$
בארץ

הצעת חוק מע"מ 0 כבר לא תעבור במושב הכנסת הנוכחי

התנגדות החרדים שהגישו למעלה מ-2,000 הסתייגויות לחוק עיכבה טכנית את אישור ההצבעה. מושב הכנסת מסתיים ביום א', אך מבחינה טכנית הוא מסתיים היום. בתוך כך, הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים (ותמ"ל) אושרה בקריאה שנייה ושלישית

רוני זינגר ויעל דראל 21:1629.07.14

הצעת החוק מע״מ 0% לא תעבור במושב הכנסת הנוכחי. מי שמנע את העברת החוק הם חברי הכנסת החרדיים, שהחליטו להתנגד כגוש אחד להצעה, לאחר ששר האוצר יריק לפיד לא קיים עמם שיחות ולא נענה בשבועות האחרונים לדרישותיהם להיטיב עם הציבור שלהם בעניין הצעת החוק. "הצעת החוק הזו לא תעבור ויהי מה", אמר היום ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: נמרוד גליקמן

 

המושב הנוכחי מסתיים ביום ראשון, אך מבחינה טכנית היום (ד') הוא היום האחרון בו מתקיימים דיונים בכנסת. הדיונים בחוק המע"מ לא יתקיימו גם היום, לפיכך הדיונים בהצעת החוק יעברו למושב הכנסת הבא שיחל באוקטובר, אך החוק שייכנס לתוקפו יחול רטרואקטיבית החל מ-15 בספטמבר.

 

התנגדות החרדים, שאינם חלק מהקואליציה, באה לידי ביטוי בהגשת למעלה מ-2,000 הסתייגויות להצעת החוק, דבר שטכנית עיכב והיה מוסיף לעכב את אישור ההצעה.

 

כעת לא ברור האם יבחר שר האוצר יאיר לפיד לקיים את הדיונים אל תוך פגרת הקיץ של הכנסת, ולקיים משא ומתן עם החרדים בניסיון להגיע להבנות - אז תצטרך מליאת הכנסת להתכנס באופן מיוחד וחריג לאישור החוק, או שמא יבחר באפשרות הדרמטית יותר והיא משיכת הצעת החוק בחזרה, ובחירה במסלול של מתן מענקי דיור למשרתי צה"ל בלי לחוקק את הדבר בחוק.

 

אפשרות נוספת היא להמתין עם הצעת החוק למושב הכנסת הבא, ואולם נראה כי מדובר באפשרות קלושה, לאור הקיפאון בשוק הנדל"ן וההמתנה לקבלת החלטות בנושא.

 

אושרה הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים

 

הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים (ותמ"ל) אושרה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. הצעת החוק שאותה גיבש משרד האוצר, קובעת כי יוקם מוסד תכנוני חדש לקידום תוכניות בנייה בנות 750 יחידות דיור ומעלה, במסלול אישור מואץ.

 

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, אמר "היום, השלמנו מהלך נוסף להגדלת היצע הדירות בישראל. הקמת הותמ"ל תקדם את תכנוני הדירות ותאיץ את תחילת בנייתן של אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ, גם באזורי ביקוש כחלק מהתכנית לפינוי תע"ש ברמת השרון, ובסיסי צה״ל בשדה דב וסירקין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x