$
בארץ

במשק מגיבים להורדת הריבית: "צוק איתן משמש שעון מעורר לבנק ישראל"

בעקבות הודעת בנק ישראל על הפחתת הריבית לחודש אוגוסט ב-0.25% אומרים גורמים במשק כי הצעד יקל על בעלי המשכנתאות ובמיוחד על תושבי הדרום שהכנסותיהם נפגעת מהמצב הביטחוני. בית ההשקעות אקסלנס: "ההפחתה הנוכחית תדחוף את הריבית כלפי מטה בחודשים הקרובים, וייתכן שנראה שהשפל ההיסטורי יישבר פעם נוספת"

אמנון אטד 16:5328.07.14

במשק הגיבו לחלטת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לחדש את הפחתות הריבית ולהוריד אותה בחודש הבא ב-0.25%, לנקודת שפל של 0.5%. יו"ר מכון היצוא, רמזי גבאי, אמר אחר הצהריים: "אני מברך על הצעד של בנק ישראל. אנו רואים חשיבות בהמשך הפחתת הריבית במשק הישראלי. ההפחתה מתחייבת על רקע פערי הריבית בין ישראל לבין ארצות הברית ובעיקר בעקבות ההפחתה שנעשתה לאחרונה במדינות האיחוד האירופי".

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר, ציין כי "צוק איתן משמש שעון מעורר לבנק ישראל ומעיר אותו משנת החורף. אם חשבנו שהמצב הביטחוני יחליש את השקל מול הדולר ויאפשר לבנק ישראל לשמור על התחמושת עוד קצת, הרי שהתבדינו. זאת בעיקר כאשר מוסיפים לכך את העובדה שהחוק מחייב את בנק ישראל לשמור על יציבות מחירים".

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג צילום: עמית שעל

 

לדברי בן אריה, "האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים נמצאת עמוק מתחת ליעד דבר אשר יתחזק עם ירידת הביקושים כתוצאה מהמצב בדרום. גם אל מול הטוענים שהריבית הנמוכה לא תורמת לעידוד הצמיחה ולעידוד האינפלציה, עדיין על בנק ישראל לעשות כל שביכולתו על מנת לעמוד ביעד האינפלציה ובכך לשדר אמינות למשקיעים בארץ ומחוצה לה, במיוחד בתקופה זו".

 

"הורדת הריבית תוזיל את המשכנתאות במסלול ריבית הפריים בעשרות שקלים בחודש. הצעד יקל על בעלי המשכנתא ובמיוחד על תושבי הדרום, מגויסי צו 8 ועצמאיים מכל הארץ, שהכנסותיהם נפגעת אנושות מהמצב הביטחוני", כך מעריך שחר אבישי, מנהל מערך ייעוץ המשכנתאות בבית ההשקעות אקסלנס. לדבריו, "הורדת הריבית הנוכחית תדחוף את הריבית כלפי מטה בחודשים הקרובים ויתכן שנראה שהשפל ההיסטורי יישבר פעם נוספת".

 

לדברי סמנכ"ל השקעות בתמיר פישמן, יניב אהרון, "בנק ישראל התמקד בשיקוליו בנושא ההאטה שמסתמנת בחודשים האחרונים במשק הישראלי והתבטאה בנתוני הצריכה הפרטית, המדד המשולב וההאטה באינפלציה וזאת על אף החשש שביטא בחודשים האחרונים מהמשך ניפוח מחירי הנדל"ן ואגרות החוב. בהסתכלות אל תוך הרבעון השלישי, רואה בנק ישראל החרפה נוספת של מגמת ההאטה וזו גם בשל המבצע המתמשך בעזה, ומחליט להקדים הורדת ריבית אשר ככל הנראה הייתה מתבצעת בהמשך השנה. אנו סבורים כי לאור הנתונים הכלכליים האחרונים החלטה זו הייתה מוצדקת ותסייע בהתמודדות עם משק בהאטה חריפה דרך הורדת עלויות האשראי והחלשת המטבע המקומי".

 

לדברי רונן דוד מבנק מרכנתיל, "השפעתן של עלויות המבצע בעזה, שמועד סיומו אינו ידוע, על הגירעון, עלולה להיות משמעותית ולהוות משקל נוסף בקבלת החלטות הריבית. ועדיין, השאלה שעלתה טרם המבצע נותרה בעינה, האם כעת ברמה הנוכחית של הריבית ולנוכח חוסר האפקטיביות בהפחתות הריבית על שע"ח, האם נכון יותר לפעול בדרך יצירתית יותר בשוק המט"ח (כפי שבכוונת האוצר לעשות בשוק הנדל"ן) ולהימנע ממהלך הפחתה נוסף שעלול לגרור עליות נוספות במחירי הדירות, שכן הריבית הינה כלי משמעותי בשוק הנדל"ן ליציבות המחירים ומכאן ליציבות המשק כולו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x