$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חוק מע"מ 0% יהפוך להוראת שעה ויוגבל ל-7 שנים

לאחר שהמתח בין 'יש עתיד' ל'בית היהודי' הגיע לשיאו הוחלט כי הצעת חוק מע"מ 0% תהפוך להוראת שעה ולא לחוק קבוע, כך סוכם בצהריים בין יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי לשר האוצר יאיר לפיד. המשמעות: בעוד מספר שנים תוכל ועדת הכספים לדון בהוראה ובהיתכנותה הכלכלית מחדש

רוני זינגר 16:0128.07.14

זה נמשך עד הרגע האחרון, אבל משחק הפוקר הסתיים היום (ב'): הבית היהודי ויש עתיד הגיעו לסיכום דרמטי לפיו הטבת מע"מ 0% לא תחוקק כחוק אלא תהיה הוראת שעה. את הדרישה הציג יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, שרצה שהוראת השעה תיקבע לחמש שנים, ואולם במסגרת הדיונים אתמול עם שר האוצר יאיר לפיד הוחלט שתוקפה יעמוד על שבע שנים. לפיכך, החל מהבוקר יחלו דיונים מרתוניים בוועדת הכספים במטרה לאשר ביומיים הקרובים את הוראת השעה ולהביאה בפני מליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב בשאיפה להחילה כבר מספטמבר הקרוב.

 

 

הדרישה להוראת שעה היתה אמנם הדרישה המרכזית של ועדת הכספים לאישור ההטבה, אך היו סוגיות נוספות במחלוקת שבימים האחרונים נידונו ובאו לפתרון. כך למשל נושא הכנסת דירות שנרכשו דרך קבוצות הרכישה לתוקף ההטבה לא הגיע לכדי הכרעה בין הצדדים, ולכן סלומינסקי מתכוון לכפות את הכנסת קבוצות הרכישה לתוך הוראת השעה בניגוד לדעת משרד האוצר.

 

מדובר בדרישה נחרצת עליה עומדים סלומינסקי וחברי כנסת אחרים בוועדה, בראשם חברי הכנסת החרדיים. היא נדחתה מצד משרד האוצר לאחר שרשות המסים טענה כי היא לא מצאה דרך לפקח על החוק מול קבוצות הרכישה. סלומינסקי כאמור לא מתכוון לוותר בעניין זה ומתכוון להשיג רוב בוועדה להכנסת קבוצות הרכישה להצעה "ושרשות המסים תמצא הדרך להתמודד עם זה". אחת האפשרויות היא לאפשר לרוכשי הקבוצות להגיע לרשות המסים לאחר רכישת הדירה עם קבלה ובה אישור על תשלום מע"מ, ולקבל אותו כהחזר.

 

בנוסף סוכם כי רוכשי בתים צמודי קרקע שייבנו על ידי קבלן אחד באשכולות של 15 בתים באזורים שמוכרזים כאזורי עדיפות לאומית יזכו בהטבת המע"מ וכי רף מחיר הדירה המקסימלי המזכה בהטבה עבור אנשים שלא שירתו בצה"ל יעמוד על מיליון שקל במקום 950 אלף שקל כפי שנקבע בהצעת החוק. עם זאת, נדחתה דרישתו של סלומינסקי להעניק הטבה מורחבת לרוכשים ששירתו בתפקידים קרביים בצה"ל.

 

כעת לאחר שהושגו ההבנות בין הצדדים ניתן לומר כי עלות הוראת השעה תעמוד על כ־3 מיליארד שקל לשנה - חצי מיליארד יותר מההערכות הרשמיות שמסר משרד האוצר עם גיבוש הצעת החוק. עם זאת, באוצר התכוננו לכך שעלות החוק תעלה עם אחרי שיעבור שינויים בוועדת הכספים. לפיכך, שבע השנים בהן תופעל הוראת השעה יעלו למדינה כ־21 מיליארד שקל. 

 

השרים אורי אריאל ויאיר לפיד השרים אורי אריאל ויאיר לפיד צילום: עמית שעל

 

כבר לפני שבועיים וחצי כאשר שר האוצר הגיע לוועדת הכספים להציג את הצעת החוק שלו, פתח סלומינסקי את דבריו בהצהרה כי בכוונתו לעשות כל שניתן בכדי להפוך אותה להוראת שעה. מרגע שהוא סימן את כוונתו הוא לא הרפה.

 

הצעתו של סלומינסקי זוכה לאהדה רבה בקרב פקידי האוצר, והוא זוכה לגיבוי גם מצדם של בכירי הכלכלנים בארץ שהשמיעו קול אחד וברור נגד הצעת החוק כפי שלפיד הביאה לוועדה. בראשם הכלכלן הראשי לשעבר של משרד האוצר מיכאל שראל, שהתפטר מהתפקיד בשל אי הסכמתו לנוסח החוק ומאז נפגש מספר פעמים עם סלומינסקי וכן דיבר בפני הוועדה. שראל הציג נתונים שסלומינסקי נאחז בהם בשיחותיו עם לפיד, ולפיהם באם יעבור החוק הוא צפוי לעלות למדינה במשך 20 שנים בהן יופעל כ־20 מיליארד שקל.

