$
בארץ

ועדת הכספים: החלטה בנושא הפיצויים העקיפים תדחה ליום א'

לאחר שדיוני הוועדה הוקדשו אתמול לחוק מע"מ %0 נפתחו הדיונים היום תוך הבנה כי ההחלטה לא תתקבל היום. חברי הכנסת הביעו תרעומת על התנגדותה של רשות המסים להרחיב את טווח היישובים הזכאים לפיצויים

עמרי מילמן 10:5530.07.14

ועדת כספים התכנסה הבוקר (ד') לדיון במתווה הפיצויים של רשות המסים על הנזקים העקיפים של מבצע "צוק איתן". לאחר שהדיונים אתמול הוקדשו לחוק מע"מ 0%, נפתחו הבוקר הדיונים תוך הבנה כי ככל הנראה לא תתקבל היום ההחלטה ותושבי הדרום יאלצו לחכות ליום ראשון בכדי לדעת מה יעלה בגורלם.

 

לדיון הגיעו נציגי גופים רבים עם טענות בנוגע למתווה המתוכנן, המבוסס על מתווה הפיצויים של עמוד ענן. עיקר הטענות של חברי הכנסת היו סביב סוגיית הטווחים. במתווה המתוכנן מאמצת רשות המסים את הנחיות פיקוד העורפת שעושות הבחנה בין היישובים הממוקמית ב-7 ק"מ הראשונים, להם מגיע מסלול מיוחד המאפשר התייחסות לכל עסק על אופיו השונה, לבין טווח ה-40 ק"מ, אשר בו זכאים העסקים לפיצויים על פי מסלולים מובנים. בשאר יישובי הארץ , כך על פי המתווה, לא יהיו בעלי העסקים לפיצוי על אובדן או ירידה בהיקף ההכנסות.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי צילום: עמית שעל

 

ח"כ איציק שמולי, העבודה, ציין כי "אם הרקטות אינן מפלות בין נס ציונה וראשון לציון לבין טווח ה-40 ק"מ, מדוע רשות המסים צריכה לעשות זאת?" עוד העלו חברי הכנסת את תהייה מדוע איזור התעשיה אשקלון שנמצאה תחת אזעקות וטילים רבים אינה זכאית למסלול הפיצויים הייחודי של הקילומטרים הראשונים - המסלול האדום.

 

משה אשר, מנהל רשות המסים, אמר כי רשות המסים מקדמת במקביל לתקנות, מנגנון מקדמות, לפיו יקבלו העסקים 50% מגובה הפיצוי שניתן להם בעמוד ענן. גם על כך התרעמו מספר חברי כנסת, ביניהם אלעזר שטרן שציין כי, "אם אנחנו כבר היום צופים שגובה הפיצויים יהיה פי 3 מגובה הפיצויים שניתן בעמוד ענן מדוע להסתפק במקדמה שתהא כשישית מגובה הפיצויים שהם זכאים להם?". על כך השיב אשר כי הם מנסים ככל הניתן להמנע ממצב בו עסקים ידרשו להחזיר פיצויים, במקרה וגובה המקדמה יהיה גבוה מגובה הפיצויים להם הם זכאים.

 

ח"כ זבולון כלפה, שיעמוד בראש ועדת משנה שתעסוק בסוגיית החקלאים, אמר כי "כאשר מדברים על שטחים פתוחים בהם פוגעים רקטות מדברים על שטחים חקלאיים. "דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים אמר כי "פיצוי עמוד ענן היה רע עבור החקלאים. המבצע גרם לנזקים קשים למגזר החקלאי לא רק בעוטף עזה, אלא ליותר. אני לא רואה הבדל בין הק"מ ה-3 ל-27 כי חקלאים בשני המקומות לא יכולים לצאת לעבוד כלל כאשר יש אזעקה."

 

אלעזר שטרן מהתנועה ציין כי אם בוחרים לתת התייחסות ייחודית לחקלאות, צריך להתייחס גם לענף התיירות המלונאות, שזוכה לפגיעות בהיקף נרחב. גם על כך החליטה ועדת הכספים להקים ועדת משנה שבראשה יעמוד ח"כ רוברט אילטוב. ח"כ סתיו שפיר התלוננה בפני יו"ר הועדה כי הדיון בנושא התקיים רק היום ולא אתמול, משום שבחרה הוועדה לעסוק בחוק המע"מ 0% אתמול במקום לעסוק בסוגיית הפיצויים והשאירה רק שעתיים לעסוק בנושא היום כאשר אזרחים רבים טרחו להגיע מהדרום בכדי לקחת חלק בוועדה.

 

נקבע כי תשובות רשות המסים יינתנו ביום ראשון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x