$
בארץ

התעשיינים הפלסטינים זועמים: צה"ל הרס מפעלים חיוניים שאינם קשורים לחמאס

מפעל המזון אלעוואדה המעסיק כ-400 עובדים הופצץ והוא מושבת כעת; חברת הרהיטים אלאסי טוענת לנזקים של חצי מיליון ד'. יו"ר איגוד התעשיינים בעזה: "ישראל כיוונה להרס התשתית הכלכלית ברצועה"

דורון פסקין 11:5006.08.14
ממדי ההרס ברצועת עזה בעקבות "צוק איתן" הולכים ומתחוורים לתושביה. מי שחושב כי הזעם מופנה רק כלפי הנהגת חמאס טועה. זעם אדיר קיים כלפי ישראל, ולא רק אצל התושבים שבתיהם נהרסו אלא גם אצל אנשי עסקים מקומיים.

 

אותם אנשי עסקים טוענים כי במהלך הלחימה הרס חיל האוויר במכוון מפעלי תעשייה שלא קשורים כלל לתנועת חמאס, ובכלל זה מפעלי מזון. ברצועה טוענים כי זו הייתה פעילות מכוונת שנועדה לפגוע בתשתיות הכלכליות של עזה.

 

הריסות הבתים ברפיח הריסות הבתים ברפיח צילום: רויטרס

 

כך למשל טוענים כי מפעל המזון "אלעוודה" אחד הגדולים ברצועה הופצץ קשות והוא מושבת מפעילות. המפעל הנמצא במרכז הרצועה העסיק בטרם הסבב האחרון כ-400 עובדים ונחשב לאחד ממפעלי המזון הגדולים בה. גם גורלה של חברת "אלאסי" לרהיטים לא שפר עליה. מנהל החברה תחסין אלאסי טוען כי הנזק שנגרם לו מוערך בחצי מיליון דולר. הפעילות במפעל לא תחודש עד שיוכנסו לרצועה חומרי בנייה שישקמו את המתקן שלה שנהרס כליל. אלאסי מעריך כי הפעילות תושבת לתקופה של חודשים.

 

עלי אלחאיק, יו"ר איגוד התעשיינים הפלסטיני טוען כי "ישראל פעלה במכוון להרוס את התשתית הכלכלית של רצועת עזה, וזאת באמצעות הרס מפעלים חיוניים". אלחאיק מעריך כי הנזק לתעשייה העזתית מסתכם בעשרות מיליוני דולרים אם כי עדיין אין נתונים סופיים.

 

חאמד ג'אד מומחה כלכלה פלסטיני טוען כי המגזר היצרני ברצועה פעל ברמה של 3% מיכולתו במהלך ימי הלחימה וזאת כדי לנסות ולשמר את האספקה של מוצרי יסוד כמו לחם.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x