 

כבר בתחילת הדרך, עם גיבוש הצעת החוק, שקלו לפיד ואנשיו את האפשרות להכריז על ההצעה כהוראת שעה. ואולם בעניין זה גברה הסברה כי הכרזה על הוראת שעה עשויה להביא למצב שאנשים "ימכרו את הדירה עם הסבתא שלהם", כדברי לפיד, בכדי לממש במהירות את האפשרות לרכוש ולקנות דירות.

 

ככל שהלכו ונקפו הימים, גבר הלחץ. מושב הקיץ של הכנסת עומד להסתיים והיום האחרון לכינוס המליאה, שבו ניתן לאשר חוק, הוא יום רביעי. המתח ־ שלא לומר לעתים איבה ־ שליווה לאורך מושבי הכנסת האחרונים את היחסים בין אנשי "יש עתיד" ל"בית יהודי" צף במלוא עוזו בימים האחרונים. למעשה, המתח קיים כבר משלב "התחרות" בין תכנית הדיור ־ מחיר מטרה של שר השיכון אורי אריאל לעומת מע"מ 0% של לפיד. אלא שלאחר שאישר קבינט הדיור את שתי התכניות, היה נדמה שהכביש פתוח והתהליך ירוץ. למעשה, היה זה דווקא השר אריאל שדחף ורצה שתכנית מע"מ 0% תאושר כמה שיותר מהר.

 

"כמו שאנחנו תמכנו במחיר מטרה ככה קיווינו לראות שהם תומכים ומזרזים את מע"מ 0% שלנו", אמר אתמול גורם ב"יש עתיד". ואולם כאמור, עם נחיתת הצעת החוק בוועדה של סלומינסקי התברר שיו"ר ועדת הכספים לא מתכוון לפעול על אוטומט.

 

סלומניסקי הציב את דרישת הוראת השעה, לצד שורת דרישות נוספות, שהושמעו גם מצד חברי ועדה אחרים: הכללת צמודי הקרקע תחת החוק, הכללת קבוצות הרכישה, וכן דרישה חדשה משבוע שעבר ־ אבחנה בין משרתים בקרבי ותומכי לחימה לבין ג׳ובניקים.

 

בשבוע שעבר קיים סלומינסקי מספר פגישות עם אנשי האוצר ועם יועצו המיוחד של לפיד לענייני הדיור, אורי שני. במקביל, קיימו אותם גורמים מקצועיים שורה של פגישות עם חברי ועדה מהקואליציה בניסיון לראות כיצד עונים על דרישותיהם. כך למשל קיבלה ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) מענה לדרישתה להכליל גברים גרושים מתחת לגיל 35 שילדיהם לא בחזקתם, וכך זכה חבר הבית היהודי זבולון כלפה ל"בליץ" מצד אותם גורמים בניסיון לשכנעו לתמוך בחוק אף שלא קיבל מענה מושלם לדרישתו כי גם מושבניקים וקיבוצניקים שבונים את ביתם לבד יחסו תחת החוק.

 

קבוצות הרכישה ניסו להפעיל את כל כובד משקלן על כל מקבלי ההחלטות ואכן זכו לאהדה בקרב מרבית חברי הוועדה, בהם גם כמה מחברי יש עתיד, כמו בועז טופורובסקי.

כל חבר ועדה נושא עימו שורה ארוכה של הסתייגויות מחוק, שכבר בפתח הדיונים הוצג על ידי היועצים המשפטיים של הכנסת ושל הממשלה כחוק בעייתי מבחינה חוקתית. עד כה נרשמו לא פחות מ 1000 הסתייגויות שבהן יצטרכו אנשי האוצר וחברי הוועדה לדון ב48 השעות שנותרו להם עד הרגע שבו יעלה לפיד על דוכן מליאת הכנסת ויעלה את הצעתו ־ כהוראת שעה, לאישורם של חברי הכנסת. זה יהיה אקורד הסיום של מושב הקיץ ובספטמבר יוכל החוק שלפיד הניח עליו את כל יהבו, לצאת לדרך.

 

בצד הדיונים המקצועיים שקיים סלומינסקי מול אנשי האוצר, בכדי להגיע להבנות סביב דרישותיו, זרמו אל לפיד ויתר חברי ״יש עתיד״ דרישות להעברת כסף לשטחים. שלשום בערב, כשהמתח בין הצדדים הגיע לשיאו, סוכם בין שתי הסיעות כי משרד האוצר יאשר העברת 800 מיליון שקלים לטובת משרד השיכון והבינוי, כסף שבחלקו מיועד לשטחים, ובתמורה ״הבית היהודי״ לא מעכב עוד את אישור חוק מעמ 0%. עוד סוכם כי דרישות אחרות של ״הבית היהודי״ יידונו בהמשך. מדובר על דרישה להעברה תקציבית בסך 70 מיליון שקלים לאולפנה בבית אל ועוד 40 מיליון שקלים עבור סיוע נפשי לתושבי השטחים בשל חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים.

