$
בארץ

הלמ"ס מעדכנת: המשק צמח ב-2.9% ברבעון הראשון

מדובר בעלייה של 0.2% לעומת אומדן הצמיחה שפורסם בחודש שעבר - המשקפת גידול ביצוא הסחורות והשירותים ובהוצאות לצריכה ציבורית

אמנון אטד 15:3516.07.14
הלמ"ס שבה ועדכנה היום (ד') את אומדני החשבונות הלאומיים שלה לרבעון הראשון של השנה, בפעם השנייה תוך חודשיים. כעת מעריכה הלמ"ס כי בשלושת החודשים הראשונים של השנה צמח המשק בשיעור שנתי של 2.9%. זאת לעומת אומדני צמיחה של 2.7% בפרסום הקודם שלה לפני חודש, ושל 2.1% בלבד באומדן הראשון שפורסם לפני חודשיים. במקביל, עדכנה הלמ"ס כלפי מעלה גם את אומדן הצמיחה לרבעון האחרון של השנה שעברה ל-3.3%, לעומת 3.2% באומדן הקודם ו-2.9% באומדן לפני חודשיים.

את העלייה בתוצר של הסקטור העסקי ברבעון הראשון עדכנה הפעם הלמ"ס ל-1.8%, לעומת 1.5% בחודש שעבר ו- 0.4% בלבד לפני חודשיים. לדברי הלמ"ס, העלייה שנרשמה בתוצר ברבעון הראשון של השנה משקפת עליות ביצוא הסחורות והשירותים ובהוצאות לצריכה ציבורית, יציבות בהוצאה לצריכה פרטית וירידה בהשקעות בנכסים קבועים.

 

סחורות מיובאות (ארכיון) סחורות מיובאות (ארכיון) צילום|: SHUTEERSTOCK

 

מאומדני הלמ"ס המעודכנים מתברר עוד כי הצריכה הפרטית נותרה ברבעון הראשון של השנה ללא שינוי, לאחר שבחודש שעבר היא דווחה על ירידה בשיעור שנתי של 0.6%, ולפני חודשיים על ירידה גדולה הרבה יותר של 2%. כלל יצוא הסחורות והשירותים של המשק הישראלי עודכן הפעם לעלייה של 10.5%, לעומת עליות של 8.8% ושל 6.3% בשני האומדנים הקודמים. לעומת זאת, ההוצאה לצריכה ציבורית, המשקפת בעיקר את הוצאות הממשלה, עודכנה הפעם מעט כלפי מטה לעלייה 1.7%, לעומת עלייה של 2.2% באומדן הקודם.

 

עדכון אומדני הצמיחה, הייצוא והצריכה הפרטית כלפי מעלה, יחד עם מדד יוני שהיה גבוה מעט מהתחזיות המוקדמות, מגבים את ההערכה שבנק ישראל יחליט בסוף החודש להשאיר את הריבית לחודש אוגוסט ללא שינוי, ברמה של 0.75%. גורם נוסף שתומך בהשארת הריבית ללא שינוי הוא המשך העלייה במחירי הדירות, שעלו בחודש שעבר ב- 0.5% נוספים והשלימו עלייה שנתית של 8.8%.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x