$
בארץ

המדינה שוקלת להקים קרן מתן אשראי לנפגעי פרויקט תעודת הזהות הבנקאית

ועדת הכלכלה תדון היום בהצעה להקמת קרן הלוואות בערבות מדינה ללקוחות שיקבלו דירוג אשראי נמוך כתוצאה מהיוזמה לקידום התחרות בבנקים

תומר ורון 08:2312.08.14

ועדת הכלכלה תדון הבוקר (ג') בהשקת תעודת הזהות הבנקאית שבנק ישראל רוצה לקדם. הדיון יתמקד בהשלכות השקת התעודה ובצעדים משלימים שיש לנקוט כדי למנוע תוצאות שליליות מהשקתה. כחלק מצעדים אלו נבחנת אפשרות להקים קרן הלוואות לאוכלוסיות חלשות בערבות המדינה.

 

הקרן, יוזמה של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן וסמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, נועדה להבטיח כי פלח האוכלוסייה שיתקשה לקבל את האשראי הבנקאי בעקבות השקת התעודה לא יזלוג לכיוון השוק האפור, ויוכל לקבל אשראי במחירים סבירים.

  

תעודת הזהות היא חלק מהמלצות הוועדה לקידום התחרות במערכת הבנקאית, שבראשה עמד המפקח על הבנקים דודו זקן. מדובר במסמך שכל בנק יידרש למסור ללקוחותיו, אשר מתאר בפניהם את דירוג האשראי שלהם במערכת הבנקאית. בבנק ישראל רואים בהשקת התעודה שינוי משמעותי במערכת הבנקאית ובקידום התחרות.

 

דודו זקן. ינסה להגביל שימוש לרעה בתעודת הזהות הבנקאית דודו זקן. ינסה להגביל שימוש לרעה בתעודת הזהות הבנקאית צילום: ענר גרין

 

מה שעשוי לתמוך בגישה זו הוא התנגדותו העזה של הדואופול הבנקאי - בנק הפועלים ובנק לאומי - שמחזיק כ־60% מסך האשראי הצרכני במשק (לא כולל משכנתאות). ההתנגדות של שני הבנקים הגדולים מלמדת שהם אכן רואים בתעודת הזהות הבנקאית כאיום על המשך שליטתם בשוק שכן התעודה תיאלץ אותם לחשוף מידע חיוני שיהיה עתה פומבי.

 

פרסום דירוג האשראי של לקוח טומן סכנה מפני הדרה של לקוחות חלשים. התעודה תיצור מיון לקוחות לפי ציונים, כך שעתה ייעשה סיווג באופן פומבי ללקוחות טובים וללקוחות פחות טובים שמתאפיינים בסיכון גבוה.

 

צעד משלים נוסף לתעודת הזהות שאמור לעלות לדיון הבוקר הוא חוק איסור שימוש לרעה, שיגביל את השימוש שמותר לעשות בתעודת הזהות הבנקאית. ההערכות הן שהתעודה לא תצא לפני סוף 2015.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x