שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

KLM ואייר פראנס: לא נטוס לשדה"ת עובדה

שר התחבורה ישראל כץ: "כ-4,000 נוסעים תקועים באיסטנבול ואנחנו מטפלים בזה אולי באמצעות אוניות". בשלב זה, ההודעה על פתיחת שדה התעופה עובדה לטיסות בינלאומיות לא גורמת לחברות התעופה הזרות לחדש טיסות לישראל

ליאור גוטמן ואורנה יפת 14:5823.07.14

KLM ואייר פרנס קיבלו החלטה לא לטוס לשדה התעופה עובדה. בחברות לא נימקו את החלטתן בשלב זה.  "בשלב זה טיסות שהיו אמורות לצאת היום לא צפויות לצאת כמתוכנן", נמסר מאייר פראנס. בחברת KLM מסרו כי "החברה הודיעה אמש על ביטול טיסת הערב מאמסטרדם לת"א עקב מצב לא וודאי ליד נמל התעופה בן גוריון. החברה עוקבת אחר המצב בעירנות כולל קשר רציף עם רשויות התעופה ועם הגורמים הביטחוניים". KLM מפעילה טיסה יומית אחת שאמורה הייתה לצאת בבוקר ובוטלה. מקבוצת לופטהנזה נמסר: "בשלב זה השהינו את הפעילות למשך 36 שעות ובקרוב נעשה הערכת מצב מחדש".

 

"כ-4,000 נוסעים תקועים באיסטנבול ואנחנו מטפלים בזה אולי באמצעות אוניות", כך אמר שר התחבורה ישראל כץ בראיון לגלי צה"ל. לדבריו, אין שום סיבה בטחונית להפסיק את הטיסות לישראל. "יש מערך הגנה שלם שמקיף את נתב"ג. פעלנו רבות להחזיק את החברות פה. היום הנתונים הם שכ-65% ממי שמתכנן לטוס מישראל ולישראל יכול לעשות זאת. יש 19 חברות זרות שכולן ממשיכות לטוס לפה". 

 

כץ אמר שהוא דיבר עם מנכ"לי ארקיע ואל על וביקש מהם לא להעלות את מחירי הטיסות. "ביקשתי לנהוג במתינות רבה מאוד והבטיחו לי שכך יהיה. פתחנו את עובדה ונטפל שם גם במכס ומטענים שבדרך כלל לא מטפלים שם. התעופה האזרחית במצב נורמלי ואסור לתת פרס לחמאס ואמרתי זאת לאמריקאים שהם צריכים להבין את המוטיבציה שלנו שלא לתת פרס לטרור. אני מקווה שזה יובן".

כץ אמר שמשרד התחבורה מנסה לסייע לאלו שנתקעו בחו"ל עם מלונות והתמודדות עם מצבים אחרים של מצוקה. "אני מקווה שההחלטה האמריקאית להפסיק את הטיסות לכאן היא לא פוליטית. החברות הזרות מתיישרות עם האמריקאיות וההחלטה שלהם גרמה לבניין קלפים שלם לקרוס. אני חוזר ומדגיש - גם אם ההחלטה הזאת תשתנה רוב המטוסים יטוסו היום ואתמול".

 

ישראל כץ שר התחבורה ישראל כץ שר התחבורה צילום: אוראל כהן

 

בהתייחסו למצב הבטחוני אמר כץ שהגדרת המטרה האופרטיבית היא אותה אחת שביטא רה"מ נתניהו והיא פרוז רצועת עזה. "העולם מבין לבד מול מי אנחנו עומדים. שרי החוץ האירופאים קראו לפרק את החמאס מנשקו".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן התייחס הבוקר אף הוא לעניין הפסקת הטיסות של החברות הזרות לישראל ואמר שהשמיים נשארו פתוחים רק בזכות חברות התעופה הישראליות. "בעת חירום ובזמן שחברות התעופה הזרות בחרו שלא להכניס את מטוסיהן לשמי ישראל, החברות הישראליות הן אלו עליהן ניתן לסמוך. החברות הישראליות והעובדים בחברות אלו, הם אלו העומדים לרשות הציבור בימים אלו ומשאירים את שמי המדינה פתוחים. על שר התחבורה מוטלת החובה לדאוג לחזק את החברות הישראליות, לא רק בימים קשים אלו, אלא גם בימי השגרה, תוך הפגנת ציונות וסולידריות, וגיבוי בכל ההיבטים", סיכם.

 

על פי הודעת רשות שדות התעופה, נמל התעופה בן גוריון יקבל היום 206 טיסות ויטפל ביותר מ-30 אלף נוסעים. בתוך כך, שדה התעופה בעובדה ייפתח החל מ-12 בצהריים וכל חברה שתרצה לנחות שם מוזמנת להודיע ויאפשרו לה. נכון לעכשיו לא התקבלו פניות.

 

בתוך כך, ההודעה על פתיחת שדה התעופה עובדה לטיסות בינלאומיות לא גורמת לחברות התעופה הזרות לחדש טיסות לישראל בשלב זה. החברות שביטולו אמש את הגעתן לישראל צפויות לעשות היום הערכת מצב מחודשת, אך כרגע אף אחת מהן לא הודיעה על חזרה לשגרה.

