$
בארץ

מדד המחירים לצרכן ביוני עלה ב-0.3%; האינפלציה בפועל - 0.5% בלבד

הציפיות בשוק היו לעלייה של 0.2%; מוצרי ההלבשה התייקרו ב-11.5%, ספרי הקריאה הוזלו ב-8.4%; מחירי הדיור - שאינם כלולים במדד - עלו ב-0.5% באפריל-מאי

אמנון אטד 18:3215.07.14

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני שפרסמה הערב הלמ"ס עלה ב-0.3%; הציפיות בשוק ההון היו לעלייה של 0.2%.

  

 

 

 

כתוצאה מעלייה זו, מסתכמת כעת האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ב-0.5% בלבד - מתחת לגבול התחתון של תחום יעד האינפלציה השנתי (1%-3%). ביוני עמדה האיפלציה בפועל על 1%.

 

 

מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים נמוכה אף הרבה יותר והיא משקפת למעשה ירידת מחירים ממוצעת בשיעור שנתי של 0.3%. האינפלציה הצפויה ל- 12 החודשים הבאים, שאותה מחשב בנק ישראל על פי התחזיות של האנליסטים השונים במשק, מסתכמת כעת ב- 1.4%.

 

לעליית המדד בחודש שעבר תרמו בעיקר העליות בסעיפי התצרוכת הבאים: הלבשה (11.5%), שירותי דיור בבעלות הדיירים (0.4%), מסיבות ואירועים (1.2%) ומכוניות (0.5%). עליות אלה קוזזו בחלקן על ידי ירידות שנרשמו בחודש שעבר במחירי ספרי הקריאה (8.4%), ירקות טריים (1.4%), דלק ושמנים לכלי רכב (0.6%), עופות (2.9%) ופירות טריים (8.5%).

 

הספרים הוזלו ב-8.4% הספרים הוזלו ב-8.4% צילום: אביגיל עוזי

 

מדד מחירי הדיור, שהוא הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן, עלה בחודש שעבר ב- 0.3%, בדומה לשיעור עלייתו בחודש הקודם. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, עלה כאמור בחודש יוני ב- 0.4%, ואילו מדד שכר הדירה הכללי עלה בשיעור מתון יותר של 0.1% בלבד.

 

מחירי הדירות בפועל, שאינם כלולים בחישוב מדד המחירים, ממשיכים לעלות ובחודשים אפריל-מאי הם עלו ב-0.5% נוספים. בשיעור שנתי גבוהים כעת מחירי הדירות ב- 8.8% ממחירן הממוצע בתקופה המקבילה בשנה שעברה, לעומת עליית מחירים שנתית של 8% שעליה דיווחה הלמ"ס בחודש שעבר.

 

הירידה באינפלציה בפועל בעקבות פרסום מדד יוני מנמיכה עוד יותר את סביבת האינפלציה, שלוקחת בחשבון גם את האינפלציה בפועל וגם את האינפלציה הצפויה. סביבת אינפלציה נמוכה זו תקל על הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לשוב ולהפחית בסוף החודש את הריבית לחודש אוגוסט לנקודת שפל של 0.5%.

 

אולם בשלב כלל לא ברור שחברי הוועדה המוניטרית אכן יחליטו להפחית את הריבית פעם נוספת. מצד אחד הפחתת הריבית הופכת את השקל לפחות אטרקטיבי בעיני המשקיעים, וגורמת בכך להחלשתו מול המטבעות החשובים בעולם, דבר שעשוי לתרום להגדלת היצוא ולעידוד כלל הפעילות הכלכלית במשק. אולם מצד שני ריבית נמוכה יותר מעודדת גם לקיחת משכנתאות ולכן היא תומכת בהמשך העלייה במחירי הדירות - תופעה שמטרידה מאוד את בנק ישראל.

 

"בנק ישראל נרדם בשמירה"

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, אמר בתגובה: "על רקע המדד הגבוה מהצפוי, בנק ישראל עשוי להמשיך ולהמתין בטרם ינקוט צעדים מרחיבים באמצעות הפחתת שער הריבית. הבנק וקובעי המדיניות יידרשו לבחון אם המדד הגבוה הוא בגדר אירוע נקודתי או שמדובר באירוע בודד המלמד על הצפוי ולכן בנק ישראל ימתין לנתונים נוספים בטרם ישנה את מדיניותו".

 

יניב אהרון, סמנכ"ל השקעות תמיר פישמן: "המדד משקף האטה במשק הישראלי שמקורה החלשות הצריכה הפרטית, שחיקה בשכר הריאלי והשקל החזק. בנק ישראל עדיין נותן משקל עודף בשיקוליו לנושא מחירי הנדל"ן והחשש מפני היווצרות בועות מחירים בשוק ההון על פני שיקולי צמיחה ואינפלציה 'בריאה', ועל כן אנו צפויים להמשיך ולראות האטה בקצבי הצמיחה ובלחצים האינפלציוניים".

 

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר: "מדד יוני הינו בדרך כלל חיובי ומושפע מדי שנה מהעלייה העונתית במחירי ההלבשה וההנעלה. גם הפעם המדד אינו מפתיע ומראה כי המשק מתייצב באופן יחסי אך זה אינו מספיק. בהסתכלות על 12 החודשים האחרונים המדד נמצא עמוק מתחת ליעד האינפלציה, כלומר בדיפלציה מובהקת – בנק ישראל נרדם בשמירה. הוא חייב כעת להמשיך ולנסות להוזיל את הכסף (באמצעות ריבית נמוכה) ולבצע הרחבה מוניטרית מקיפה על מנת לעודד את הציבור לצאת ולצרוך, ובכך לעודד את הכלכלה המקומית". 

 

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "להערכתנו, למרות שיעור עליית המחירים המתון והייסוף בשקל שאנו רואים בתקופה האחרונה, מרבית הסיכויים שבנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי בהחלטתו הקרובה, זאת לנוכח דו"ח היציבות הפיננסית שפרסם בנק ישראל השבוע אשר מציג תמחור חסר של הסיכונים בשוק אג"ח החברות ובשוק הנדל"ן".

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x