$
בארץ

"בכל פעם שנראה מנהרה נשמיד אותה - זה המענה הכי ודאי והכי זול נגד איום המנהרות"

בכיר בצה"ל: "בתוך שבועיים הרסנו לחמאס עבודה של שנים. חמאס השקיע בתשתית התת קרקעית מיליארדים, כ-40%-50% מהתקציב הכולל שלו. אני סבור שרק קו הפעולה הזה יביא את חמאס לנטוש את הדרך הזו ויוריד את המוטיבציה לחפירת המנהרות"

כתב כלכליסט 16:4005.08.14

"אני חושב שהדרך הנכונה ביותר להתמודד עם האיום היא שבכל פעם שנראה מנהרה שנחפרת נפשוט ונשמיד אותה, זה המענה הכי ודאי והכי זול שיש למדינת ישראל נגד איום המנהרות", כך לדברי בכיר בצה"ל שדיבר היום על ההתמודדות העתידית של הצבא עם איום המנהרות.

חייל צה"ל ליד פתח אחת המנהרות חייל צה"ל ליד פתח אחת המנהרות צילום: דו"צ

 

לדבריו, "אנחנו לא צריכים להשקיע מיליארדים כדי למנוע חפירת מנהרות, שחמאס ישקיע מיליארדים ובכל פעם נבוא ונהרוס להם, כפי שהרסנו הפעם בשבועיים עבודה של שנים. בחמאס השקיעו עשרות מיליוני דולרים בחפירה, מאות פלטות של בטון, תשתית של מסילות ברזל, חשמל. חמאס השקיע בתשתית התת קרקעית כ-40%-50% מהתקציב הכולל שלו. אני סבור שרק קו הפעולה הזה יביא את חמאס לנטוש את הדרך הזו ויוריד את המוטיבציה לחפירת המנהרות".

 

בהתייחס לשאלה האם לצבא יש יכולות מודיעיניות להתמודד עם האיום הזה אמר: "איום המנהרות לא היה חדש גם לדרג המדיני, השקענו עשרות מיליוני שקלים בטכנולוגיות ובעבודות לואו-טק כדי להתמודד עם האיום הזה. רק בשנה וחצי האחרונות איתרנו 4 מנהרות. על מרבית המנהרות ידענו גם בסיבוב הזה, ממרביתן לא הופתענו, אז יש פה ושם הסתעפות או מנהרה שלא ידעת על זה אבל באופן כללי אני חושב שהמודיעין שירד לשטח היה ברמה טובה מאוד".

 

לדברי הבכיר, צה"ל ייערך מחדש להגנה על היישובים בטווח של 7 ק"מ מעזה "אנחנו מתכוונים להשאיר באזור כוחות מתוגברים לפחות לתקופה הקרובה, גם בתוך היישובים. בהמשך נבחן את ההיערכות מחדש בהקשר הזה. אמרתי לראשי היישוב שהם יכולים לחזור בביטחון מלא לבתיהם. יש היום כוחות שיושבים בכל המעטפת של הישובים. התחלנו לשחרר חלק מהיחידות שהתגייסו לפני חודש. החלפנו את מרבית היחידות ששיחרנו ביחידות אחרות. אנחנו עדיין נישאר עם כוחות מילואים באזור, ולכן נישאר עם אותו סדר גודל של אנשי מילואים בשבועות הקרובים". לגבי ההמשך , זה תלוי בעיקר במה שיקרה ב-72 השעות הקרובות".

 

"המבצע טרם הסתיים. עצרנו בגלל הפסקת האש, אבל אם נידרש להפעיל מערכים נוספים אנחנו יודעים איך לבצע את זה" הוסיף הבכיר. "למצבע הזה יש גם פערים, וזה אחד מהם, בעיניים שלי. בכל מה שנוגע לפגיעה בשרשרת החמאס – יש מה להעצים שם. אבל הצלחנו לפגוע בשרשרת של מחטים, מגדים, ראשי תחומים. פגיעה משמעותית. לא הצלחנו לפגוע בבכירים כי החמאס נוקט בגישה שפוטה שהלוחמים נמצאים מקדימה והמפקדים מסתתרים, ככל הנראה מתחת לבית חולים שיפא בעזה. הם למדו חלק מהיכולות שלנו ובהתאם למדו את דפוסי הפעולה. אני לא המלצתי לתקוף את שיפא בגלל שיש שם בכירים כי אני לא יודע לפעול שם מבלי לגרום נזק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x