$
בארץ

ההמלצה: החקלאים בעוטף עזה יקבלו סיוע בסך 244 מיליון שקל

צוות המשימה לנושאי חקלאות ביישובים הסמוכים לרצועה יגיש היום את טיוטת המלצותיו לממשלה; בין היתר מוצע להגדיל את מכסת העובדים הזרים, ולהשקיע 60 מיליון שקל בשיקום תשתיות

דוד רפאלי 07:1227.08.14
צוות המשימה לנושאי חקלאות ביישובי עוטף עזה, שהוא אחד מארבעה צוותים שהוקמו על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, צפוי להגיש היום (ד') לממשלה כהצעת מחליטים את טיוטת המלצותיו לסיוע להתיישבות ביישובי עוטף עזה בדגש על סיוע לחקלאות. את עבודת הצוות ריכז מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן, והיו שותפים בו גם נציגים של משרדי השיכון, האוצר, התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והנגב והגליל.

 

 

 

על פי ההצעה, היישובים בעוטף עזה יחולקו לשלוש קבוצות לפי מרחק מהרצועה - עד 3 ק"מ, 7-3 ק"מ ו־9-7 ק"מ, והסיוע יחולק בין הקבוצות בעדיפות ליישובים הקרובים יותר לגבול. הסיוע מסתכם בכ־244 מיליון שקל שייפרסו על פני השנים 2018-2014, ותקציבים לא מנוצלים יועברו משנה לשנה. בתחום התכנון הצוות ממליץ על השלמת פרוגרמות חקלאיות מורחבות ועל שיוך עוד קרקע ליישובים כדי שיוכלו לקלוט עוד תושבים.

 

 

הראל לוקר הראל לוקר צילום: אוראל כהן

 

בתחום העובדים הזרים בחקלאות מוצע להגדיל את המכסה ב־30% מעבר למכסה הקיימת. מדובר על כ־700 עובדים זרים נוספים לשנה, למשך שלוש שנים. בנוסף, ההיטל שמוטל על מעסיקי עובדים זרים בחקלאות יופחת מ־10% ל־5% בלבד לשלוש שנים - הטבה בשווי של כ־15 מיליון שקל בשנה שבאוצר מתנגדים לה. כמו כן, תוקף שהותם של עובדים זרים בעוטף עזה יוארך אוטומטית בשלושה חודשים.

 

הצוות ממליץ להקצות כ־40 מיליון שקל למענקים לפי חוק עידוד השקעות הון בחקלאות. בתחום התשתיות ממליץ הצוות על הקצאת 40 מיליון שקל, ועוד כ־25 מיליון שקל שייפרסו על פני חמש שנים ויופנו לשיפור אספקת המים לחקלאות.

 

מבחינת שיקום תשתיות, הצוות ממליץ להעביר כ־2.5 מיליון שקל ליישוב עבור 24 יישובים - בתקציב כולל של 60 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x