בארץ

רה"מ, הנגידה ושר האוצר בקרב אישי על התקציב

ראש הממשלה בוחר ביטחון, שר האוצר מגן על אג'נדה פרטית והנגידה נאבקת על מעמדה הציבורי. מאחורי הקלעים של הקרב החשוב של השנה

עמרי מילמן 07:0428.08.14

הדליפה לתקשורת של פרטי הפגישה שהתקיימה שלשום בין נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו וצמרת האוצר בראשות השר יאיר לפיד, גרמה לבנק ישראל לחרוג ממנהגו ולפרסם את עמדתו המלאה ביחס לעתיד תקציב המדינה, כפי שהוצגה בדיון. פרסום העמדה בזמן שהדיונים על התקציב עוד מתקיימים, מנוגד לתפיסת הבנק ולסולידיות שמאפיינת בדרך כלל את התנסחויות בכיריו. אולם הביקורת הבוטה שהשמיעו אתמול בכירים שונים ביחס לתפקודה של פלוג, טרפה את הקלפים.  

 

אם דבר אחד היה ברור ביומיים האחרונים, זה שהמלחמה בזירה הכלכלית הופכת ליותר ויותר אישית. בכירים באוצר כינו את פלוג "היסטרית" לאור החלטתה להוריד את הריבית לשפל היסטורי של 0.25% - אמירה שבהחלט ניתן לכנות שוביניסטית. זה כבר היה עלבון שפגע בבטן הרכה של פלוג, שבעשרת החודשים האחרונים ניסתה לצמצם את כובד המשקולות שהעיבו על מעמדה, ובראשן בחירתה לתפקיד כברירת מחדל. שני המהלכים האחרונים שלה מרמזים כי היא נחושה למצב את מעמדה בזירה הכלכלית ולהפגין נוכחות איתנה, מקצועית וחסרת פשרות.

 

 

לפיד בדרך החוצה?

 

גם שר האוצר הגיע לדיון במצב מורכב. הוא כבר הבטיח לציבור לא מעט: פטור ממ"ע לרוכשי דירה ראשונה, יישום המלצות ועדת גרמן לשיקום מערכת הבריאות הציבורית, תוספת תקציב לניצולי השואה ועוד שורת הבטחות שהן למעשה הבטחות למשרדים של שרי מפלגתו. אם עוד לפני המשא ומתן הקואליציוני נמצא התקציב על הקשקש, לא ברור בכלל איך הוא יצליח לספק את הדרישות של יתר המפלגות.

 

גם המצב מבית, בתוך משרד האוצר בעייתי. זו אינה הפעם הראשונה שבכירי האוצר חורקים שיניים לנוכח ההבטחות הרבות שמפזר לפיד, ועיקר המחלוקת מולו כרגע נוגעת לגירעון בתקציב. החשש הגדול של בכירי האוצר הוא שהזיגזג ביעדי הגרעון וכניסה לגרעון עמוק מדי יפגעו בדירוג האשראי של ישראל.

 

מבקרי לפיד טוענים כי הוא רק מחכה לתירוץ שיאפשר לו להפיל את התקציב. זאת משום שבכל גרסה של התקציב, הוא לא יסייע לתדמית שלו. ייתכן וסירובו העיקש של לפיד לוותר על תוכנית 0% מע"מ או להעלות מסים הם למעשה כרטיס היציאה שלו מהממשלה בקול תרועה - כי הוא זה שרצה לעזור לציבור, אבל ביבי לא נתן לו.

 

יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

נתניהו דבק ביעלון

 

מול שני הצדדים ניצב ראש הממשלה. אנשים שנכחו בדיון שלשום ציינו בעיקר את שתיקתו. יש שפירשו אותה כהסכמה עם דברי הנגידה, ויש שפירשו אותה כחוסר עניין מטריד בכל הסוגיה התקציבית, בעיקר משום שעיקר השאלות שלו עסקו בתקציב הביטחון.

 

במובנים רבים נתניהו נמצא בנקודת שפל. שר החוץ אביגדור ליברמן הפנה לו גב, והוא סופג מהלומות שוב ושוב מהקצה הניצי של הליכוד. הדמות המרכזית שנחלצה לעזרתו בתקופה האחרונה היא שר הבטחון על אף המתח ששרר בין השניים בעבר.

 

הקשר החדש בין השניים, והבריחה של נתניהו מהדמות הכלכלית שפיתח עד לקדנציה האחרונה ייאלצו אותו לתמוך בהגדלת תקציב הביטחון. בסופו של דבר, הגזרות הכלכליות יפגעו פוליטית בעיקר בשר האוצר, והוא יוכל בקדנציה הבאה לחזור כ"מושיע המשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x