 

בחברת דלתא שהפסיקה את טיסותיה בעקבות הוראת ה FAA ממתינים להוראות חדשות ומסרו כי לא קיבלו שום הודעה על חידוש הטיסות והוסיפו כי גם לא התקבלה בחברה הודעה רשמית לגבי פתיחת השדה בעובדה.

 

יונייטד איירליינס גם איננה מחדשת טיסותיה לישראל ושתי הטיסות שהיו אמורות לצאת היום בבוקר ובשעות הצהריים מבוטלות. 

 

שדה התעופה בעובדה שדה התעופה בעובדה צילום: יאיר שגיא

 

 

 

אמש בוטלו כ-80 טיסות של חברות תעופה זרות לישראל וממנה. גורמים בענף התעופה אמרו הבוקר, כי עובדה הוא שדה קטן שיש לו מספר מצומצם של מקומות חניה ולא ברור כמה מהם יקצה חיל האוויר לחברות הבינלאומיות. "מדובר בלוגיסטיקה בעייתית ביותר עבור חברות התעופה. איך משנעים נוסעים מעובדה לצפון הארץ או לתל אביב? האם יפעילו שאטלים לנוסעים? איזה שירותי קרקע מקבלות חברות התעופה הזרות בעובדה, וכמה זמן המטוסים שלהן צריכים להיות על הקרקע? זה עניין מאד מסובך ולא ניתן לפתור אותו בפרק זמן של יום או יומיים".

 

מוקדם יותר הורה שר התחבורה ישראל כץ לפתוח את שדה התעופה בעובדה לטיסות בינלאומיות. ההוראה ניתנה לאחר בקשה שהעביר מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות וזאת לאחר שחברות תעופה רבות הודיעו אתמול (ג) שהן מקפיאות את הטיסות לישראל ל-24 שעות וזאת בשל חשש לנפילות רקטות באזור נתב"ג.

 

שדה התעופה עובדה פועל בעיקר בחודשי החורף והוא מקבל טיסות מאירופה של תיירים שמגיעים לבלות בעיר אילת. רשות שדות התעופה מסבירה הבוקר שלמרות הביטולים למעלה מ-20 חברות ממשיכות לטוס מישראל כולל בריטיש אירוויז והם מאמינים שהאירוע של הפסקת הטיסות "יגמר תוך 24 שעות". לטענתם, חברת תעופה זרה שרוצה לנחות בעבדה צריכה להגיש בקשה לבצע זאת ולכן ההחלטה שלא להגיע לישראל היא למעשה בידי החברות הזרות בלבד. נמל התעופה בעובדה נערך לקבל טיסות בינלאומיות ועל פי ההערכות הוא יקבל תגבור של כוח אדם וציוד ככל שקצב הטיסות הזרות לשם יתגבר.

 

נמל תעופה בן גוריון נמל תעופה בן גוריון צילום: אסף אשור

 

נמל התעופה בן גוריון עצמו ממשיך לפעול למרות שמאז אתמול בוטלו כ-80 טיסות. "במהלך הלילה נערכה שיחה עם הרשויות האמריקאיות בה הוצגו כל האמצעים להגנת שמי מדינת ישראל והנתיב הבטוח של ההמראה והנחיתה בישראל. במהלך היום תתקבל החלטה של ה-FAA לגבי המשך הטיסות לישראל", אומרים ברשות.

 

בתוך כך, ארקיע הודיעה הבוקר שלאור הודעת חלק מחברות התעופה הזרות על הקפאת פעילותן בארץ נוספו שלוש טיסות ללרנקה בקפריסין במטרה לאפשר לפחות לחלק מאלפי הנוסעים ש״נתקעו״ בישראל לצאת מהארץ ולחבור בקפריסין לטיסות למדינות היעד.

 

במקביל, אל על הגדילה את מספר הנוסעים שמגיעים במטוסיה לישראל ובטיסות לציריך, בריסל ובוקרשט הוחלפו המטוסים לגדולים יותר.

 

בריטיש איירווייס ממשיכה לטוס כרגיל

 

חברת התעופה הגדולה בבריטניה, בריטיש איירווייס, ממשיכה לטוס גם הבוקר כרגיל. בשעה 9:49 יצאה טיסה BA162 מתל אביב ללונדון באיחור של מעל שעה, שנבע מעיכוב טכני ומהעובדה שהטיסה מלונדון לתל אביב הגיעה ארצה באיחור. בשלב זה ממשיכה חברת התעופה הבריטית לטוס לישראל כרגיל.

 

לנוכח העובדה כי מדובר באחת מחבורת התעופה הגדולות באירופה, עלתה תהייה כיצד היא ממשיכה לפעול כרגיל בעוד יתר החברות האירופאיות ביטלו טיסותיהן לישראל בעקבות הודעת חברות התעופה האמריקאיות על הפסקת הטיסות לארץ. גורמים בענף הסבירו כי בריטיש איירווייס איננה פועלת לפי שיקולים אמריקאים וכי יש לה תוכנית עבודה משלה.

 

בעוד חברות תעופה זרות כמו לופטהנזה אסרו על הצוותים שלהן ללון בישראל, צוותי הטיסה של בריטיש איירווייס לנים בארץ באופן סדיר.

 

דובר בריטיש בישראל מסר, כי "החברה ממשיכה בטיסותיה כסדרן. אנו ממשיכיים בטיסות שלנו כסדרן. בטחון נוסעינו הוא בראש מעיינינו ואנו ממשיכים לעקוב אחר המצב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x