$
בארץ

השלישייה שמגבשת את דרישות התקציב של מערכת הביטחון

שני חילופים שנערכים בימים אלה בצמרת הביטחון מספקים מבט יוצא דופן לאופן הרכבת הדרישות לתוספת תקציב. היועץ הכספי לרמטכ"ל, רח"ט התכנון וחשב משרד הביטחון הם האנשים שמעבירים את המספרים שנמצאים בלב הוויכוח הציבורי

עמרי מילמן 22:3301.09.14

שני חילופים בתפקידי מפתח בצמרת מערכת הביטחון מתרחשים בימים אלה, ומאפשרים הצצה לאנשים שמעצבים את דרישות התקציב שמציגים שר הביטחון והרמטכ"ל. אתמול מונה עמוס שקדי לחשב משרד הביטחון במקומו של צחי מלאך, ואילו החלפתו של היועץ הכספי לרמטכ"ל תא"ל ראם עמינח, שאמור היה לסיים גם הוא את תפקידו אתמול, נדחתה בשל מבצע צוק איתן. שני התפקידים הם צמתים מכריעים בכל הקשור לגיבוש דרישות התקציב של מערכת הביטחון, שכפי שפורסם ב"כלכליסט" בתחילת השבוע מבקשת תוספת של 30 מיליארד שקל לכיסוי עלויות צוק איתן ולשנת 2015.

 

עמינח משמש גם כראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, שם הוא אחראי להשגת מקורות התקציב מהאוצר ומארה"ב, וגם כיועץ הכספי לרמטכ"ל, תפקיד שבמסגרתו הוא אחראי לחלוקת התקציב לגופי צה"ל ולבקרת השימוש בו. שתי העמדות הללו הופכות אותו - ואת מחליפו שטרם נמצא - לאחת הפונקציות המרכזיות שמגדירות את צורכי הצבא ברמת המאקרו. גורם משמעותי נוסף שעובד במקביל אליו הוא ראש חטיבת התכנון באגף התכנון של צה"ל תא"ל אגאי יחזקאל, שנמצא קרוב יותר לשטח ועוסק בתקצוב התכנון האסטרטגי ובניין הכוח ברמת המיקרו. אמנם שר הביטחון הוא שבסוף דופק על שולחנו של ראש הממשלה, אך היועץ הכספי לרמטכ"ל ורח"ט התכנון הם שמעבדים בשבילו את המספרים וממליצים כמה לדרוש.

 

זה שחותם על הצ'ק

 

התכנון התקציבי בצה"ל מתחיל היום כבר במסגרות הנמוכות יותר, בזרועות, באגפים ובפיקודים השונים, ומשם עולה אל היועץ הכספי לרמטכ"ל ורח"ט התכנון. הצלע השלישית המרכזית בסיפור הוא חשב משרד הביטחון - עד אתמול צחי מלאך, היום כבר עמוס שקדי - שממונה בידי החשבת הכללית ותפקידו לפקח על התקציב. במילים פשוטות, הוא שחותם באופן אישי על כל התקשרות או הזמנה של מערכת הביטחון - מכוסות פלסטיק ועד F16, כל רכישה חייבת להיות חתומה על ידו.

 

מתוקף תפקידו החשב מכיר את מחירי הציוד ומקבל דיווחים שוטפים על השימוש בו, כך שהוא שמחשב בפועל את עלויות מבצע צוק איתן עבור צה"ל. שקדי שימש לפני כן כסגנה של החשבת הכללית.

 

ערוץ ישיר לראש הממשלה

 

מעל השלישייה הזאת ממוקמים סגן הרמטכ"ל אלוף גדי איזנקוט, שאמון על התחום הכלכלי בצבא, וראש אגף התכנון אלוף נמרוד שפר. הם אחראים בסופו של דבר להעביר לרמטכ"ל את המספרים שמככבים בכותרות העיתונים בכל יום, ולו כבר יש ערוץ ישיר לראש הממשלה.

 

מנכ"ל משרד הביטחון משמש גם הוא פונקציה חשובה בדרך, שכן הוא מצוי בקשר מתמיד עם בכירי האוצר ובעיקר עם המנכ"לית יעל אנדורן וראש אגף התקציבים אמיר לוי. כל אלה מעבירים את המלצותיהם לשר האוצר יאיר לפיד, שמעביר גם הוא את עמדתו לראש הממשלה.

 

נתניהו כמובן מקבל את ההחלטה, אבל מי שעוסקים בחישוב העלויות ובניתוח המספרים שמובילים לדרישות התקציב האסטרונומיות של משרד הביטחון, ומגבילים אותן, הם עמינח, יחזקאל ושקדי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x