$
בארץ

אושר בכנסת: הביטוח הלאומי לא יוכל לגבות חובות שלא דרש מעל 7 שנים

לפי החוק, תחול תקופת התיישנות על הדרישה לחוב של אזרחים או מעסיקים, כך שאם החוב לא נדרש לאחר 7 שנים, הביטוח הלאומי לא יוכל לדרוש אותו לאחר מכן או לקצץ בתשלום קצבאות או זכויות שונות לחייב

מיקי פלד 18:3628.07.14
הביטוח הלאומי לא יוכל לדרוש תשלום דמי ביטוח לאחר שבע שנים, כך קובעת הצעת חוק שאושרה היום (ב') בקריאה שלישית במליאת הכנסת. על פי החוק תחול תקופת התיישנות על הדרישה לחוב של אזרחים או מעסיקים, כך שאם הביטוח הלאומי לא דרש דמי ביטוח בתקופה הזו הוא לא יוכל לדרוש אותם לאחר מכן וגם לא יוכל לקצץ בתשלום קצבאות או זכויות שונות לחייב. הביטוח הלאומי תמך בהצעת החוק.

הצעת החוק שיזם ח"כ אמנן כהן (ש"ס), בהמשך להצעות חוק דומות בכנסות קודמות, מחריגה מצב שבו החייב עצמו מנע בצורה כלשהי את היכולת של המוסד לדרוש את התשלום, כמו לדוגמה אם לא דיווח על הכנסה או במקרים בהם החייב הודה בקיום חוב.

 

סניף של הביטוח הלאומי בתל אביב. חובות שלא נדרשו יכולים להגיע לסכומים של אלפי שקלים  ולצווי עיקול סניף של הביטוח הלאומי בתל אביב. חובות שלא נדרשו יכולים להגיע לסכומים של אלפי שקלים ולצווי עיקול צילום: טל שחר

 

החוק למעשה ייאלץ את המוסד לוודא כי הוא לא נזכר מאוחר מדי בדרישות תשלום. בעבר היו כמה מקרים בהם גילו אזרחים כי הם חייבים כספים למוסד עבור תקופה בה היו מובטלים או סטודנטים, כמו גם חיילים משוחררים שפתאום מגלים שהיו חייבים כספים עבור התקופה שלא עבדו בין סוף הלימודים עד הגיוס.

 

כיום מי שלא עובד ואין לו הכנסות משלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות של 166 שקל בחודש וסטודנט שלא עובד משלם 124 שקל בחודש. לאחר כמה שנים מדובר על סכומים שיכולים להגיע לאלפי שקלים כולל ריביות, עד כדי צווי עיקול בזמן שבעל החוב כלל לא היה מודע לכך שהוא כזה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x