$
משפט

הפרקליטות: רוני מאנה יועמד לדין בכפוף לשימוע על ביצוע עבירות מס

מדובר בביצוע עבירות מס בהיקף כולל של למעלה מ-25 מיליון שקל. יחד עם מאנה זומנו לשימוע גם עו"ד יורם יוסיפוב, איש העסקים פרדי רובינסון והחברות רוי נדל"ן גרופ ולנדקו

זוהר שחר לוי 15:1006.08.14
איש העסקים רוני מאנה יועמד לדין בכפוף לשימוע על ביצוע עבירות מס בהיקף כולל של למעלה מ-25 מיליון שקל, כך הודיעו לו היום (ד') נציגי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

 

ביחד עם מאנה זומנו לשימוע גם עו"ד יורם יוסיפוב, איש העסקים פרדי רובינסון והחברות "רוי נדל"ן גרופ" שבשליטת מאנה ויוסיפוף ו"לנדקו" שבשליטת יוסיפוף, באמצעות חברת MASY.

 

רוני מאנה רוני מאנה צילום: ראובן שוורץ

 

זימונו של מאנה לשימוע מתבסס על חקירה שניהלה רשות המיסים ובה עלה חשד להשמטת הכנסות ולעבירות מס נוספות. לפי החקירה, במהלך השנים 2006–2007 הוא תיווך במספר עסקאות עבור אנשי העסקים שעיה בוימלגרין וארקדי גאידמק. בין היתר, תיווך מאנה בעסקה בה רכש בוימלגרין את גרעין השליטה בחברת "אזורים" מאי.די.בי, ובעסקה בה רכש בוימלגרין את מתחם בית החולים "אסותא" בתל אביב.

 

בנוסף, תיווך מאנה בשלוש עסקאות עבור ארקדי גאידמק: רכישת גרעין השליטה בחברה הציבורית "גילאון", עסקה למכירת מניות "אוסיף" של קבוצת חברות "אביב", והסכם הפשרה בין גאידמק לבין בועז יונה מחברת חפציבה, להחזר מקדמה לבנייה של 30 יחידות דיור בהר חומה.

 

לפי החקירה ברשות המסים, הסכמי התיווך הללו הניבו למאנה ולעו"ד יוסיפוף הכנסות של למעלה מ-25 מיליון שקל, אך אלו השתמטו מתשלום המס בדרך של מרמה. מחומר הראיות עולה, כי בשנים 2006-2007 עשו לכאורה מאנה, יוסיפוף ורובינסון מעשי מרמה שהביאו לרישום הכנסות התיווך של רוני מאנה בחברה ההפסדית לנדקו (לשעבר לור"ם- החברה לפיתוח לוד רמלה), שבבעלות יוסיפוף, וזאת במטרה לקזז את הפסדי לנדקו באופן שיאיין את חבותם במס.

 

בנוסף, כך טוענים בפרקליטות, בשנת 2007 דיווח מאנה על רווח נוסף של כ-3 מיליון שקל מעסקת תיווך כעל רווח הון ולא כעל הכנסה, כך ששילם בגינו מס בשיעור 20% בלבד.

 

בעקבות כך, אומרים בפרקליטות, ובשל פעולות נוספות שעשו, נשקלת העמדתם לדין של מאנה ויוסיפוף בעבירות של השמטת הכנסות, שימוש במסמכים כוזבים ושימוש במרמה, ערמה ותחבולה - עבירות על סעיף 220 לפקודת מס הכנסה.

 

התיק נחקר ע"י משרד פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים ומטופל על ידי עורך הדין איריס שמואלי ויפעת גדנקן מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

 

בא כוחו של מאנה, עו"ד אודי ברזילי מסר בתגובה: "״רוני מאנה פעל לכל אורך הדרך באופן חוקי ולגיטימי, ובשקיפות מלאה מול רשויות המס, ולפי כל הכללים והנהלים. אנו משוכנעים כי הפרקליטות תגיע בעצמה למסקנה זו, לאחר שתשמע אותנו ותשקול את הדברים. לגופו של עניין, רוני מאנה לא היה שותף בחברה המדוברת אשר נרכשה מפרדי רובינסון ולא היה קשור ולא היה מודע לפעולות כלשהן שנעשו בה. למיטב ידיעתו של מאנה, כפי שהתברר לו בדיעבד, מדובר בפעולות שבוצעו כדין על ידי עורך הדין יורם יוסיפוב. מר מאנה משוכנע כי גם בפעולותיו של עו״ד יוסיפוב לא נפל רבב״.

 

טרם התקבלה תגובה מיוסיפוב ורובינסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x