$
בארץ

כיל גייסה את יורם טורבוביץ' למאבק בהמלצות ששינסקי 2

טורבוביץ' מנכ"ל משרד ראש הממשלה בעבר, כיהן כיו"ר דלק אנרגיה בתקופה שבה החליטה ועדת ששינסקי הראשונה להטיל על החברה מס רווחי יתר. כעת הוא מייעץ לכיל שנלחמת בהמלצה דומה של ועדת ששינסקי 2

תומר גנון 07:0607.08.14

מנכ"ל משרד ראש הממשלה והממונה על הגבלים עסקיים לשעבר יורם טורבוביץ' מייעץ לכיל, במסגרת ניסיונותיה לשנות את המלצות הביניים של הוועדה לבחינת חלקו של הציבור במשאבי הטבע בראשות פרופ' איתן שישנסקי (ועדת ששינסקי השנייה).

 

 

טורבוביץ', שכיהן בעבר כיו"ר דלק אנרגיה, היה ממובילי ההתנגדות להמלצות ועדת ששינסקי הראשונה, שהמליצה להטיל מס רווחי יתר בשיעור של 50% ותמלוג בשיעור 12.5% על הפקת נפט וגז טבעי. טורבוביץ' כינה בזמנו את המלצות הוועדה "מס על הצלחה מקנאה". שכרו השנתי של טורבוביץ' בדלק אנרגיה עמד על 850 אלף שקל, והוא קיבל גם אופציות בשווי של כ־40 מיליון שקל.

 

ועדת ששינסקי השנייה אימצה מודל דומה לזה שהציעה הוועדה הראשונה, של הטלת מס רווחי יתר. היא ממליצה להטיל על כיל מס רווחים בשיעור 42% מעל תשואה של 11% על הנכסים, וכן תמלוג אחיד של 5% בגין משאבי הטבע שהחברה כורה בים המלח ובנגב (אשלג, פוספט, ברום ומגנזיום). על פי המלצות הביניים, המס יחול מ־2017.

  

פרופ' איתן ששינסקי פרופ' איתן ששינסקי צילום: רונן טופלברג

 

כוורת היועצים של כיל, הנאבקת במסקנות ועדת ששינסקי השנייה, כוללת עוד ממונה על הגבלים עסקיים לשעבר, עו"ד דודי תדמור ממשרד תדמור ושות'. תדמור אחראי על הצד המשפטי - הגשת חוות דעת לוועדה, עתירה לבג"ץ לקבלת מסמכים וכן פנייה לבית המשפט המחוזי בירושלים למנות לבורר בין כיל לבין המדינה את שר האנרגיה לשעבר משה שחל. רגולטור נוסף לשעבר שהופיע מול הוועדה הוא יו"ר כיל והחברה לישראל ניר גלעד, שכיהן בעבר כחשב הכללי במשרד האוצר.

 

כיל שכרה גם שלושה יועצים מחו"ל: פרופ' ג'יימס אוטו, מומחה עולמי בתחום מיסוי משאבי טבע; רו"ח הווארד רוזן, ראש מחלקת בוררות בינלאומית בחברת הייעוץ FTI; וד"ר חורחה פדייה מאוקספורד.

 

מכיל נמסר: "יורם טורבוביץ' מייעץ לחברה בנושאי רגולציה וקשרי ממשל בישראל ובעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x