$
בארץ

מלחמה בעזה

חברת החשמל תיקנה את קווי המתח שניתקו את הרצועה מהרשת הארצית

מדובר בשניים מתוך עשרה קווי מתח שמספקים את צריכת החשמל של רצועת עזה, שנפגעו בשל ירי של חמאס לכיוון ישראל; תחנת משנה של חברת החשמל ניזוקה מפגיעת רקטה באשכול - כמה יישובים נותקו

ליאור גוטמן 19:5831.07.14

חברת החשמל חיברה בימים האחרונים את שני קווי המתח העליון שניתקו את רצועת עזה מרשת החשמל הארצית. מדובר בשניים מתוך עשרה קווי מתח שמספקים את צריכת החשמל של רצועת עזה, כאשר במהלך ימי הלחימה נותקו שני קווים כתוצאה מירי כושל של החמאס לכיוון ישראל. הניתוק הראשון התרחש לפני יותר משבועיים , ולאחריו קבעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סילבן שלום כי חברת החשמל לא תחבר את קווי המתח אלא לאחר אישור מפורש מהם.

הניתוק השני אירע יומיים לאחר מכן, מה שהוריד את צריכת החשמל של הרצועה לשפל חדש. לפי נתוני חברת החשמל, סך הביקוש ברצועה הוא כ-280 מגה וואט, הספק של כמחצית מתחנת כוח פרטית בינונית. למרות זאת, ההיצע בעזה מתקרב לכמחצית מהביקוש כאשר רובו מגיע כאמור מרשת החשמל הארצית.

 

באחד ממטחי הרקטות לדרום הארץ נרשמה היום (ה') פגיעה בתחנת משנה של חברת החשמל שממוקמת בשטח המועצה האזורית אשכול. מדובר במתקן שאמור לווסת את חלוקת החשמל לחלק מהיישובים שקרובים אליו. בעקבות הפגיעה נותקו כמה יישובים מרשת החשמל. חברת החשמל פועלת לתיקון הפגיעה ולהחזרת החשמל לכל הלקוחות.

 

תקיפת צה"ל במהלך מבצע צוק איתן תקיפת צה"ל במהלך מבצע צוק איתן צילום: איי פי

 

חוב של כמיליארד וחצי שקל לחברת החשמל

 

אז מדוע חברת החשמל חזרה וחיברה את עזה לרשת הארצית? תלוי את מי שואלים. בלשכת שר האנרגיה סילבן שלום סירבו להגיב והפנו את "כלכליסט" לקבלת תגובה מלשכת ראש הממשלה, וזו טרם הגיבה.

 

בענף האנרגיה מזכירים כי רק לפני כמה ימים תקפה ישראל את מחסני הדלק שהיו צמודים לתחנת הכוח היחידה ששוכנת בעזה, אף שלפי נתוני המערכת של חברת החשמל אותה תחנה כוח הייתה מושבתת ברוב שעות היממה והיא סיפקה רק כ-40 עד 60 מגה וואט, וגם זה רק לכמה שעות בכל הפעלה. לפיכך, ייתכן שהחיבור של רצועת עזה לרשת החשמל הישראלית נועד למלא ביקושים לחשמל של תושבי המקום, וזאת למרות מצב הלחימה שמתקיים גם בשעות אלו.

 

יצוין שהרשות הפלסטינית ורצועת עזה חייבים כמיליארד וחצי שקל לחברת החשמל בגין אי תשלום חובות לאורת 2013. חלקה של רצועת עזה בחוב הוא כחמישית מהסכום הכולל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x