$
בארץ

איך הגיעה חיפה לתחתית הרשימה במחשוב בתי ספר

עיר הנמל הצפונית משתפת פעולה עם יבמ ואינטל אבל מצליחה להכניס רק 27% מהכיתות שלה לפרויקט תקשוב ארצי

הראל עילם 09:2228.08.14

משרד החינוך נערך השנה להשקת תוכנית תקשוב נרחבת שתשדרג את התשתיות של רוב בתי הספר בארץ, אבל חיפה נשרכת מאחור. לפי נתוני מינהל המדע והטכנולוגיה במשרד החינוך, כ־70% מכל בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים התקבלו לתוכנית - אבל במחוז חיפה רק 27% מבתי הספר יזכו לתקציב שיממן השתלמויות דיגיטליות למורים והנחת סיב אופטי מהיר.

עיריית חיפה מנהלת 50 בתי ספר יסודיים ועל־יסודיים, מתוך 300 במחוז חיפה. רק 13 בתי ספר מתוך ה־50 התקבלו לתוכנית של משרד החינוך, שיעור של 26%.

 

יונה יהב, ראש עיריית חיפה, מגלגל את האשמה לעבר משרד החינוך: אתה מאמין שמישהו יציע לי כסף ואני אגיד לו לא? אשמח להכניס את כל בתי הספר בעיר לתוכנית החדשה של משרד החינוך" יונה יהב, ראש עיריית חיפה, מגלגל את האשמה לעבר משרד החינוך: אתה מאמין שמישהו יציע לי כסף ואני אגיד לו לא? אשמח להכניס את כל בתי הספר בעיר לתוכנית החדשה של משרד החינוך"

 

כיצד הדבר קורה דווקא בחיפה, עיר צעירה עם תעשיית הייטק פורחת? גורמים בתעשיית ההייטק החינוכית מדברים על מערכת מסורבלת ומסוגרת, עם תחלופת עובדים גבוהה ותשתיות ירודות.

 

לפי גורם בכיר שאיתו שוחחנו, סכסוך מתמשך ורב־שנים בין הנהלת המחוז בשם משרד החינוך לבין גורמים ספציפיים בתוך אגף החינוך בעירייה הוא הגורם לבעיה. "אף אחד לא מקבל את האוטוריטה של האחר. יש כאן מחלוקת עמוקה, אישית ומקצועית. קשה להזיז את האנשים האלה, ומישהו שכנע את ראש העיר שהעירייה עובדת נכון בנושא". לדברי גורם המקורב למערכת החינוך בעירייה, "יהב רחוק מתקשוב כמו שאני מאנטרקטיקה. אכפת לו מהנושא, אבל הוא לא מבין בו".

 

פיני וגמן, ראש אגף החינוך בעירייה, מגולל את האחריות בחזרה להנהלת המחוז ומשרד החינוך: "אנחנו רצינו להכניס את כל בתי הספר לתוכנית, אבל זאת ההקצאה שקיבלנו". הוא אמר כי "אינו יודע" מדוע שיעור בתי הספר שהתקבלו לתוכנית במחוז נמוך ביחס למחוזות אחרים. "הבנתי מהם שזו מגבלה תקציבית", אמר.

 

וגמן גם מציין כי הוא מנסה לעבוד בצורה הדוקה עם משרד החינוך, וכי השיק תוכניות מתקדמות כגון שיתוף פעולה עם הטכניון בהוראת מדעים, וכן עם חברות ההייטק היושבות בחיפה בלימודי מחשבים. וגמן שיבח את העבודה הקרובה של אגף החינוך בחיפה עם יבמ, אינטל, צורן, אלביט ואחרות. בשיחה עם "כלכליסט", ראש עיריית חיפה יונה יהב ביטל את הטענות על הנתק בין המחוז לבין העירייה, וציין כי ראש מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי, הגיעה מאגף החינוך בעירייה.

 

הבעיה לפי וגמן היא התקצוב ברמה הלאומית. הוא מודה כי בעבר היו בעיות תקצוב בתחום התקשוב בעירייה, אבל כי הדבר נמצא כעת בראש סדר העדיפויות וכי העירייה השקיעה השנה כ־10 מיליון שקל בשיפור תשתיות, שבאו לידי ביטוי בין היתר ב־1,700 מחשבים חדשים. יהב הוסיף: "אתה מאמין שמישהו יציע לי כסף ואני אגיד לו לא?". הוא הבהיר כי ישמח להכניס את כל בתי הספר לתוכנית.

 

בעירייה מוסיפים כי הקימו את מערכת חיפה־נט, מערכת לימוד מרחוק לשימוש במצבי חירום, אך הגורם הבכיר שעמו שוחחנו מבטל זאת: "המערכת תקרוס ברגע שייעשה בה שימוש". יהב אומר כי המערכת עמדה בתרגילים שנעשו.

 

מהנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך נמסר כי המחוז יפעל על מנת לצמצם את הפערים בין חיפה ובין שאר המחוזות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x