$
בארץ

צוק איתן

בלאגן בשדה התעופה בעובדה: מאות נוסעים ייאלצו לחזור לנתב"ג

אלף ישראלים תקועים הבוקר בשדה התעופה בדרום שהופעל לטיסות בינלאומיות. החברות הזרות אבדו את הסבלנות: שתי טיסות שכר המריאו ליעדן ללא נוסעים בשל חשש לאי עמידה בלוחות הזמנים. אחד הנוסעים: "יש כאן בלאגן כבד כבר משש בבוקר וכולם על הרגליים. אנשים לא מאורגנים פה ואף אחד לא מספר לנו מה קורה"

ליאור גוטמן 11:3324.07.14

הלחץ בשדה התעופה בעובדה גובר ונראה כי הכריע גם את האחראים על המקום. בהודעה שקיבלו הנוסעים בדקות האחרונות עולה כי מי שממתין לטיסות יוצאות ייאלץ לשוב בחזרה לתל אביב, שם ינסו למצוא עבורם טיסות חדשות לאירופה. לפיכך, חלק מהטיסות שתוכננו לצאת מעובדה כבר במהלך שעות הבוקר בוטלו.

 
שדה התעופה הדרומי שנפתח מוקדם בבוקר (ה') במטרה לתת מענה לחברות התעופה הזרות שמסרבות לטוס לנתב"ג לנוכח המצב הביטחוני סובל מקשיים לוגיסטיים קשים. את פני הנוסעים קיבלו הבוקר עמדת כרטוס בודדת, מחסור בציוד ומסכי מידע מושחרים. נראה כי גם החברות הזרות איבדו את הסבלנות ובסביבות השעה 11:00 שתי טוסות שכר המריאו ללא נוסעים ליעדן, לאחר שהחברה והטייסים החליטו שעיכוב בהמראה עלול לשבש את לוחות הזמנים ביעדים נוספים.

 

אחד הנוסעים הישראלים שנמצא במקום סיפר ל"כלכליסט": "אלף איש תקועים בעובדה, יש כאן בלאגן כבד כבר משש בבוקר וכולם על הרגליים. אנשים לא מאורגנים פה ואף אחד לא מספר לנו מה קורה. הכי עצוב שיש רק עמדת כרטוס וביקורת בודדת, וכל מסכי המידע שגררו לפה מושחרים ולא עובדים. זה ממש כאוס".

 


 

שדה התעופה עובדה אינו שדה תעופה רגיל ולמעשה ברוב ימי השנה הוא משמש כשדה תעופה צבאי. מסלולי הנחיתה וההמראה שם אמנם יכולים לקלוט טיסות בינלאומיות, אולם מדובר בעיקר בפעילות מצומצמת בתקופת בחורף, אז נוחתות שם טיסות אזרחיות מאירופה שנושאות תיירים בדרכם לחופשה חמימה באילת.

 

 עובדה הבוקר עובדה הבוקר

 

חידוש הטיסות מארה"ב

 

"הכי גרוע שאף אחד לא יודע מה קורה. אין להם מושג מה הולך פה. זה פשוט בושה. נשארו 3 או 4 טיסות שמחכות להמראה, אחת לברצלונה אחת לאיי ספרד. הייתה בבוקר טיסה אחרת לבלקן אבל בשורה התחתונה אף אחד לא מדבר איתנו וכל הציוד שהביאו לפה כדי לטפל בנו לא שמיש", אמר הנוסע.

 

עובדה הבוקר עובדה הבוקר

 

הבוקר הודיעה רשות התעופה הפדרלית כי החליטה להסיר את איסור הטיסה לנמל התעופה בן גוריון. ההחלטה נכנסה לתוקף בשעה רבע לשבע בבוקר לערך זמן ישראל. בהודעת הרשות נאמר כי ההחלטה התקבלה בעקבות הערכה מחודשת של המצב הבטחוני אל מול הממשל הפדרלי בכל הנוגע לסיכונים שהוא מציב בפני התעופה האזרחית האמריקאית. אין עדיין לוח זמנים לחזרת הטיסות של החברות האמריקאיות. חברת us airways הודיעה כי הטיסה הראשונה שלה תצא היום מפילדלפיה ותנחת מחר (ו') בשעות הצהריים בישראל. יונייטד איירליינס ודלתא הודיעו שיחזרו לטוס אך עדיין לא עדכנו על המועד המדויק.

 

שדה התעופה בעובדה. קשיים לוגיסטיים שדה התעופה בעובדה. קשיים לוגיסטיים צילום: מאור סוויסה

 

הרשות מסרה בהודעתה כי קודם לקבלת ההחלטה היא פעלה בשיתוף עם הממשל הפדרלי כדי לבצע הערכה מחודשת של המצב הבטחוני בישראל ובדקה בשימת לב מרובה הן מידע משמעותי חדש והן את הצעדים שממשלת ישראל נוקטת כדי להפחית את הסיכונים הפוטנציאליים הניצבים בפני התעופה האזרחית. המשימה המרכזית של רשות התעופה היא הגנה על נוסעי חברות התעופה האמריקאיות - כך לשון ההודעה. הרשות תמשיך לנטר מקרוב את המצב הנזיל מאוד לדבריה בסביבות נמל התעופה בן גוריון ותנקוט מהלכים נוספים בהתאם לצורך.

 

נוסעים מיואשים בשדה התעופה בעובדה נוסעים מיואשים בשדה התעופה בעובדה צילום: מאור סוויסה

 

חברות התעופה האירופיות שגם האריכו אתמול את הפסקת הטיסות לנתב"ג, מסרו כי הן יקיימו בשעות הצהריים הערכת מצב מחודשת, שבעקבותיה יחליטו אם גם הן יחדשו את הטיסות לישראל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x