בארץ

מלחמה בעזה

ועדת הכספים אישרה פה אחד את תקנות הפיצויים לעסקים בדרום

הוכנסו כמה שינויים, ביניהם: בעלי עסקים יוכלו לקבל מקדמה בסך של עד 80% מסכום תביעה שהגישו במבצע 'עמוד ענן'. החקלאים תושבי אזור עוטף עזה, בטווח של 0-7 ק"מ מהגבול, יזכו לפיצוי של 80% וזאת בלא הוכחת נזק. כמו כן, תקרת הפיצויים לעסק תשתנה ותעלה מ-3 ל-4 מיליון שקל במידה והלחימה בעזה תימשך אחרי ה-15 באוגוסט

רוני זינגר 18:2103.08.14
ועדת הכספים אישרה פה אחד את תקנות הפיצויים לעסקים בדרום וזאת לטווח של עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה, ובהמשך למבצע צוק איתן. עם זאת, הוועדה הכניסה בתיקונים מספר שינויים. הדיון מתקיים משעות הבוקר.

 

 

השינוי הראשון קובע כי בעלי עסקים יוכלו לקבל מקדמה בסך של עד 80% מסכום תביעה שהגישו במבצע 'עמוד ענן' ב-2012. אם מדובר בעסק חדש או עסק שלא הגיש בקשה לפיצוי במבצע עמוד ענן, יפורסמו קריטריונים לקבלת מקדמה בסכום דומה, שישולמו על חשבון הגשת תביעה שתוגש בהמשך.

 

חברי הכנסת דרשו מרשות המסים לשלם את המקדמות לעסקים קטנים בתוך 35 ימים, דרישה שהוכנסה גם היא בתקנות הפיצויים. כמו כן, סוכם כי אזור התעשייה אשקלון, שאינו נחשב כאזור בעוטף עזה, ייחשב לצורך מתן הפיצויים כאזור הנמצא בטווח של 7 ק"מ מגבול רצועת עזה, ולפיכך יזכו העסקים שם לפיצויים ב"מסלול האדום".

 

בית קפה ריק בבאר שבע בית קפה ריק בבאר שבע צילום: הרצל יוסף

 

עוד סוכם כי תקרת הפיצויים לעסק תשתנה ותעלה מ-3 ל-4 מיליון שקל במידה והלחימה בעזה תימשך אחרי ה-15 באוגוסט.

 

בעניין הפיצוי שיינתן לחקלאים סוכם כי החקלאים תושבי אזור עוטף עזה, בטווח של 0-7 ק"מ מגבול עזה, יזכו לפיצוי של 80% וזאת בלא הוכחת נזק. באשר ליישובים בטווח של 20-7 ק"מ מגבול עזה, אלה יזכו לפיצויים שהוגדלו ממה שסוכם במקור, ויזכו ל-50% פיצוי על הנזק שנגרם להם ובתנאי שיוכיחו ירידה של 20% במחזור המכירות.

 

בטרם התקיים הדיון טען ח"כ זבולון כלפה, מי שעמד בראש צוות גיבוש הפיצויים לחקלאים, כי סיכם עם רשות המסים על מתן פיצויים מוגדלים גם לחמישה יישובים במועצה האזורית אשכול אשר מרוחקים מגבול עזה מרחק של קצת יותר מ-7 ק"מ. ואולם בהמשך התברר כי רשות המסים לא התחייבה לכך, וחמשת היישובים שנפגעו מירי רקטות רב וסובלים מקושי בעבודת החקלאות, בכל זאת לא יפוצו כשכניהם למועצה הנמצאים בטווח 7 הק"מ.

 

צוות נוסף, בראשו עומד ח"כ רוברט אילטוב, דן בנושא התיירות ואמור לגבש הצעתו.

 

יו" נשיאות הארגונים העסקיים צביקה אורן, אמר בתגובה: "אנו מודים לראש הממשלה ושר האוצר על האישור המהיר של התקנות אשר יאפשר מקדמות למפעלים הקטנים והבינוניים כדי שיוכלו לעמוד בקשיים של תקופת הלחימה. למותר לציין שמהירות הביצוע לא פחות חשובה ממהירות ההחלטה".

  

נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי מסר בתגובה: "לא ייתכן שנדבר במונחי הפיצוי ששולם ב'עמוד ענן', שארך 8 ימים בלבד. המכה לחקלאים כיום היא חמורה פי כמה וכמה וחקלאים רבים עשויים לפשוט רגל. אין הבדל בין עגבנייה שלא נקטפה במרחק של 5 ק"מ, לעגבנייה שלא נקטפה במרחק של 15 ק"מ - המקדמים חייבים להיות שווים בטווח של 0-20 ק"מ. ממשלת ישראל חייבת להבין שלא מדובר בפיצוי, אלא בשיקום החקלאות וההתיישבות בישובי עוטף עזה, אשר דרוש להם מספר חודשים לנסות ולחזור לתפוקה שקדמה למבצע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x