. לאמ"ן הנוכחי יש תקציב כפול ממה שהיה לי לפני 16 שנה וגם אם אשלש אותו לא בזבזתי שקל אחד. זה לא צבא בודד - יש לי 30 ארגונים להתעסק איתם: את מי תוקפים? איך מגנים עם טכנולוגיה?".

 

לטענת יעלון מערכות הפיקוד והשליטה של היום הרבה יותר יקרות מאלו של פעם. גם החימוש המדויק עולה הרבה כסף ועובדה שירינו 50 יום בלי שיעצרו אותנו. "היה נזק אגבי מסוים ולפעמים אין ברירה - הוא בלב אוכלוסיה ואזרחים נפגעים. תחשבו שחיל האוויר שהטיל מעל ל-7,000 חימושים - זה עולה כסף".

 

יעלון התייחס לביצועי כיפת ברזל וקרא לה "פלא". לטענתו היא חסכה מצה"ל את כיבוש עזה. "10 דקות ביום של צבע אדום והחיים נחסכים והכלכלה נמשכת. תארו לעצמכם חיים בלעדי מערכת כיפת ברזל גם לכלכלה. טיל מיירט עולה מאה אלף דולר. זה המון אבל המחיר הכלכלי לעומת פגיעה בנפש ורכוש שווה את זה. אנחנו נערכים בשנים הנוספות לכיפת ברזל, ומעליה שרביט קסמים לטווח בינוני ומעליהם מערכות חץ. אז מדברים על תקציב ביטחון וכולם אומרים שצבא חייב להתאמן ולעבוד עם מלאים. אז מי שחשב שהתרסקות הצבאות מייתרת את צה"ל הוא טועה. ההוצאה הבטחונית ב-2014 במונחי תוצר ירדה ל-5 אחוז. אם מקזזים את הסיוע האמריקאי אז מגיעים ל-4 אחוז. אני גאה בזה".

 

יעלון אמר שהוא מכיר בחשיבות החינוך ולדבריו חיילי צוק איתן וההקרבה שהפגינו הם תוצר של מערכת החינוך. "רוצים בחורים ובחורות צעירות שידעו להפעיל מערכות. תשתיות חשובות אבל צריך למצוא את החלוקה הנכונה בחלוקת מדינה. בן גוריון תמיד אמר שהערבים יכולים להפסיד מלחמה אחת ולישראל אסור להפסיד אפילו מלחמה אחת", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x