שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שליש מהקיצוץ במשרד הכלכלה - מהמדען הראשי

עם הפרויקטים שעלולים להיפגע מהקיצוץ הרוחבי נמנה גם פרויקט מערכות שיתוף המידע במערכת הבריאות. יו"ר ועדת הכספים מנסה לרכך את המכה

שאול אמסטרדמסקי, מאיר אורבך ורוני זינגר 06:5702.09.14

השפעתו של הקיצוץ הרוחבי המתוכנן בבסיס תקציב המדינה על תוכניותיהם של משרדי הממשלה השונים מתחילה להתבהר.

 

הקיצוץ בגובה 43 מיליון שקל מתקציב משרד הבריאות השנה יביא לעיכוב של כמה פרויקטי דגל של המשרד, שבו משלימים בימים אלה עבודת מטה שתוגש למנכ"ל המשרד ולשרת הבריאות בשביל שיקבלו החלטה סופית בעניין. לפי שעה, נראה כי לא יהיה מנוס מפגיעה בביצוע פרויקט הקמת מערכות לשיתוף מידע בין החלקים השונים של מערכת הבריאות - קופות החולים, בתי החולים והמשרד עצמו. פרויקט שני שצפוי להיפגע הוא פרויקט שהמשרד מוביל בשנה האחרונה עם משרד החינוך ואוניברסיטת תל־אביב, שמטרתו להעלות את המודעות הציבורית, בדגש על הורים לילדים, להרכב התזונתי של המזון שאנו צורכים.

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד צילום: יוסי זמיר

 

המענקים של חברות ההייטק הישראליות ייפגעו

 

גם המדען הראשי במשרד הכלכלה ייאלץ לספוג, על פי הערכות, קיצוץ של כ־25–30 מיליון שקל מתקציבו, העומד כיום על כ־1.5 מיליארד שקל. סך כל הקיצוץ בתקציב משרד הכלכלה עומד על כ־100 מיליון שקל, כך שתקציב המדען הראשי הוא הנפגע העיקרי בקיצוץ במשרד זה. על פי הערכות, הפגיעה תהיה במענקים של חברות ההייטק הישראליות. יחידות נוספות במשרד הכלכלה שייתכן וייפגעו הן מרכז ההשקעות ומעונות היום.

 

במקביל ממשיך משרד הכלכלה בהיערכות לקראת הקמת התאגיד החדש עבור לשכת המדען הראשי. הרעיון העומד מאחורי התאגיד החדש הוא הפרדת פעילות המדען הראשי, לרבות פעילות מרכז התעשייה למחקר ופיתוח (מתימו"פ) ליחידה נפרדת שאינה חלק ממשרד ממשלתי.

 

לדברי מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג, בכוונת המשרד להביא את האישור על התאגיד החדש עוד לפני אישור התקציב כדי לאפשר לו להיכלל בספר התקציב החדש, ככל הנראה עד ערב ראש השנה.

 

תקציבי הבריאות והרווחה עשויים להינצל מהקיצוץ

 

עם זאת, הקיצוץ הרוחבי עדיין רחוק מאישור. יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי מתכוון להודיע למשרד האוצר כי הוא לא יעלה לדיון את הבקשה לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, אם היא תכלול את משרדי הבריאות והרווחה.

 

"בימים הקרובים, כשהאוצר יצטרך להעביר את הכסף שיקוצץ מהמשרדים דרכי, הוא יבין שעליו לדבר איתי. אני נותן לאוצר רק שתי אפשרויות - או למחוק לגמרי את הקיצוץ מהבריאות והרווחה, או לקצץ להם אבל מיד לאחר מכן להחזיר את הכסף בהעברה תקציבית. אחרת לא יתקיים בנושא דיון", אמר אתמול סלומינסקי ל"כלכליסט".

 

על פי החלטת הממשלה, הקיצוץ שאמור לחול על משרד הרווחה עומד על 63 מיליון שקל, ואילו הקיצוץ ממשרד הבריאות עומד כאמור על 43 מיליון שקל.

 

כזכור, מדובר בקיצוץ בבסיס התקציב, כלומר בפגיעה לצמיתות ולא בקיצוץ חד־פעמי. לאחר שהממשלה אישרה שלשום את ההחלטה על הקיצוץ הרוחבי בגובה 2% מכל משרד, התוכנית תגיע לאישור ועדת הכספים ככל הנראה בתחילת השבוע הבא. עם זאת, כאמור, היא תעלה לדיון רק אם יתקיים התנאי שהציב סלומינסקי.

 

אם לשפוט על פי מקרים דומים בעבר, גם הפעם האוצר צפוי להתקפל ולהיענות לדרישת יו"ר ועדת הכספים. בחודש דצמבר האחרון נערך קיצוץ רוחבי בתקציב למען העברה של 2.7 מיליארד שקל לתקציב הביטחון. גם אז דרש סלומינסקי שהקיצוץ לא יחול על משרדי הבריאות והרווחה, ואכן מיד לאחר שמשרד האוצר קיצץ מאותם משרדים הוא אישר להם העברה תקציבית זהה לסכום שנלקח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x