 

למרות הסיכומים, הופתעו אתמול בבוקר חברי ״יש עתיד״ לגלות שחלק מהמיליונים שסוכם כי יידונו בעתיד ־ רק אחרי שהחוק יעבור ־ נמצאים על סדר היום ועולים להצבעה כבר בבוקר. חברי יש עתיד ובראשם ח״כ עופר שלח הודיעו כי אם זה כך, הם אינם מתכוונים לתמוך לא בהעברה של 800 מיליון השקלים למשרד השיכון ולא בשום העברה אחרת לשטחים. אחרי קרבות בתוך הוועדה, נקבעה פגישה בין יאיר לפיד לניסן סלומינסקי שם כאמור הגיעו להבנות מקצועיות, שאינן קשורות לכסף המבוקש, והחוק יצא לדרך.

עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורל ההעברות התקציביות שממתינות לעבור לשטחים. גם במהלך ימי פגרת הכנסת מקיימת ועדת הכספים דיונים וקיים סיכוי טוב שבשבועות הקרובים יצוצו מחדש אותן שתי בקשות על סך 40 ו־70 מיליון שקלים שממתינות לעבור לשטחים.

 

חברת ועדת הכספים, ח״כ סתיו שפיר שלחה אתמול מכתב ליועץ המשפטי של הכנסת עו״ד אייל ינון ובו דרשה לדעת האם הותנה העברת חוק מע״מ 0% בוועדה תמורת העברת כסף להתנחלויות. שפיר כותבת במכתבה כי בשבועות האחרונים בוטלו במפתיע דיונים שנקבעו סביב הצעת החוק וכי חברי הוועדה לא קיבלו עדכון על מועדי הדיונים הבאים או מדוע אלו שנקבעו בוטלו. ״כיוון שמדובר בימי העבודה האחרונים למושב זה, מתעורר חשש כבד כי יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי ינצל זאת למחטף על חשבון משלמי המסים, לאור רצונה של הממשלה לאשר את הצעת החוק עד לפיזור הכנסת… מהפרסומים בתקשורת ולאור התנהלות יו"ר הוועדה עולה כי ייתכן וישנם סיכומים קואליציוניים למימון אינטרסים מגזריים צרים של יו״ר הועדה בתמורה לאישור חוק המע"מ. ניסיונותיהם של חברי הכנסת לקבל תשובות על הפרסומים בתקשורת לאור העברות שעלו ליהודה ושומרון להצבעה בוועדה, לא נענו״. שפיר מבקשת מהיועמ״ש של הכנסת לבדוק ולחשוף ״כל סיכום קואליציוני שיש לו השלכות תקציביות..חלה עלינו חובה גדולה מהרגיל למנוע מחטפים״.

 

צד הדיונים המקצועיים שקיים סלומינסקי מול אנשי האוצר, בכדי להגיע להבנות סביב דרישותיו, זרמו אל לפיד ויתר חברי ״יש עתיד״ דרישות להעברת כסף לשטחים. שלשום בערב, כשהמתח בין הצדדים הגיע לשיאו, סוכם בין שתי הסיעות כי משרד האוצר יאשר העברת 800 מיליון שקלים לטובת משרד השיכון והבינוי, כסף שבחלקו מיועד לשטחים, ובתמורה ״הבית היהודי״ לא מעכב עוד את אישור חוק מעמ 0%. עוד סוכם כי דרישות אחרות של ״הבית היהודי״ יידונו בהמשך. מדובר על דרישה להעברה תקציבית בסך 70 מיליון שקלים לאולפנה בבית אל ועוד 40 מיליון שקלים עבור סיוע נפשי לתושבי השטחים בשל חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים.

 

למרות הסיכומים, הופתעו אתמול בבוקר חברי ״יש עתיד״ לגלות שחלק מהמיליונים שסוכם כי יידונו בעתיד - רק אחרי שהחוק יעבור - נמצאים על סדר היום ועולים להצבעה כבר בבוקר. חברי יש עתיד ובראשם ח״כ עופר שלח הודיעו כי אם זה כך, הם אינם מתכוונים לתמוך לא בהעברה של 800 מיליון השקלים למשרד השיכון ולא בשום העברה אחרת לשטחים. אחרי קרבות בתוך הוועדה, נקבעה פגישה בין יאיר לפיד לניסן סלומינסקי שם כאמור הגיעו להבנות מקצועיות, שאינן קשורות לכסף המבוקש, והחוק יצא לדרך.

עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורל ההעברות התקציביות שממתינות לעבור לשטחים. גם במהלך ימי פגרת הכנסת מקיימת ועדת הכספים דיונים וקיים סיכוי טוב שבשבועות הקרובים יצוצו מחדש אותן שתי בקשות על סך 40 ו-70 מיליון שקלים שממתינות לעבור לשטחים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x