שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משרד האנרגיה אישר: מאגרי כריש ותנין הם "תגלית גז"

בכך הוסר אחד המכשולים הגדולים שעמד בפני שותפויות הגז בדרך להשגת פטור מהסדר כובל עבור האחזקות שלהן במאגר "לוויתן"

ליאור גוטמן 09:4812.08.14

הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה הודיע לשותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר שהוא מגדיר את מאגרי הגז "כריש" ו"תנין" כ"תגליות גז", כך לפי דיווח שפורסם הבוקר (ג').

 

זוג המאגרים שוכנים בקרבת מאגר הגז הגדול "לוויתן" והם מכילים יחד פוטנציאל הפקה של כ-80 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, מתוכם כ-60 מיליארד מ"ק מוכחים והשאר בסבירות הפקה גבוהה של מעל ל70%. האחזקה במאגרים מתחלקת בין נובל אנרג'י (47%) ובין דלק (53%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר).

 

קידוח לוויתן קידוח לוויתן צילום: אלעד גרשגורן

 

הפוטנציאל במאגרי הגז הקטנים אינו חדש וחלק ממנו פורסם כבר לפני קרוב לשלוש שנים אולם רק עכשיו משרד האנרגיה טרח להשלים את הדיווח הטכני.

 

המשמעות המיידית מבחינת שותפויות הגז היא שהוסר אחד המכשולים הגדולים שעמד בפני שותפויות הגז בדרך להשגת פטור מהסדר כובל עבור האחזקות שלהן במאגר "לוויתן". כפי שפורסם ב"כלכליסט" משרד האנרגיה התמהמה חודשים ארוכים בטרם הוא הצליח להכריז את "תנין" ו"כריש" כתגליות גז, מהלך שהיווה תנאי מוקדם להענקת פטור מהסדר כובל עבור מאגר לוויתן. המהלך להענקת הפטור החל בדצמבר, אז נקבע שדלק ונובל יאלצו למכור את מאגרי הגז הקטנים, ולהוסיף עליהן עוד כ-20 מיליארד מ"ק ממאגר "לוויתן", כך שבסופו של יום שחקן חדש בשוק יוכל להחזיק קרוב ל10% מכלל נפח המאגרים ולהוות תחרות מלאכותית למונופול הקיים, הוא מאגר "תמר".

 

במקביל, הבוקר דיווחו החברות שהגשת ההצעות למכרז הגז בקפריסין נדחה לסוף 2014.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x